Τελευταία Ανάρτηση
Ημερ/νία και ώρα
Από
ΜΑΧΗ ΚΡΗΤΗΣ Γαλατάς Χανίων Μάιος 1941
VICKERS mk VIb του Roy Farran Κρήτη 1941
PROKHOROVKA 1943 τελευταίο ταξί απο κόλαση.
Πεζικό κατά αρμάτων(JSU 152)
Βόλγας αν.όχθη, Νοέμβριος 1942.
OPERATION market garden
CH-53 Super Stallion Academy 1/48
ΣΕΒΑΣΤΟΥΠΟΛΗ μέρος 3ο "η απελευθέρωση"
Μοσον Ουγγαρία 2019
Tamiya German 3ton 4x2 Cargo Truck (Opel Blitz) με 20mm Flak 38 της Tristar
Σαβ 03 Απρ 2021, 21:11
Τρι 25 Φεβ 2020, 12:40
Παρ 04 Οκτ 2019, 00:17
Τετ 02 Οκτ 2019, 23:12
Τετ 02 Οκτ 2019, 19:33
Παρ 09 Αυγ 2019, 14:07
Πεμ 25 Ιουλ 2019, 10:12
Δευ 01 Ιουλ 2019, 11:09
Παρ 03 Μάης 2019, 11:42
Δευ 01 Απρ 2019, 00:11











 

 Παρακολουθείτε το θέμα:P-47D, Steve Pisanos

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Anonymous

Επισκέπτης
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: P-47D, Steve Pisanos P-47D, Steve Pisanos - Σελίδα 2 EmptyΤρι 21 Ιαν 2014, 00:40

Εν τω μεταξύ, αν αυτή η ιστοσελίδα είναι επίσημη, 

http://www.littlefriends.co.uk/4thfg.php?action=list_records&recs=50&sort_order=ASC&order_by=Squ&recs=50&next_page=2#tabletop

τότε στο τέταρτο όνομα, βλέπουμε πως το αεροσκάφος του Πισάνου ήταν D. Και στο τέλος, αναφέρεται με P-51B. Δεν υπάρχει αναφορά του με P-47C. Μόνο με D. Οπότε ενισχύεται η άποψη περί τύπου D-1 (ή και D-5 ίσως κατά άλλους) το οποίο ήταν το ίδιο με το C-2 όπως είπαμε.

Όμως,
α) σύμφωνα με το σχόλιο του Tom Cleaver στην κατασκευή του κιτ της Trumpeter
β) σύμφωνα με τον πίνακα που έφτιαξε ο Brian και ο Πισάνος δεν είπε κάτι για το φόντο
θα πρέπει να θεωρήσω πως η Miss είχε κόκκινο φόντο.

Αν και σκέφτομαι πως το γαλάζιο είναι πιο σκούρο χρώμα από το κόκκινο. Το κόκκινο είναι έντονο και θα πρέπει να κάνει αντίθεση με το πράσινο της ατράκτου, αφού το κόκκινο είναι θερμό χρώμα ενώ το πράσινο και το μπλε είναι ψυχρά. Χώρια που δεν βλέπω να υπάρχει πολύ μεγάλη διαφορά ανάμεσα στο nose art και στο εθνόσημο. Αν το nose art είχε κόκκινο φόντο, η διαφορά με το εθνόσημο θα έπρεπε να είναι μεγαλύτερη...

Βρε τι πάθαμε...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Anonymous

Επισκέπτης
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: P-47D, Steve Pisanos P-47D, Steve Pisanos - Σελίδα 2 EmptyΤρι 21 Ιαν 2014, 00:41

Prop-early έγραψε:
Λέει Blue....Όμως τί εννοεί; Μπλέ, γαλάζιο; Βλέπεις, εμείς έχουμε άλλη λέξη για την πιό ανοιχτή απόχρωση....Αυτοί όχι....Δές κι άλλη μιά φωτογραφία με επιλογή κόκκινου περιθωρίου γύρω από το εθνόσημο....Έτσι, για νά'χουμε να διαλέγουμε.....

P-47D, Steve Pisanos - Σελίδα 2 W55q
Φαίνεται και το κόκκινο τετράγωνο στην ρίζα του χείλους εκφυγής της πτέρυγας.

Άρα το κόκκινο με το μπλε της Miss έχουν διαφορά...  thing  thing  thing
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Anonymous

Επισκέπτης
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: P-47D, Steve Pisanos P-47D, Steve Pisanos - Σελίδα 2 EmptyΤρι 21 Ιαν 2014, 00:50

Άρα η φωτογραφία που πόσταρες με τους σημειωμένους κύκλους, δείχνει να έρχεται εκεί που φανταζόμουν...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Prop-early

Prop-early
Συντονιστής
Συντονιστής

Μηνύματα : 2836
Ημερ/νία εγγραφής : 10/03/2012
Τόπος : Ενθάδε...
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: P-47D, Steve Pisanos P-47D, Steve Pisanos - Σελίδα 2 EmptyΤρι 21 Ιαν 2014, 12:26

Tazman έγραψε:
Άρα η φωτογραφία που πόσταρες με τους σημειωμένους κύκλους, δείχνει να έρχεται εκεί που φανταζόμουν...
Πού έρχεται δηλαδή;;;!  Μάγε μιλάς με γρίφους...! Πές βρέ την σκέψη σου...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Prop-early

Prop-early
Συντονιστής
Συντονιστής

Μηνύματα : 2836
Ημερ/νία εγγραφής : 10/03/2012
Τόπος : Ενθάδε...
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: P-47D, Steve Pisanos P-47D, Steve Pisanos - Σελίδα 2 EmptyΤρι 21 Ιαν 2014, 15:00

Κι αφού δεν λές εσύ, θα πώ εγώ....
(Τα παρακάτω, αποτελούν προσωπική μου εκτίμηση των πληροφοριών, βάσει των γεγονότων)
-Πρώτο εξάμηνο του 1943, Debden, Αγγλία, και η μοίρα του Πισάνου εξοπλίζεται με P-47. Τα αεροπλάνα φέρουν πρώιμου τύπου εθνόσημα, χωρίς λευκή μπάρα. Ο Πισάνος αποκτά "προσωπικό" αεροπλάνο, το P-47D με αριθμό 427945, με κωδικό αναγνώρισης QP*D,  το οποίο και διακοσμεί με την "Miss Plainfield". Το χρώμα του "original" nose art είναι -όπως μαρτυρεί ο ζωγράφος του- κοκκινο.
-Μάης του '43, και ο Πισάνος πετάει την πρώτη του αποστολή με το προσωπικό του P-47.
-Οι πολεμικές επιχειρήσεις προχωρούν, το αεροπλάνο φθείρεται, παθαίνει ίσως ζημιές, ξεθωριάζει, και το κόκκινο πλέον γίνεται ρόζ από τις εναλλασσόμενες βροχές και λιακάδες του βρετανικού καλοκαιριού....(Χάλια δηλαδή). Κάποια στιγμή μέσα στο '43, το αεροπλάνο ξαναβάφεται, αλλάζει στυλ στο εθνόσημο (μπαίνουν οι λευκές μπάρες), και αλλάζουν ελαφρώς στύλ κι οι κωδικοί.
-Κάπου εδώ, αποφασίζει ο Πισάνος (λέω εγώ τώρα), πως αυτό το άθλιο ξεπλυμμένο ροζουλί, πρέπει να ξαναβαφτεί.....Κι άν βαφτεί κόκκινο, θα ξαναξεθωριάσει και θα γίνει ξανα ροζουλί.....Γι' αυτό και το ξαναβάφει είτε ο ίδιος είτε ο "καλλιτέχνης" της μοίρας, ΜΠΛΕ...Σωστά λοιπόν θυμάται ο κύριος Πισάνος και μαρτυρεί, πως το χρώμα του nose art είναι μπλέ.....
-To μπούμ-μπούμ συνεχίζεται, η "Δεσποινίς Πλέηνφηλντ" όμως, θές διότι έχει μάγκα χειριστή, θές διότι η βάση της στην Αγγλία είναι σχετικά ασφαλής, την βγάζει σχετικώς καθαρή. (Δεν γίνονται και τόσες γερμανικές επιδρομές πλέον σε Βρετανικό έδαφος μιάς και το "πάνω χέρι" στον αέρα πάνω από την Μάγχη, το έχουν οι Αγγλο-αμερικάνοι). Τέλη '43-αρχές '44, τα εθνόσημα αλλάζουν ξανά στύλ, και αποκτούν ένα κόκκινο περιθώριο γύρω τους, ενώ το μπλέ του nose-art ξεθωριάζει και πάλι, σε γαλάζιο όμως αυτή την φορά.
-Φλεβάρης του '44 και η μοίρα του Πισάνου παραδίδει με μεγάλη της λύπη τα γερά και αξιόπιστα "Κανάτια" της, για να τα αντικαταστήσει με P-51B, που έχουν μεγαλύτερη εμβέλεια, και μπορούν να συνοδεύουν τα βομβαρδιστικά, μέχρι το Βερολίνο...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Anonymous

Επισκέπτης
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: P-47D, Steve Pisanos P-47D, Steve Pisanos - Σελίδα 2 EmptyΤρι 21 Ιαν 2014, 15:06

Prop-early έγραψε:
Tazman έγραψε:
Άρα η φωτογραφία που πόσταρες με τους σημειωμένους κύκλους, δείχνει να έρχεται εκεί που φανταζόμουν...
Πού έρχεται δηλαδή;;;!  Μάγε μιλάς με γρίφους...! Πές βρέ την σκέψη σου...

Πρόσεξε να δείς:

Στην τελευταία φωτογραφία που πόσταρες, φαίνεται ξεκάθαρα η απόχρωση του κόκκινου περιγράμματος των εθνοσήμων, η οποία είναι ακριβώς η ίδια με το κόκκινο τετράγωνο στο χείλος εκφυγής της πτέρυγας. Στο καπάκι του κινητήρα φαίνεται αρκετά πως κάτι είναι μεγάλο επάνω του. Όμως φαίνεται να είναι αρκετά σκούρο, όπως στη φωτό σου με τους κύκλους. Είναι τόσο σκούρο το χρώμα, που δεν έχει καμία σχέση με το περίγραμμα των εθνοσήμων. Καμία όμως. Παρατήρησέ το καλά. Η Miss (όσο φαίνεται) είναι ανοιχτόχρωμη και λεπτή σε μέγεθος. Περιμετρικά της φαίνεται κάτι πολύ σκούρο, σε σχέση με το περίγραμμα των εθνοσήμων. Δεν με χαλάει να βρω τα εθνόσημα με το κόκκινο περίγραμμα. Αλλά όταν βλέπω την ίδια απόχρωση της Miss στη φωτό σου με τους κύκλους, τότε φτάνω στο συμπέρασμα πως edit: οι χαλκομανίες τα εθνόσημα της Ίκαρους είναι εντάξει. Δυστυχώς, δεν υπάρχει φωτογραφία του αεροσκάφους με τα τελευταία εθνόσημα (με το μπλε περίγραμμα) για να δούμε αν υπάρχει το κόκκινο τετράγωνο στο χείλος εκφυγής.
Τα γράμματα της Miss είναι σε ανοιχτό πορτοκαλί (δεν ξέρω πώς αλλιώς να το πω) σε όσες έγχρωμες απεικονίσεις το έχω δει. Ακόμα και κανονικό πορτοκαλί να είναι edit: ή και κίτρινα, πάλι κάνει μεγάλη αντίθεση με το φόντο. Θεωρώ πως το πορτοκαλί δεν έχει τόσο μεγάλη αντίθεση με το κόκκινο. Επαναλαμβάνω πως δεν με ενοχλεί το κόκκινο του φόντου. Αλλά εξαντλώ το θέμα, γιατί θέλω ιστορικά να είμαι σωστός.

Πάντως, αν υπήρχε η περίπτωση να βάλω τη Miss σε κόκκινο φόντο, θα το έκανα μόνο με τα εθνόσημα που δίνει η Tamiya.
Σε όλες τις άλλες περιπτώσεις, θεωρώ πως το φόντο είναι μπλε. Ορίστε και ένας πίνακας που δείχνει το πότε φορέθηκε το κάθε εθνόσημο.

P-47D, Steve Pisanos - Σελίδα 2 USmarkings

Και κάτι τελευταίο. Το μπλε είναι πιο σκούρο από το κόκκινο. Όταν οι Αμερικάνοι λένε Blue για το φόντο, πιστεύω πως είναι ένα μεσαίο μπλε και όχι γαλάζιο, όπως το έχει η Ίκαρους. Γι'αυτό και στη φωτό με τα παλιά εθνόσημα η απόχρωση του φόντου είναι ίδια σχεδόν με το μπλε του εθνοσήμου. (Παρεπιπτόντως, καλό κι αυτό το εθνόσημο...  thing  )

Άρα με τα μέχρι στιγμής δεδομένα, αν κάποιος θελήσει να φτιάξει το μοντέλο με έναν από τους τρεις τύπους εθνοσήμου, πιστεύω πως:

1) Παλιό εθνόσημο χωρίς την άσπρη οριζόντια μπάρα = μπλε φόντο

2) Δεύτερο εθνόσημο με άσπρη οριζόντια μπάρα και κόκκινο περίγραμμα = μπλε φόντο

3) Τρίτο εθνόσημο με άσπρη οριζόντια μπάρα και μπλε περίγραμμα = 50-50 μπλε ή κόκκινο φόντο


 oi;hjn  oi;hjn  oi;hjn


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Tazman στις Τρι 21 Ιαν 2014, 15:28, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Anonymous

Επισκέπτης
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: P-47D, Steve Pisanos P-47D, Steve Pisanos - Σελίδα 2 EmptyΤρι 21 Ιαν 2014, 15:10

Prop-early έγραψε:
Τέλη '43-αρχές '44, τα εθνόσημα αλλάζουν ξανά στύλ, και αποκτούν ένα κόκκινο περιθώριο γύρω τους
Δεν είναι έτσι. Κοίτα τον πίνακα που πόσταρα.

edit: Για να μην κάνω συνεχείς παραθέσεις, έκανα μερικές αλλαγές στην προηγούμενη απάντησή μου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Prop-early

Prop-early
Συντονιστής
Συντονιστής

Μηνύματα : 2836
Ημερ/νία εγγραφής : 10/03/2012
Τόπος : Ενθάδε...
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: P-47D, Steve Pisanos P-47D, Steve Pisanos - Σελίδα 2 EmptyΤρι 21 Ιαν 2014, 15:40

Tazman έγραψε:
Prop-early έγραψε:
Τέλη '43-αρχές '44, τα εθνόσημα αλλάζουν ξανά στύλ, και αποκτούν ένα κόκκινο περιθώριο γύρω τους
Δεν είναι έτσι. Κοίτα τον πίνακα που πόσταρα.
Εντάξει λοιπόν, προηγήθηκε το κόκκινο περιθώριο, δεν έχω αντίρηση. Όμως με το δικό μου μάτι η διαφορά ανάμεσα στα γράμματα και το φόντο, δικαιολογεί την πιθανότητα το φόντο να είναι κόκκινο και όχι "μεσαίο μπλέ" ιδίως στην πρώιμη φωτογραφία.
Νομίζω πως εγώ και εσύ αντιλαμβανόμαστε διαφορετικά τις αντιθέσεις των χρωμάτων, και αυτό είναι κάτι που συμβαίνει.
Εγώ κρατώ την μαρτυρία του ζωγράφου που λέει πως το χρώμα του "original" (του αρχικού δηλαδή, του πρωτότυπου) ήταν κόκκινο. Δικαιολογώ βεβαίως και την μαρτυρία του Πισάνου για το μπλέ.
Απλά θεωρώ πως κάποια στιγμή το χρώμα του φόντου άλλαξε από κόκκινο, σε "μεσαίο" μπλέ.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Prop-early στις Τρι 21 Ιαν 2014, 15:43, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Anonymous

Επισκέπτης
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: P-47D, Steve Pisanos P-47D, Steve Pisanos - Σελίδα 2 EmptyΤρι 21 Ιαν 2014, 15:43

Κοίτα κι εδώ. Δεύτερη γραμμή, δεύτερη από αριστερά.

http://www.wyliewarbirds.com/comprojects/tf/missplainfeild/index.html
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Prop-early

Prop-early
Συντονιστής
Συντονιστής

Μηνύματα : 2836
Ημερ/νία εγγραφής : 10/03/2012
Τόπος : Ενθάδε...
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: P-47D, Steve Pisanos P-47D, Steve Pisanos - Σελίδα 2 EmptyΤρι 21 Ιαν 2014, 15:54

Tazman έγραψε:
Κοίτα κι εδώ. Δεύτερη γραμμή, δεύτερη από αριστερά.

http://www.wyliewarbirds.com/comprojects/tf/missplainfeild/index.html
Μήν μπερδεύεις το πραγματικό αεροπλάνο με το μοντέλο κάποιου άλλου....Βασίσου ΜΟΝΟΝ στις φωτογραφίες του πραγματικού, και στις μαρτυρίες. Επίσης θεωρώ πως το βαθυκόκκινο, μπορεί κάλλιστα να δείχνει σκουρότερο από μεσαίο μπλέ, και εξίσου σκούρο με το σκούρο μπλέ του εθνοσήμου.

Πάντως αστεία-αστεία, αν ήμουν ο Πισάνος και ερχόταν ο κύριος Τάζμαν και ο κύριος Πρόπ-ερλυ, κάθε τρείς και λίγο και μου σκότιζαν τα περήφανα, γέρικα...αυτιά μου για το χρώμα του σουτιέν της Miss Plainfield, θα τους έλεγα:
Μπλέ θες αγόρι μου; Μπλέ! Χαλάω χατήρι εγώ....;
Τί είπατε εσείς κύριε Πρόπερλυ; Κόκκινο; Κόκκινο! Εκεί θα τα χαλάσουμε;
Πάρ΄τε κι οι δυό από ένα αυτόγραφο να φύγετε χαρούμενοι, να με αφήσετε στην ησυχία μου.....Στα 94 μπορείς να λές ό,τι θέλεις, και να τά 'χεις με όλους καλά, αρκεί να σε αφήνουν στην ησυχία σου...
Έξυπνα σκεπτόμενος και ο κύριος "Ικαρος", έβαλε και τα δύο χρώματα, για να πιάσει όλες τις "ορέξεις".
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Anonymous

Επισκέπτης
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: P-47D, Steve Pisanos P-47D, Steve Pisanos - Σελίδα 2 EmptyΤρι 21 Ιαν 2014, 16:07

Prop-early έγραψε:

Μήν μπερδεύεις το πραγματικό αεροπλάνο με το μοντέλο κάποιου άλλου....Βασίσου ΜΟΝΟΝ στις φωτογραφίες του πραματικού, και στις μαρτυρίες.

Ναι, αλλά και ο πίνακας που έφτιαξε ο Brian, ένας απλός πίνακας είναι. Όσο βασίστηκε στις μαρτυρίες του Πισάνου ο ένας, άλλο τόσο βασίστηκε και ο άλλος. Χώρια που στις δύο αυτές περιπτώσεις, τα εθνόσημα είναι διαφορετικά. Σε όσα μοντέλα ή πίνακες το αεροσκάφος έχει τα δύο πρώτα εθνόσημα, το φόντο είναι μπλε. Στην πλειοψηφία των μοντέλων και των πινάκων με τα τελευταία εθνόσημα, το φόντο είναι κόκκινο. Και η αλήθεια είναι πως μέχρι στιγμής εκεί καταλήγω. Δεν με χαλάει...δεν με χαλάει... Το φόντο το έχω, οπότε...;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Prop-early

Prop-early
Συντονιστής
Συντονιστής

Μηνύματα : 2836
Ημερ/νία εγγραφής : 10/03/2012
Τόπος : Ενθάδε...
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: P-47D, Steve Pisanos P-47D, Steve Pisanos - Σελίδα 2 EmptyΤρι 21 Ιαν 2014, 16:13

Εγώ θα περιμένω ακόμα....Θα πέσει πολύ γέλιο όταν θα βρεθεί έγχρωμη φωτογραφία, και το φόντο της Miss Plainfield αποδειχτεί.....ΠΡΑΣΙΝΟ!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Prop-early

Prop-early
Συντονιστής
Συντονιστής

Μηνύματα : 2836
Ημερ/νία εγγραφής : 10/03/2012
Τόπος : Ενθάδε...
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: P-47D, Steve Pisanos P-47D, Steve Pisanos - Σελίδα 2 EmptyΤρι 21 Ιαν 2014, 20:10

Prop-early έγραψε:
Εγώ θα περιμένω ακόμα....Θα πέσει πολύ γέλιο όταν θα βρεθεί έγχρωμη φωτογραφία, και το φόντο της Miss Plainfield αποδειχτεί.....ΠΡΑΣΙΝΟ!
Φυσικά το σχόλιό μου δεν είναι σε καμμία περίπτωση ειρωνικό απέναντί σου. Διεξάγεις μια πολύ καλή έρευνα και θέλω να βοηθήσω όσο μπορώ μιάς και το θέμα με ενδιαφέρει...! Ήδη με έβγαλες από μεγάλο μπελά αποδεικνύοντας πως το αεροπλάνο έπαιρνε εξωτερική δεξαμενή στην κοιλιά. Πρέπει να δούμε όμως, τί συμβαίνει με την κεραία!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Anonymous

Επισκέπτης
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: P-47D, Steve Pisanos P-47D, Steve Pisanos - Σελίδα 2 EmptyΤρι 21 Ιαν 2014, 20:49

Prop-early έγραψε:
Prop-early έγραψε:
Εγώ θα περιμένω ακόμα....Θα πέσει πολύ γέλιο όταν θα βρεθεί έγχρωμη φωτογραφία, και το φόντο της Miss Plainfield αποδειχτεί.....ΠΡΑΣΙΝΟ!
Φυσικά το σχόλιό μου δεν είναι σε καμμία περίπτωση ειρωνικό απέναντί σου. Διεξάγεις μια πολύ καλή έρευνα και θέλω να βοηθήσω όσο μπορώ μιάς και το θέμα με ενδιαφέρει...! Ήδη με έβγαλες από μεγάλο μπελά αποδεικνύοντας πως το αεροπλάνο έπαιρνε εξωτερική δεξαμενή στην κοιλιά. Πρέπει να δούμε όμως, τί συμβαίνει με την κεραία!

Κανένα μα κανένα πρόβλημα δεν έχω! Δεν θα μου κάνει εντύπωση, ακόμα και περδικαλί να βγεί!!  boy lafter  boy lafter

Το θέμα είναι πως κάποιες μετατροπές που ξεκινούσαν να μπαίνουν σε νέα αεροσκάφη, έμπαιναν και σε κάποια παλιά. Παράδειγμα, πυλώνες στις πτέρυγες ξεκίνησαν να μπαίνουν στα D-5 και μετά μπήκαν και σε πολλά C, στα αεροδρόμια, σπαταλώντας δεκάδες ώρες εργασίας. Οι κινητήρες άλλαζαν με νέους και γιατί όχι και τα πτερύγια στο καπάκι. Μάλιστα, τα δύο τελευταία είχαν διαφορετικό μέγεθος από D-10 και μετά.

Όσο για την κεραία, διάβασα πως κάποια στιγμή χρησιμοποιήθηκε κάποιος Αγγλικός ασύρματος, αντί του Αμερικάνικου. Ίσως γι'αυτό δεν φαίνεται ούτε η κεραία, ούτε ο ιστός στην άτρακτο.
Παρεπιπτόντως, η κεραία τύπου ''μαστιγίου'' φαίνεται να έχει το ίδιο ύψος με την κανονική, αλλά είναι πολύ εύκαμπτη.

Ζήτησα πληροφορίες από κάποιον στο φατσοβιβλίο, ο οποίος είχε κατασκευάσει μια τεράστια τηλεκατευθυνόμενη Miss Plainfield. Έχει φωτογραφίες με τον Πισάνο και μου είπε πως το μοντέλο του το έφτιαξε σύμφωνα με αυτά που του είπε ο Πισάνος. Αντιγράφω:

''I had decided to make my nose art blue after speaking to him. He said it was originally blue before it was red. apparently another pilot took over the plane at some point. The dates are not clear. However, his son Jeff said that Steve might be wrong. Its one of those mysteries that might not ever be 100% clear. I do not think you can go wrong with either one. Many point to the red version. I do notice that the red version seemed to have a yellow border around the fuse star and no red border around QP-D. I based my model on the one with the red border. Hope the info helps!''

Όλα τα λεφτά τελικά είναι πως το φόντο ήταν μάλλον κόκκινο. Ειδικά όταν το εθνόσημο στην άτρακτο ήταν το πρώτο, με το κίτρινο περίγραμμα. Όπως σημαντικό είναι πως τα κωδικά QP-D δεν είχαν κόκκινο περίγραμμα. Μου φαίνεται πως η ζυγαριά αρχίζει να γέρνει πολύ προς το κόκκινο. Πιστεύω πως πρέπει να ξεκινήσω...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Prop-early

Prop-early
Συντονιστής
Συντονιστής

Μηνύματα : 2836
Ημερ/νία εγγραφής : 10/03/2012
Τόπος : Ενθάδε...
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: P-47D, Steve Pisanos P-47D, Steve Pisanos - Σελίδα 2 EmptyΤρι 21 Ιαν 2014, 21:00

Tazman έγραψε:
.....Όλα τα λεφτά τελικά είναι πως το φόντο ήταν μάλλον κόκκινο. Ειδικά όταν το εθνόσημο στην άτρακτο ήταν το πρώτο, με το κίτρινο περίγραμμα. Όπως σημαντικό είναι πως τα κωδικά QP-D δεν είχαν κόκκινο περίγραμμα. Μου φαίνεται πως η ζυγαριά αρχίζει να γέρνει πολύ προς το κόκκινο. Πιστεύω πως πρέπει να ξεκινήσω...
Πάλι ξεφεύγεις....Το φόντο ήταν κόκκινο μέχρι κάποια στιγμή, και "μεσαίο" μπλέ από κάποια στιγμή και έπειτα....Το θέμα είναι να βρούμε ΠΟΤΕ έγινε η αλλαγή. Και πιστεύω πως η αλλαγή έγινε όταν το αεροπλάνο συντηρήθηκε-ξαναβάφτηκε-άλλαξε εθνόσημα. (Προσωπική άποψη πάλι).
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Anonymous

Επισκέπτης
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: P-47D, Steve Pisanos P-47D, Steve Pisanos - Σελίδα 2 EmptyΤρι 21 Ιαν 2014, 21:16

Prop-early έγραψε:
Πάλι ξεφεύγεις....Το φόντο ήταν κόκκινο μέχρι κάποια στιγμή, και "μεσαίο" μπλέ από κάποια στιγμή και έπειτα....Το θέμα είναι να βρούμε ΠΟΤΕ έγινε η αλλαγή. Και πιστεύω πως η αλλαγή έγινε όταν το αεροπλάνο συντηρήθηκε-ξαναβάφτηκε-άλλαξε εθνόσημα. (Προσωπική άποψη πάλι).

Δηλαδή, με τα σήματα της Ίκαρους (ή της Ταμίγια, το ίδιο είναι) το φόντο ίσως να είναι μπλε;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Prop-early

Prop-early
Συντονιστής
Συντονιστής

Μηνύματα : 2836
Ημερ/νία εγγραφής : 10/03/2012
Τόπος : Ενθάδε...
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: P-47D, Steve Pisanos P-47D, Steve Pisanos - Σελίδα 2 EmptyΤρι 21 Ιαν 2014, 21:22

Tazman έγραψε:
..............Δηλαδή, με τα σήματα της Ίκαρους (ή της Ταμίγια, το ίδιο είναι) το φόντο ίσως να είναι μπλε;
Έτσι νομίζω εγώ.....Και όπως είδες, δεν είμαι ο μόνος.....Κι αφού και ο ίδιος ο Πισάνος θυμάται (κι ας είναι όσων χρονών είναι) μπλέ....
(Όχι, δεν προσπαθώ να σε τρελλάνω....) What a Face
Οπότε, το ξεκινάς σιγά-σιγά, και αφήνεις το nose-art για το τέλος;! JHGFDT  JHGFDT
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Anonymous

Επισκέπτης
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: P-47D, Steve Pisanos P-47D, Steve Pisanos - Σελίδα 2 EmptyΤρι 21 Ιαν 2014, 22:16

Prop-early έγραψε:
(Όχι, δεν προσπαθώ να σε τρελλάνω....) What a Face

Παντρεμένος άνθρωπος, τι θέλω και μπλέκω με δεσποινίδες;;;; Α, ρε Miss Plainfield τι μου κάνεις...

Ας συγκεντρώσω όσα κομμάτια μπορώ:
1) Ο Πισάνος θυμάται πως στην αρχή ήταν μπλε, σύμφωνα με τον Dino από το facebook που μου έδωσε τις τελευταίες πληροφορίες.
    Όμως ο γιος του Πισάνου, πιστεύει πως ο πατέρας του κάνει λάθος. Και ο Dino ισχυρίζεται πως το κόκκινο φόντο υπήρξε όταν το
     αεροσκάφος είχε το πρώτο εθνόσημο με το κίτρινο περίγραμμα. Αλλά και ο Don Allen λέει πως ήταν κόκκινο, ο οποίος το έβαψε
     στο αεροσκάφος. Οπότε, ίσως από τα δεύτερα εθνόσημα και μετά να έγινε μπλε. Ή να έγινε μπλε μόνο με τα τελευταία.
2) Σύμφωνα με το serial number, το αεροσκάφος ήταν D-1-RE και όχι C-2. Αυτό μάλιστα είναι αδιαμφισβήτητο, καθώς το serial number
    υποδήλωνε πάντα τον τύπο του αεροσκάφους. Το τι μπορεί να προστέθηκε ή να αφαιρέθηκε, δεν έχει να κάνει με τον αριθμό.
3) Σε όσες φωτογραφίες του αεροσκάφους υπάρχουν, δεν φαίνεται να έχει κεραία, αλλά ούτε και ιστό. Θα το ψάξω λίγο ακόμα αυτό.
4) Το πρώτο εθνόσημο που βάφτηκε ήταν το απλό, χωρίς λευκή μπάρα, με κίτρινο περίγραμμα.
    Το δεύτερο, είχε λευκή μπάρα, αλλά και κόκκινο περίγραμμα.
    Το τρίτο, είχε κι αυτό λευκή μπάρα, αλλά μπλε περίγραμμα.
5) Το πιλοτήριο ήταν βαμμένο με το κλασικό Αμερικάνικο πράσινο, το 226 της Humbrol.
    Αλλά οι φωλιές, τι χρώμα ήταν; Το κίτρινο XF-4 Yellow Green της Tamiya; Πιθανώς ναι. Αυτό πρέπει να το δούμε πριν ξεκινήσω.

Σπόιλερ:
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Prop-early

Prop-early
Συντονιστής
Συντονιστής

Μηνύματα : 2836
Ημερ/νία εγγραφής : 10/03/2012
Τόπος : Ενθάδε...
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: P-47D, Steve Pisanos P-47D, Steve Pisanos - Σελίδα 2 EmptyΤρι 21 Ιαν 2014, 22:40

Σπόιλερ:
 What a Face
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Anonymous

Επισκέπτης
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: P-47D, Steve Pisanos P-47D, Steve Pisanos - Σελίδα 2 EmptyΤετ 22 Ιαν 2014, 01:46

Tazman έγραψε:

    Αλλά οι φωλιές, τι χρώμα ήταν; Το κίτρινο XF-4 Yellow Green της Tamiya; Πιθανώς ναι. Αυτό πρέπει να το δούμε πριν ξεκινήσω.


Βρήκα μια ιστοσελίδα με αναφορά στα χρώματα των εσωτερικών μερών του P-47. Πατήστε και στο Part I και II για να διαβάσετε και άλλες σημαντικές πληροφορίες για χρωματισμούς.
(Άσχετες με το μοντέλο που θα φτιάξω, αλλά αξίζουν.)
Η αναφορά στο P-47 είναι προς το τέλος της σελίδας.

http://www.ipmsstockholm.org/magazine/2004/02/stuff_eng_interior_colours_us_part2.htm
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Anonymous

Επισκέπτης
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: P-47D, Steve Pisanos P-47D, Steve Pisanos - Σελίδα 2 EmptyΣαβ 25 Ιαν 2014, 22:18

Ξεκίνησα ελαφρώς

P-47D, Steve Pisanos - Σελίδα 2 DSC_77412



Έκοψα λίγο τα δύο τελευταία πτερύγια του καπακιού του κινητήρα και κόλλησα δύο κομμάτια από φύλλο πλαστικού, με υγρή κόλλα.
Όχι όμως σε όλο το μήκος, γιατί δεν κατάφερα να τους δώσω την καμπύλη που πρέπει. Αύριο θα κολλήσω το υπόλοιπο και θα τα φέρω στο σωστό μέγεθος.
P-47D, Steve Pisanos - Σελίδα 2 DSC_77442

P-47D, Steve Pisanos - Σελίδα 2 DSC_77462

P-47D, Steve Pisanos - Σελίδα 2 DSC_77452

Στοκάρισμα θα κάνω με κυανοακρυλική, για να χαράξω μετά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Prop-early

Prop-early
Συντονιστής
Συντονιστής

Μηνύματα : 2836
Ημερ/νία εγγραφής : 10/03/2012
Τόπος : Ενθάδε...
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: P-47D, Steve Pisanos P-47D, Steve Pisanos - Σελίδα 2 EmptyΚυρ 26 Ιαν 2014, 00:24

Ένα ζουμ-άκι στις πλαϊνές κονσόλες κύριε συνάδελφε.....Με την ευκολία σας....!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Anonymous

Επισκέπτης
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: P-47D, Steve Pisanos P-47D, Steve Pisanos - Σελίδα 2 EmptyΚυρ 26 Ιαν 2014, 22:26

Prop-early έγραψε:
Ένα ζουμ-άκι στις πλαϊνές κονσόλες κύριε συνάδελφε.....Με την ευκολία σας....!
aye aye sir!  CAMOUFLAGE




Με ελαφρύ στεγνό πινέλο με το 11 της Χάμπρολ.
P-47D, Steve Pisanos - Σελίδα 2 DSC_77522

P-47D, Steve Pisanos - Σελίδα 2 DSC_77532


Και οι φωλιές που ξέχασα, βαμμένες με το σμάλτο zink chromate yellow της Γουάιτ Ενσάιν.
P-47D, Steve Pisanos - Σελίδα 2 DSC_77562





Κι εδώ είναι μια δοκιμή στον πίνακα του κιτ, με τη χαλκομανία των οργάνων της Ταμίγια. Η χαλκομανία είναι μονοκόμματη.
Έβαψα με γυαλιστερό μαύρο. Μετά πέρασα μια στρώση κρέμα γάλακτος...εεε...παρκετίνη ήθελα να πω!  boy lafter  Την οποία την έβαλα, γιατί δεν ήξερα πως θα συμπεριφερθεί το γυαλιστερό μαύρο (ακρυλικό Γκούνζε) με το βελτιωτικό Setter.
Αφού στέγνωσε και η παρκετίνη, άπλωσα λίγο Setter και έβαλα τη χαλκομανία. Με χαρτί κουζίνας πήρα τα πολλά νερά και άπλωσα και λίγο Softer. Με δεύτερο χέρι Softer έγινε όπως βλέπετε, αν και ο φωτισμός δεν είναι πολύ καλός.
P-47D, Steve Pisanos - Σελίδα 2 DSC_77552

Φαίνεται πως κάποια όργανα δεν έχουν κάτσει καλά, αλλά δεν φαίνεται από την απόσταση που κοιτάμε τα μοντέλα. Σκέφτομαι να περάσω ματ βερνίκι δύο-τρία χέρια περιμετρικά των οργάνων για να τα αφήσω να γυαλίζουν, σαν να έχουν τζαμάκι. Βέβαια, τα φωτοχαραγμένα της Έντουαρντ είναι καθοδόν, αλλά μια δοκιμή θα μας πείσει!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Anonymous

Επισκέπτης
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: P-47D, Steve Pisanos P-47D, Steve Pisanos - Σελίδα 2 EmptyΔευ 03 Φεβ 2014, 19:24

Το στεγνό πινέλο έγινε...βρεγμένο και δεν πέτυχε...  burndr 
Ευτυχώς που ήρθαν γρήγορα τα φωτοχαραγμένα και κόλλησα τον πίνακα και τις ζώνες στο κάθισμα.


Στα όργανα έβαλα κρυσταλιζέ ατλακόλ για να αναπαραστήσω τα τζαμάκια.
P-47D, Steve Pisanos - Σελίδα 2 DSC_77572

Στέγνωσε εντελώς διάφανη, αλλά δεν φαίνεται καλά στη φωτό το πόσο ωραία γυαλίζει.
P-47D, Steve Pisanos - Σελίδα 2 DSC_77652

Μένει να κολλήσω δύο κομματάκια ακόμα στον πίνακα.



Στο πάτωμα, η Eduard δίνει κάτι (δεν ξέρω τι είναι) το οποίο έχει πάνω του τρεις μικροσκοπικούς και ίσως περιστροφικούς διακόπτες.
Είναι το νούμερο 24, πάνω ακριβώς από τη λεπίδα.
P-47D, Steve Pisanos - Σελίδα 2 DSC_77582


Οι οποίοι μπαίνουν έτσι:
P-47D, Steve Pisanos - Σελίδα 2 DSC_77592

P-47D, Steve Pisanos - Σελίδα 2 DSC_77612


Και μια ομαδική, τελειωμένα από βάψιμο.
P-47D, Steve Pisanos - Σελίδα 2 DSC_77632

Διόρθωσα τις ζώνες. Στη φωτό έχω κάνει λάθος στη γωνία των ζωνών της μέσης.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Anonymous

Επισκέπτης
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: P-47D, Steve Pisanos P-47D, Steve Pisanos - Σελίδα 2 EmptyΤρι 04 Φεβ 2014, 21:21

Το πιλοτήριο έτοιμο.

P-47D, Steve Pisanos - Σελίδα 2 DSC_77692

P-47D, Steve Pisanos - Σελίδα 2 DSC_77702

P-47D, Steve Pisanos - Σελίδα 2 DSC_7772

P-47D, Steve Pisanos - Σελίδα 2 DSC_77682

P-47D, Steve Pisanos - Σελίδα 2 DSC_77672
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μοιραστείτε αυτό το θέμα

Σελίδα 2 από 4
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο
PASYFIMON :: ΘΕΜΑΤΙΚΕΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ  :: ΑΕΡΟΣΚΑΦΗ ΕΛΙΚΟΦΟΡΑ-