Τελευταία Ανάρτηση
Ημερ/νία και ώρα
Από
ΜΑΧΗ ΚΡΗΤΗΣ Γαλατάς Χανίων Μάιος 1941
VICKERS mk VIb του Roy Farran Κρήτη 1941
PROKHOROVKA 1943 τελευταίο ταξί απο κόλαση.
Πεζικό κατά αρμάτων(JSU 152)
Βόλγας αν.όχθη, Νοέμβριος 1942.
OPERATION market garden
CH-53 Super Stallion Academy 1/48
ΣΕΒΑΣΤΟΥΠΟΛΗ μέρος 3ο "η απελευθέρωση"
Μοσον Ουγγαρία 2019
Tamiya German 3ton 4x2 Cargo Truck (Opel Blitz) με 20mm Flak 38 της Tristar
Σαβ 03 Απρ 2021, 21:11
Τρι 25 Φεβ 2020, 12:40
Παρ 04 Οκτ 2019, 00:17
Τετ 02 Οκτ 2019, 23:12
Τετ 02 Οκτ 2019, 19:33
Παρ 09 Αυγ 2019, 14:07
Πεμ 25 Ιουλ 2019, 10:12
Δευ 01 Ιουλ 2019, 11:09
Παρ 03 Μάης 2019, 11:42
Δευ 01 Απρ 2019, 00:11











 

 Παρακολουθείτε το θέμα:Πεζικό κατά αρμάτων(JSU 152)

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
zark

zark
-
-

Μηνύματα : 1853
Ημερ/νία εγγραφής : 08/03/2012
Ηλικία : 57
Τόπος : ΠΑΤΡΑ
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πεζικό κατά αρμάτων(JSU 152) Πεζικό κατά αρμάτων(JSU 152) - Σελίδα 3 EmptyΠαρ 06 Μάης 2016, 16:41

Ωραιο...ωραιο...!!!...εντυπωσιακες οι λασπες/φθορες στο αρμα...σκονισε και αλλο τους "φανταρους"...συγκριτικα με τα "χωματα" στο αρμα πολυ καθαροι ειναι...νομιζω...ΑΞΙΟΣ...ΑΞΙΟΣ!!!


Έχει επεξεργασθεί από τον/την zark στις Παρ 06 Μάης 2016, 20:04, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΜΟΥΡΓΑ

ΜΟΥΡΓΑ
V.I.P member
V.I.P member

Μηνύματα : 2564
Ημερ/νία εγγραφής : 11/03/2012
Ηλικία : 47
Τόπος : ΛΕΜΜΥ ΖΕΙΣ ΕΣΥ ΜΑΣ ΟΔΗΓΕΙΣ
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πεζικό κατά αρμάτων(JSU 152) Πεζικό κατά αρμάτων(JSU 152) - Σελίδα 3 EmptyΠαρ 06 Μάης 2016, 19:03

Φιλε βγαλε μια δυο πιο μακρινες και σε γωνια αφ υψηλου ετσι εγω δεν μπορω να δω το συνολο παρα τα επιμερους......παμε για φαβορι παλι εχω την εντυπωση.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kami

kami
V.I.P member
V.I.P member

Μηνύματα : 1301
Ημερ/νία εγγραφής : 09/03/2012
Τόπος : πατρα
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πεζικό κατά αρμάτων(JSU 152) Πεζικό κατά αρμάτων(JSU 152) - Σελίδα 3 EmptyΠαρ 06 Μάης 2016, 23:03

zark έγραψε:
...σκονισε και αλλο τους "φανταρους"...συγκριτικα με τα "χωματα" στο αρμα πολυ καθαροι ειναι...νομιζω...
https://www.youtube.com/watch?v=roE16yLKaEs
Σπόιλερ:
Γιώργη θα επανέλθω με νέες φωτο ,όταν θα'ναι σχεδόν τελειωμένο.Εχει δουλειά ακόμη,να μπουν διάφορα στα ράφια, να γεμίσουν τα κενά κάτω απο άρβυλα & σε μέρη της ερπύστριας γιατί παρά τις πρόβες ,η τελική τοποθέτηση έβγαλε κάποια λάθη.2 φιγούρες επανατοποθετήθηκαν για να δείξουν καλύτερα & ο γονατιστός για να διαβάζεται το "στενσιλ" στην νάρκη(tellermine), που μου βγήκαν τα ματάκια να κάνω θα έχει την θέση να διαβάζεται το "στενσιλ",όχι ακριβως την ιδανική της πρόβας.Εννοείται πως θα σκονιστούν άρβυλα & μπότες & για να δέσουν όλα έδαφος -άρμα-φαντάροι.Αλήθεια πως σας φαίνονται τα φαντάρια μου ,οι στολές τους είναι τουλαχιστον 4 διαφορετικές αποχρώσεις του field gray για να αποδώσω την εποχή(παλιά & νεώτερα στοιχεία στολής,άλλα περισσότερο "μεταχειρισμένα" κλπ)Πολύ όμορφος βγήκε ο σοβ.αρματιστής-λόγω χορνετοκέφαλου βασικά-αλλά χάνεται από θυρίδα που υποτίθεται ότι την έχει μόλις ανοίξει.Θα προσπαθήσω για κοντινή φωτό.(προσπάθησα να αποδώσω το "πέτσινο" μπουφάν του,έφτιαξα & τις "τσαρικού τύπου"επωμίδες,που ηδη είχαν προστεθεί απο το 1943 & τον χαρακτηριστικό αορτήρα του αυτομάτου του.Θα μου πείτε τι φαίνεται απο΄όλα αυτά;Ελάχιστα πράγματα & δεν είναι τα μόνα που "χάνονται"...θυμηθείτε τον μεγάλο κρατήρα ,είναι κάτω απο το JSU-152,γιατί τον έφτιαξα; Suspect
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Admin

Admin
Διαχειριστής
Διαχειριστής

Μηνύματα : 340
Ημερ/νία εγγραφής : 04/03/2012
Ηλικία : 54
Τόπος : ΠΑΤΡΑ
http://www.pasyfimon.com
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πεζικό κατά αρμάτων(JSU 152) Πεζικό κατά αρμάτων(JSU 152) - Σελίδα 3 EmptyΠαρ 06 Μάης 2016, 23:22

Πολυ καλο το στησιμο...
Και φυσικα το JSU .....ενα τερας!!...

Νικο οπως σου ειπα και δια ζωσης ...ενα σκονισματακι σε επιμερους σημεια στο αρμα..
οπως στο πυροβολο στις σχαρες και οπου αλλο κρινεις απαραιτητο..
θα δεσει το ολο σκηνικο...

Υπεροχο φιλε!!..

JHGFDT
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kami

kami
V.I.P member
V.I.P member

Μηνύματα : 1301
Ημερ/νία εγγραφής : 09/03/2012
Τόπος : πατρα
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πεζικό κατά αρμάτων(JSU 152) Πεζικό κατά αρμάτων(JSU 152) - Σελίδα 3 EmptyΚυρ 29 Μάης 2016, 19:55

Πεζικό κατά αρμάτων(JSU 152) - Σελίδα 3 20hskqrΠεζικό κατά αρμάτων(JSU 152) - Σελίδα 3 2e3csutΠεζικό κατά αρμάτων(JSU 152) - Σελίδα 3 S5wi0nΠεζικό κατά αρμάτων(JSU 152) - Σελίδα 3 2im6ivtΠεζικό κατά αρμάτων(JSU 152) - Σελίδα 3 I5zyfkΠεζικό κατά αρμάτων(JSU 152) - Σελίδα 3 2z8xj4gΠεζικό κατά αρμάτων(JSU 152) - Σελίδα 3 2cfpeo0Πεζικό κατά αρμάτων(JSU 152) - Σελίδα 3 Zkn7m8Πεζικό κατά αρμάτων(JSU 152) - Σελίδα 3 5xj4utΠεζικό κατά αρμάτων(JSU 152) - Σελίδα 3 Ebdlk9Πεζικό κατά αρμάτων(JSU 152) - Σελίδα 3 B7dopfΠεζικό κατά αρμάτων(JSU 152) - Σελίδα 3 1z17l9w
τελειωμένο ...σχεδόν...97-99%
κάποιο-α πράγματα δεν μου κάθονται καλά,χωρίς να τα έχω βρεί!.Οποιος τα υποδείξει κερνάω μπύρες!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
zark

zark
-
-

Μηνύματα : 1853
Ημερ/νία εγγραφής : 08/03/2012
Ηλικία : 57
Τόπος : ΠΑΤΡΑ
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πεζικό κατά αρμάτων(JSU 152) Πεζικό κατά αρμάτων(JSU 152) - Σελίδα 3 EmptyΚυρ 29 Μάης 2016, 20:13

Εχεις δικιο...χαλια ειναι...δεν βλεπεται...πετατο και αρχισε αλλο!!! CAMOUFLAGE
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Anonymous

Επισκέπτης
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πεζικό κατά αρμάτων(JSU 152) Πεζικό κατά αρμάτων(JSU 152) - Σελίδα 3 EmptyΚυρ 29 Μάης 2016, 20:26

kami έγραψε:
Πεζικό κατά αρμάτων(JSU 152) - Σελίδα 3 20hskqrΠεζικό κατά αρμάτων(JSU 152) - Σελίδα 3 2e3csutΠεζικό κατά αρμάτων(JSU 152) - Σελίδα 3 S5wi0nΠεζικό κατά αρμάτων(JSU 152) - Σελίδα 3 2im6ivtΠεζικό κατά αρμάτων(JSU 152) - Σελίδα 3 I5zyfkΠεζικό κατά αρμάτων(JSU 152) - Σελίδα 3 2z8xj4gΠεζικό κατά αρμάτων(JSU 152) - Σελίδα 3 2cfpeo0Πεζικό κατά αρμάτων(JSU 152) - Σελίδα 3 Zkn7m8Πεζικό κατά αρμάτων(JSU 152) - Σελίδα 3 5xj4utΠεζικό κατά αρμάτων(JSU 152) - Σελίδα 3 Ebdlk9Πεζικό κατά αρμάτων(JSU 152) - Σελίδα 3 B7dopfΠεζικό κατά αρμάτων(JSU 152) - Σελίδα 3 1z17l9w

κάποιο-α πράγματα δεν μου κάθονται καλά,χωρίς να τα έχω βρεί!.Οποιος τα υποδείξει κερνάω μπύρες!

στην τετάρτη φώτο είναι θολή να δω πώς θα μου στείλεις το καφάσι της μπίρες brrrerrr  

θα με τρελανεις kami είναι τελειο άντε παμε για άλλαrespect respect respect
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Prop-early

Prop-early
Συντονιστής
Συντονιστής

Μηνύματα : 2836
Ημερ/νία εγγραφής : 10/03/2012
Τόπος : Ενθάδε...
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πεζικό κατά αρμάτων(JSU 152) Πεζικό κατά αρμάτων(JSU 152) - Σελίδα 3 EmptyΚυρ 29 Μάης 2016, 21:23

Ναί, εγώ πάλι....Εγώ θα κάνω τον μοχθηρό και σκοτεινό φιδόγλωσσο που δεν χρωστά καλό να πεί για άνθρωπο....
Όσον αφορά το στήσιμο, εκείνος ο στρατιώτης που είναι τσίμα-τσίμα στην άκρη του διοράματος δέν μου δείχνει πολύ καλά.
-Γιατί βρέ παλιάθρωπα δεν τό'λεγες νωρίτερα; εεεεε;
-Έχουμε και μιά μάυρη φήμη να διατηρήσουμε.....! Twisted Evil
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kami

kami
V.I.P member
V.I.P member

Μηνύματα : 1301
Ημερ/νία εγγραφής : 09/03/2012
Τόπος : πατρα
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πεζικό κατά αρμάτων(JSU 152) Πεζικό κατά αρμάτων(JSU 152) - Σελίδα 3 EmptyΚυρ 29 Μάης 2016, 22:53

Πεζικό κατά αρμάτων(JSU 152) - Σελίδα 3 30kr2idΠεζικό κατά αρμάτων(JSU 152) - Σελίδα 3 210lekjΠεζικό κατά αρμάτων(JSU 152) - Σελίδα 3 VzknclΠεζικό κατά αρμάτων(JSU 152) - Σελίδα 3 2yo7l06Πεζικό κατά αρμάτων(JSU 152) - Σελίδα 3 XgczyhΠεζικό κατά αρμάτων(JSU 152) - Σελίδα 3 21eutjnΠεζικό κατά αρμάτων(JSU 152) - Σελίδα 3 167nzp0Πεζικό κατά αρμάτων(JSU 152) - Σελίδα 3 552gl4
οι μπύρες ακόμα δεν κερδήθηκαν!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kami

kami
V.I.P member
V.I.P member

Μηνύματα : 1301
Ημερ/νία εγγραφής : 09/03/2012
Τόπος : πατρα
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πεζικό κατά αρμάτων(JSU 152) Πεζικό κατά αρμάτων(JSU 152) - Σελίδα 3 EmptyΤρι 31 Μάης 2016, 21:51

μετά από δόση εφόδου αντικαταθλιπτικών & αφού πρόσθεσα καμμιά 100/στή φύλλα στις κομμένες κλάρες & τρεξίματα χωμάτων κάτω απο ερπύστριες στα χείλη κρατήρων-χαρακώματος(νομίζω πως τα χώματα & οι πρασινάδες μου έφταιγαν περισσότερο).
Στη συνέχεια έγραψα 100 φορές "ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΚΑΝΩ "ΜΑΓΚΕΣ" ΤΟΥΣ ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ ΣΕ ΔΙΟΡΑΜΑ ΜΕ ΚΕΝΤΡΙΚΟ ΘΕΜΑ ΡΩΣΙΚΟ"
\\\'[\';[  στον καρντάση Σταμκο για τα καλά του λόγια & μια χλιαρή στον Προπ(δεν φαντάζεστε τι μου είπε "για να μην τα γράψει & με στεναχωρήσει!!!...τι για γουρουνί το flesh μου, τι για ακροβασία στο κενό για αυτόν που κολλάει τη νάρκη ,τι για κόπι πέιστ για τους άλλους δύο" ][=-\';\
δεν ξέρω αν θα ξαναφωτογραφήσω,ίσως το φέρω στον καφέ την Κυριακή ,για το τελικό θάψιμο.
Προς επίρρωσιν των παραπάνω προαναγγέλω πως & το επόμενο θα'ναι ρώσικο θέμα με παντιέρες -λάβαρα-παράσημα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Prop-early

Prop-early
Συντονιστής
Συντονιστής

Μηνύματα : 2836
Ημερ/νία εγγραφής : 10/03/2012
Τόπος : Ενθάδε...
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πεζικό κατά αρμάτων(JSU 152) Πεζικό κατά αρμάτων(JSU 152) - Σελίδα 3 EmptyΤετ 01 Ιουν 2016, 09:05

Φτού, δεν θά'ρθω και θα χάσω και την χλιαρή....
Βλέπω Καμί είναι καιρός τώρα που διάγεις την "κόκκινη" εποχή σου! Άλλα μέτωπα δεν είχε αυτός ο πόλεμος;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Anonymous

Επισκέπτης
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πεζικό κατά αρμάτων(JSU 152) Πεζικό κατά αρμάτων(JSU 152) - Σελίδα 3 EmptyΤετ 01 Ιουν 2016, 18:31

Ένα καφάσι μπύρες, ε; Χμ...
Τώρα τι να βρω να σου πω; Ότι στην τρίτη φωτογραφία το τυφέκιο που είναι κοντά στο ISU,
θα έπρεπε να είχε πέσει μιας που θα σειόταν το έδαφος από το πέρασμά του;
Μόνο αυτό μπορώ να πω. Δεν νομίζω πως το κοντάκι πατάει καλά.
Ορίστε, είπα κάτι! boy lafter
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Prop-early

Prop-early
Συντονιστής
Συντονιστής

Μηνύματα : 2836
Ημερ/νία εγγραφής : 10/03/2012
Τόπος : Ενθάδε...
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πεζικό κατά αρμάτων(JSU 152) Πεζικό κατά αρμάτων(JSU 152) - Σελίδα 3 EmptyΠεμ 02 Ιουν 2016, 08:59

...Είναι κι ο ρώσος που μόλις άνοιξε την θυρίδα αλλά δεν κρατάει την χειρολαβή, δεν το έγραψα διότι πιστεύω πως είναι πολύ δύσκολο να προσαρμόσεις τέλεια την φιγούρα σε τόσο μικρό χώρο, και σε λυπήθηκα....
Σπόιλερ:
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kami

kami
V.I.P member
V.I.P member

Μηνύματα : 1301
Ημερ/νία εγγραφής : 09/03/2012
Τόπος : πατρα
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πεζικό κατά αρμάτων(JSU 152) Πεζικό κατά αρμάτων(JSU 152) - Σελίδα 3 EmptyΚυρ 05 Ιουν 2016, 16:08

ΜΟΥΡΓΑ έγραψε:

οχι ρε φιλε δεν ξερω και δεν βρηκα ισως να ειναι καποιος ηρωας του Αππ???Ισως η πολη καταγωγης καποιων εκ του πληρωματος δεν ξερω.
Εύρηκα! Γιώργη,ψάχνωντας για το επόμενο θέμα,έπεσα πάνω σε Τ34/76 μοντ.1943 με επιγραφή "Δαβιδ Σασούνσκιν",με απόδοση στα γαλλικά David Sasunskiy, google-ροντας βρήκα πως ο Δαβίδ του Σασουν είναι ήρωας των Αρμενίων ,που απώθησε τους Άραβες απο την Αρμενία τον 8ο αιώνα.Το όνομα του & η ιστορία του διατηρήθηκε μέχρι & τον 19ο αιώνα,προφορικά-τότε καταγράφηκε για πρώτη φορά!
Προπ για το επόμενο μισάωρο δεν σου ξαναμιλάω!
Σπόιλερ:
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
georgosk

georgosk
V.I.P member
V.I.P member

Μηνύματα : 669
Ημερ/νία εγγραφής : 18/03/2012
Ηλικία : 47
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πεζικό κατά αρμάτων(JSU 152) Πεζικό κατά αρμάτων(JSU 152) - Σελίδα 3 EmptyΚυρ 05 Ιουν 2016, 16:25

Κατά τη γνώμη μου από τα καλύτερά σου. Μου αρέσει πολύ η απόδοση κάποιων λεπτομερειών στο χαράκωμα και στο φυσικό περιβάλλον που κάνουν την όλη δουλειά πολύ "αληθινή". JHGFDT oooohj
Εκείνο βέβαια το τυφέκιο τόσο κοντά στην ερπύστρια νομίζω πως πρέπει να το ξαναδείς λίγο και εμένα κάπως μου χτυπάει στο μάτι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kami

kami
V.I.P member
V.I.P member

Μηνύματα : 1301
Ημερ/νία εγγραφής : 09/03/2012
Τόπος : πατρα
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πεζικό κατά αρμάτων(JSU 152) Πεζικό κατά αρμάτων(JSU 152) - Σελίδα 3 EmptyΤρι 07 Ιουν 2016, 17:24

georgosk έγραψε:
Κατά τη γνώμη μου από τα καλύτερά σου. Μου αρέσει πολύ η απόδοση κάποιων λεπτομερειών στο χαράκωμα και στο φυσικό περιβάλλον που κάνουν την όλη δουλειά πολύ "αληθινή". JHGFDT  oooohj
Εκείνο βέβαια το τυφέκιο τόσο κοντά στην ερπύστρια νομίζω πως πρέπει να το ξαναδείς λίγο και εμένα κάπως μου χτυπάει στο μάτι.
ίσως να έχετε δίκιο για το τουφέκι...αν & δεν είναι αυτό που μου φταίει-παρεπιπτόντως & μεταξύ μας δεν το έχω βρει ακόμη ...μη μου αυξήσουν τα χάπια!
Σπόιλερ:
Για το "ΣΑΣΟΥΝΚΙΝ" δείτε:
http://www.o5m6.de/t34_76_m1943_ds.html
μερικά πράγματα είναι μες τα πόδια μας & ψάχνουμε χιλιόμετρα μακριά! Τώρα για το αν "αγοράστηκαν" & JSU152  εκτός από Τ34 ελπίζω να ήξεραν κάτι παραπάνω οι Γάλλοι του "Steelmasters".
Tην παραπάνω διεύθυνση o5m6  όσοι τυχόν ενδιαφέρεστε για οχήματα του Βππ αποθηκεύστε στα αγαπημένα.Τα καλύτερα προφάιλ οχημάτων!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sag997

Sag997
V.I.P member
V.I.P member

Μηνύματα : 506
Ημερ/νία εγγραφής : 08/03/2012
Ηλικία : 33
Τόπος : Αθήνα
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πεζικό κατά αρμάτων(JSU 152) Πεζικό κατά αρμάτων(JSU 152) - Σελίδα 3 EmptyΔευ 13 Ιουν 2016, 23:56

Καλησπέρα στην παρέα μετα απο πολύ καιρό!

Λοιπόν kami έριξα μια ματιά στο διόραμα άλλα για να είμαι ειλικρινής ήταν βιαστική [μόλις σχόλασα και πάω δεν πάω Razz]

Θα σου πω την γνώμη μου για αυτά που είδα τώρα και τα υπόλοιπα όταν το ξαναδώ με την ηρεμία μου...

Αρχικά το διόραμα μου αρέσει πολύ! Είναι ατμοσφαιρικό, όπως όλα σου τα διοράματα από τότε που σε γνώρισα άλλωστε.  Μου αρέσει πολύ το σκηνικό και όλες αυτές οι μικρές πινελιές που πάντα προσθέτεις  και το κάνουν ακόμα πιο φυσικό.  Πολύ ωραίο το σκηνικό, το στήσιμο, το άρμα οκ τέλειο [σε ξέρουμε άλλωστε], η θεσή των φιγούρων πολύ φυσική και γενικά πολύ ωραίο!!

Επειδή όμως είσαι και εσύ σαν και εμένα και δεν θες να ακούς τα μπράβο κτλ άλλα θες να σου λέει ο καθένας τι βλέπει είναι-δεν είναι σωστό θα σου πω αυτά που παρατήρησα και θα κρίνεις εσύ.

θα ξεκινήσω με κάτι ασήμαντο που δεν ξέρω καν αν είναι σωστό [μιας και τώρα μπήκα στον χώρο των αρμάτων] απλα όσες φορές πήγα σε άσκηση και είχε λάσπες το πίσω μέρος του άρματος ήταν πάντα έτσι:

Πεζικό κατά αρμάτων(JSU 152) - Σελίδα 3 29ek4uf


άπλα στο λέω γιατί έχω παρατηρήσει ότι βάζει συχνά λίγη λάσπη γύρο από τους λασπωτήρες ενώ γενικά το πίσω μέρος γίνετε όλο καφέ..  Αυτό λογικά αλλάζει ανάλογα το άρμα, την ιπποδυναμη, τις συνθήκες κτλ κτλ γιαυτό σου λέω οτι είναι καθαρά στυλιστικό.

Λοιπόν, πιο σοβαρά τωρα... Να σου πώ την αλήθεια μου οι φιγούρες δεν μου άρεσαν πολύ.. Έχεις κάνει πολύ καλύτερες δουλείες. Ενώ έχουν ωραίο στήσιμο και καλές λεπτομέρειες δεν μου αρέσει η σκίαση που έχεις κάνει, δηλαδή ενώ έχεις κανει τα γκριζοπράσινα χιτώνια μια χαρα εχεις βάλει τις σκιάσεις οι οποίες δεν είναι πολύ φυσικές.. το χρώμα δηλάδη δεν ειναι πίο σκούρο του βασικού, φαίνεται σαν άλλο πράσινο [ξερω ότι έχεις θέμα απλα σου λέω τι βλέπω]. Ισως να ήταν καλύτερο αν είχες κάνει την σκιά γκρί.
Άλλη μια λεπτομέρεια που πρόσεξα είναι οτι οι σφαίρες  στο MG-42  είναι πιο γυαλισμένες αυτές που έχουν χρησιμοποιηθεί από αυτές της ταινίας τουλάχιστον έτσι φάινεται στην φώτο.. θα έπρεπε να είναι λιγό πιο πρασινοκαφέ απο τις αχρησιμοποίητες..
πριν
Πεζικό κατά αρμάτων(JSU 152) - Σελίδα 3 Nnjp95

και μετα..  [ειναι απο την ιδια ταινία]
Πεζικό κατά αρμάτων(JSU 152) - Σελίδα 3 Oky4xd

ειμαι πολύ κουρασμένος για την συνέχεια.. απλα εστέιλα τώρα γιατι θα αργήσω να ξαναμπώ οταν μπορέσω θα σε πάρω και τηλέφωνο να σου πω αναλυτικότερα αυτο για τις φιγούρες...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kami

kami
V.I.P member
V.I.P member

Μηνύματα : 1301
Ημερ/νία εγγραφής : 09/03/2012
Τόπος : πατρα
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πεζικό κατά αρμάτων(JSU 152) Πεζικό κατά αρμάτων(JSU 152) - Σελίδα 3 EmptyΤετ 15 Ιουν 2016, 00:16

Sag997 νομίζω ότι έθεσες καίριες παρατηρήσεις-ευχαριστώ με την ευκαιρία για τις φωτό που ανέβασες.
Για το θέμα του λασπώματος νομίζω πως είναι το περισσότερο "μπιχλιασμένο" άρμα μου ,έπειτα αν πρόσεξες το έδαφος μου δεν είναι "ρασπουτίτσα" & έτσι οι λάσπες μου είναι ξερές ,αναφορά σε παλιότερα βρωμίσματα που κουβαλιούνται ξεραμένα & όχι σε φρέσκα ,"της ώρας".
Για τις φιγούρες "ουδέν σχόλιον" ,νομίζω πως έχεις περισσότερο ταλέντο & γνώσεις, οπότε σε ακούω "ευλαβικά" ,ότι κρίνεις γράψτο εδώ ,μπορεί να ενδιαφέρει κάποιους ακόμα.Να συμπληρώσω πως δεν είμαι απόλυτα ικανοποιημένος ούτε απο "γλυπτική", σε κάποια σημεία οι βραχίονες μου "ξέφυγαν" προς το λεπτότερο απο όσο ήθελα,όπως & κάποιες πτυχώσεις στα χιτώνια θα τις προτιμούσα "πιο φινετσάτες" απο ότι τις απέδωσα.(Θυμίζω πως επαναχάραξα τις φιγούρες,μάζεψα μανίκια & έξυσα εξαρτήσεις,τιράντες κλπ)
Για τους κάλυκες θα προσπαθήσω με wash της citadel(games workshop) να αποδώσω το πρασινοκαφέ του χρησιμοποιημένου πυρομαχικού.Ελπίζω μόνο να πιάσει πάνω στο χαλκόσυρμα(αυτό ήταν η εύκολη λύση για κάλυκες,βαρέθηκα να φτιάξω ίδιου πάχους ,με σφαίρες σε ταινία,ζτπ, να βάψω & να κόψω ίδια κομματάκια).
Περιμένω εναγωνίως τις επόμενες παρατηρήσεις+_++++
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Prop-early

Prop-early
Συντονιστής
Συντονιστής

Μηνύματα : 2836
Ημερ/νία εγγραφής : 10/03/2012
Τόπος : Ενθάδε...
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πεζικό κατά αρμάτων(JSU 152) Πεζικό κατά αρμάτων(JSU 152) - Σελίδα 3 EmptyΤετ 15 Ιουν 2016, 01:52

kami έγραψε:
Sag997 νομίζω ότι έθεσες καίριες παρατηρήσεις-ευχαριστώ με την ευκαιρία για τις φωτό που ανέβασες.
Για το θέμα του λασπώματος νομίζω πως είναι το περισσότερο "μπιχλιασμένο" άρμα μου ,έπειτα αν πρόσεξες το έδαφος μου δεν είναι "ρασπουτίτσα" & έτσι οι λάσπες μου είναι ξερές ,αναφορά σε παλιότερα βρωμίσματα που κουβαλιούνται ξεραμένα & όχι σε φρέσκα ,"της ώρας".
Για τις φιγούρες "ουδέν σχόλιον" ,νομίζω πως έχεις περισσότερο ταλέντο & γνώσεις, οπότε σε ακούω "ευλαβικά" ,ότι κρίνεις γράψτο εδώ ,μπορεί να ενδιαφέρει κάποιους ακόμα.Να συμπληρώσω πως δεν είμαι απόλυτα ικανοποιημένος ούτε απο "γλυπτική", σε κάποια σημεία οι βραχίονες μου "ξέφυγαν" προς το λεπτότερο απο όσο ήθελα,όπως & κάποιες πτυχώσεις στα χιτώνια θα τις προτιμούσα "πιο φινετσάτες" απο ότι τις απέδωσα.(Θυμίζω πως επαναχάραξα τις φιγούρες,μάζεψα μανίκια & έξυσα εξαρτήσεις,τιράντες κλπ)
Για τους κάλυκες θα προσπαθήσω με wash της citadel(games workshop) να αποδώσω το πρασινοκαφέ του χρησιμοποιημένου πυρομαχικού.Ελπίζω μόνο να πιάσει πάνω στο χαλκόσυρμα(αυτό ήταν η εύκολη λύση για κάλυκες,βαρέθηκα να φτιάξω ίδιου πάχους ,με σφαίρες σε ταινία,ζτπ, να βάψω & να κόψω ίδια κομματάκια).
Περιμένω εναγωνίως τις επόμενες παρατηρήσεις+_++++  
Και μην ξεχάσεις τις μπύρες του παιδιού... \\\'[\';[ Μην μάθω πως τις ξέχασες, θα σε μπανάρω για 3 γενιές....!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kami

kami
V.I.P member
V.I.P member

Μηνύματα : 1301
Ημερ/νία εγγραφής : 09/03/2012
Τόπος : πατρα
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πεζικό κατά αρμάτων(JSU 152) Πεζικό κατά αρμάτων(JSU 152) - Σελίδα 3 EmptyΤετ 15 Ιουν 2016, 08:43

Prop-early έγραψε:

Και μην ξεχάσεις τις μπύρες του παιδιού... \\\'[\';[ Μην μάθω πως τις ξέχασες, θα σε μπανάρω για 3 γενιές....!
αμάν βρε Προπ,πάνω που αισιοδοξούσα να ξεχαστεί, με βάζεις να αναρωτιέμαι αν το μπανάρισμα μου έρθει φθηνότερα απο τις μπύρες,γιατί αυτό το παιδί δεν "ξεγελιέται" με φτηνομπύρες .... monkey
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Anonymous

Επισκέπτης
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πεζικό κατά αρμάτων(JSU 152) Πεζικό κατά αρμάτων(JSU 152) - Σελίδα 3 EmptyΤετ 15 Ιουν 2016, 19:49

της μπύρες στον κ. Sag997 \\\'[\';[
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kami

kami
V.I.P member
V.I.P member

Μηνύματα : 1301
Ημερ/νία εγγραφής : 09/03/2012
Τόπος : πατρα
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πεζικό κατά αρμάτων(JSU 152) Πεζικό κατά αρμάτων(JSU 152) - Σελίδα 3 EmptyΤετ 15 Ιουν 2016, 22:07


[quote="stamkos"]της μπύρες στον κ. Sag997 \\\'[\';[[quote]
οι μπύρες σε όλους!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Prop-early

Prop-early
Συντονιστής
Συντονιστής

Μηνύματα : 2836
Ημερ/νία εγγραφής : 10/03/2012
Τόπος : Ενθάδε...
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πεζικό κατά αρμάτων(JSU 152) Πεζικό κατά αρμάτων(JSU 152) - Σελίδα 3 EmptyΠεμ 16 Ιουν 2016, 01:46

kami έγραψε:

stamkos έγραψε:
της μπύρες στον κ. Sag997 \\\'[\';[
οι μπύρες σε όλους!
Αντιπερισπασμός, για να γλυτώσει τα "μοναστηριακά" γούστα του Sagg.....κατάλαβες; Twisted Evil Η σιωπή είναι συνενοχή....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kami

kami
V.I.P member
V.I.P member

Μηνύματα : 1301
Ημερ/νία εγγραφής : 09/03/2012
Τόπος : πατρα
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πεζικό κατά αρμάτων(JSU 152) Πεζικό κατά αρμάτων(JSU 152) - Σελίδα 3 EmptyΣαβ 02 Ιουλ 2016, 00:00

Πεζικό κατά αρμάτων(JSU 152) - Σελίδα 3 N1rpcjΠεζικό κατά αρμάτων(JSU 152) - Σελίδα 3 14aabs1Πεζικό κατά αρμάτων(JSU 152) - Σελίδα 3 33p6ow6Πεζικό κατά αρμάτων(JSU 152) - Σελίδα 3 2usyefrΠεζικό κατά αρμάτων(JSU 152) - Σελίδα 3 2qdmn7nΠεζικό κατά αρμάτων(JSU 152) - Σελίδα 3 657sepΠεζικό κατά αρμάτων(JSU 152) - Σελίδα 3 2i2297rΠεζικό κατά αρμάτων(JSU 152) - Σελίδα 3 1070xhd
έγιναν κάποιες διορθώσεις ,η εύκολη ,μαύρισαν οι χρησιμοποιημένοι κάλυκες (3η από δεξιά),"παχυνε" & ακολούθως ξαναβάφτηκε το δεξί αντιβράχιο(οι 2 στο κέντρο)
...βρε ακατανόμαστοι ,πείτε & εναν καλό λόγο για το στενσιλ στη νάρκη(2η απο δεξιά),μου βγήκαν τα ματάκια να το κάνω!
Τελος πάντων σας χαιρετώ,αναχωρώ για Κριμαία & Τ34(...απο Σεπτέμβρη μάλλον,λόγω ζέστης)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kami

kami
V.I.P member
V.I.P member

Μηνύματα : 1301
Ημερ/νία εγγραφής : 09/03/2012
Τόπος : πατρα
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πεζικό κατά αρμάτων(JSU 152) Πεζικό κατά αρμάτων(JSU 152) - Σελίδα 3 EmptyΤετ 02 Οκτ 2019, 23:12

Πεζικό κατά αρμάτων(JSU 152) - Σελίδα 3 P6300012
Πεζικό κατά αρμάτων(JSU 152) - Σελίδα 3 P6300011
Πεζικό κατά αρμάτων(JSU 152) - Σελίδα 3 P6300010
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μοιραστείτε αυτό το θέμα

Σελίδα 3 από 3
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3
PASYFIMON :: ΘΕΜΑΤΙΚΕΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ  :: ΔΙΟΡΑΜΑΤΑ-