Τελευταία Ανάρτηση
Ημερ/νία και ώρα
Από
ΜΑΧΗ ΚΡΗΤΗΣ Γαλατάς Χανίων Μάιος 1941
VICKERS mk VIb του Roy Farran Κρήτη 1941
PROKHOROVKA 1943 τελευταίο ταξί απο κόλαση.
Πεζικό κατά αρμάτων(JSU 152)
Βόλγας αν.όχθη, Νοέμβριος 1942.
OPERATION market garden
CH-53 Super Stallion Academy 1/48
ΣΕΒΑΣΤΟΥΠΟΛΗ μέρος 3ο "η απελευθέρωση"
Μοσον Ουγγαρία 2019
Tamiya German 3ton 4x2 Cargo Truck (Opel Blitz) με 20mm Flak 38 της Tristar
Σαβ 03 Απρ 2021, 21:11
Τρι 25 Φεβ 2020, 12:40
Παρ 04 Οκτ 2019, 00:17
Τετ 02 Οκτ 2019, 23:12
Τετ 02 Οκτ 2019, 19:33
Παρ 09 Αυγ 2019, 14:07
Πεμ 25 Ιουλ 2019, 10:12
Δευ 01 Ιουλ 2019, 11:09
Παρ 03 Μάης 2019, 11:42
Δευ 01 Απρ 2019, 00:11











 

 Παρακολουθείτε το θέμα:PT-17 Stearman, Lindberg 1/48

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Anonymous

Επισκέπτης
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: PT-17 Stearman, Lindberg 1/48 PT-17 Stearman, Lindberg 1/48 - Σελίδα 2 EmptyΠαρ 06 Σεπ 2013, 19:27

Μια αναφορά για το PT-17 από τη σελίδα της Πολεμικής Αεροπορίας:

http://www.haf.gr/el/mission/weapons/historic/1941_1950/Stearman_Kaydet.asp
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
zark

zark
-
-

Μηνύματα : 1853
Ημερ/νία εγγραφής : 08/03/2012
Ηλικία : 57
Τόπος : ΠΑΤΡΑ
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: PT-17 Stearman, Lindberg 1/48 PT-17 Stearman, Lindberg 1/48 - Σελίδα 2 EmptyΠαρ 06 Σεπ 2013, 19:37

Φχαρστω!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vagelis207

vagelis207
Diamond member
Diamond  member

Μηνύματα : 325
Ημερ/νία εγγραφής : 08/03/2012
Ηλικία : 49
Τόπος : Πατρα
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: PT-17 Stearman, Lindberg 1/48 PT-17 Stearman, Lindberg 1/48 - Σελίδα 2 EmptyΠαρ 06 Σεπ 2013, 19:41

Πολυ ενδιαφερον και ασυνηθιστο θεμα Ταζ!oooohj 
Καλη συνεχεια!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Anonymous

Επισκέπτης
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: PT-17 Stearman, Lindberg 1/48 PT-17 Stearman, Lindberg 1/48 - Σελίδα 2 EmptyΠαρ 06 Σεπ 2013, 20:33

zark έγραψε:
Φχαρστω!!!!
Τίπτις!! boy lafter



Βαγγέλη, ευχαριστώ!

Μέχρι στιγμής έχω βάψει τις πτέρυγες και προσπαθώ να βάψω το εθνόσημο, το οποίο είναι στο ακίνητο μέρος του κάθετου σταθερού και όχι στο πηδάλιο διεύθυνσης που νόμιζα.

Ποιό χρώμα είναι καλύτερο για το μπλε του εθνοσήμου; Αν δεν το έχω θα κάνω ανάμειξη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vagelis207

vagelis207
Diamond member
Diamond  member

Μηνύματα : 325
Ημερ/νία εγγραφής : 08/03/2012
Ηλικία : 49
Τόπος : Πατρα
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: PT-17 Stearman, Lindberg 1/48 PT-17 Stearman, Lindberg 1/48 - Σελίδα 2 EmptyΠαρ 06 Σεπ 2013, 20:54

Για χρωμα δυστυχως δεν εχω κατι στο μυαλο μου αλλα πιστευω οτι τις αναμειξεις δε θα τις αποφυγεις.
Ισως ο Προπερλυ μπορει να σε βοηθησει σαν πιο ενημερωμενος σε τετοια θεματα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Anonymous

Επισκέπτης
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: PT-17 Stearman, Lindberg 1/48 PT-17 Stearman, Lindberg 1/48 - Σελίδα 2 EmptyΠαρ 06 Σεπ 2013, 22:45

vagelis207 έγραψε:
Για χρωμα δυστυχως δεν εχω κατι στο μυαλο μου αλλα πιστευω οτι τις αναμειξεις δε θα τις αποφυγεις.
Ισως ο Προπερλυ μπορει να σε βοηθησει σαν πιο ενημερωμενος σε τετοια θεματα.
Δηλαδή δεν το γλυτώνω το να ξανοίξω ένα σκούρο μπλε... Ίδωμεν!

Σπόιλερ:
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Prop-early

Prop-early
Συντονιστής
Συντονιστής

Μηνύματα : 2836
Ημερ/νία εγγραφής : 10/03/2012
Τόπος : Ενθάδε...
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: PT-17 Stearman, Lindberg 1/48 PT-17 Stearman, Lindberg 1/48 - Σελίδα 2 EmptyΠαρ 06 Σεπ 2013, 23:29

Φίλε Τάζ, πράγματι σε ορισμένα αεροπλάνα το σήμα ήταν στο κάθετο σταθερό, ενώ σε κάποια άλλα στο πηδάλιο διεύθυνσης. Γενίκευσα από λάθος μου, τα όσα είδα στο αεροπλάνο της Θεσσαλονικης. Έχεις δίκιο και για τους δύο σταυρούς στις κάτω επιφάνειες της κάτω πτέρυγας, για ένα τουλάχιστον αεροπλάνο. Ίσως το ίδιο να συνέβαινε στις άνω επιφάνειες του ίδιου αεροπλάνου.

Για το εθνόσημο τώρα, η μόνη μου έγχρωμη πηγή, είναι το αεροπλάνο της Θεσσαλονίκης. Προσωπική μου γνώμη και εντελώς μετριοπαθής, δεδομένου του χρόνου που έχει περάσει και της κατάστασης που βρίσκεται το αεροπλάνο, νομίζω πως θα πλησίαζες αρκετά αναμειγνύοντας το 109 με το 47 της Humbrol. Ξεκινάς με ποσότητα από το ανοιχτότερο χρώμα (47) και προσθέτεις σταγόνες του σκουρότερου 109.
Το σκούρο είναι πάντοτε "δυνατότερο" από το ανοιχτό, επομένως να είσαι σχετικά συντηρητικός με αυτό.

Και μήν ξεχάσεις τις κίτρινες ζώνες στις ρίζες των κάτω πτερύγων (άνω επιφάνειες)!!!!! Ξέχασα να το αναφέρω νωρίτερα....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Anonymous

Επισκέπτης
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: PT-17 Stearman, Lindberg 1/48 PT-17 Stearman, Lindberg 1/48 - Σελίδα 2 EmptyΣαβ 07 Σεπ 2013, 00:16

Prop-early έγραψε:
Φίλε Τάζ, πράγματι σε ορισμένα αεροπλάνα το σήμα ήταν στο κάθετο σταθερό, ενώ σε κάποια άλλα στο πηδάλιο διεύθυνσης. Γενίκευσα από λάθος μου, τα όσα είδα στο αεροπλάνο της Θεσσαλονικης. Έχεις δίκιο και για τους δύο σταυρούς στις κάτω επιφάνειες της κάτω πτέρυγας, για ένα τουλάχιστον αεροπλάνο. Ίσως το ίδιο να συνέβαινε στις άνω επιφάνειες του ίδιου αεροπλάνου.

Για το εθνόσημο τώρα, η μόνη μου έγχρωμη πηγή, είναι το αεροπλάνο της Θεσσαλονίκης. Προσωπική μου γνώμη και εντελώς μετριοπαθής, δεδομένου του χρόνου που έχει περάσει και της κατάστασης που βρίσκεται το αεροπλάνο, νομίζω πως θα πλησίαζες αρκετά αναμειγνύοντας το 109 με το 47 της Humbrol. Ξεκινάς με ποσότητα από το ανοιχτότερο χρώμα (47) και προσθέτεις σταγόνες του σκουρότερου 109.
Το σκούρο είναι πάντοτε "δυνατότερο" από το ανοιχτό, επομένως να είσαι σχετικά συντηρητικός με αυτό.

Και μήν ξεχάσεις τις κίτρινες ζώνες στις ρίζες των κάτω πτερύγων (άνω επιφάνειες)!!!!! Ξέχασα να το αναφέρω νωρίτερα....
Δεν τα έχω αυτά. Να προσθέσω το μπλε σταγόνα-σταγόνα στο άσπρο;

Ήθελα να σε ρωτήσω για τις κίτρινες ζώνες και το ξέχασα. Αντιολισθητικές επιφάνειες δεν ήταν;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Prop-early

Prop-early
Συντονιστής
Συντονιστής

Μηνύματα : 2836
Ημερ/νία εγγραφής : 10/03/2012
Τόπος : Ενθάδε...
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: PT-17 Stearman, Lindberg 1/48 PT-17 Stearman, Lindberg 1/48 - Σελίδα 2 EmptyΣαβ 07 Σεπ 2013, 00:56

Κι αυτό μπορείς να κάνεις....Από την εμπειρία μου στο Tiger Moth, ο ρόλος δεν είναι τόσο αντιολισθητικός όσο...."πρόσεχε @m^*$%@, μην πατήσεις αλλού, γιατί θα βγεί το πόδι σου από κάτω από το φτερό"

Σπόιλερ:
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Prop-early

Prop-early
Συντονιστής
Συντονιστής

Μηνύματα : 2836
Ημερ/νία εγγραφής : 10/03/2012
Τόπος : Ενθάδε...
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: PT-17 Stearman, Lindberg 1/48 PT-17 Stearman, Lindberg 1/48 - Σελίδα 2 EmptyΣαβ 07 Σεπ 2013, 22:43

Χεχε! Το Kaydet έχει παίξει και σε ταινία: "Μία Γυναίκα στην Αντίσταση" (1970) Δείτε το παρακάτω λίνκ! Κύριε Admin αν υπάρχει θέμα copyright σβήσε το λίνκ! 
http://www.trackhead.gr/02_research_MovieVehicles_02.html
Βασικά όλο το λίνκ είναι θυσαυρός!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Anonymous

Επισκέπτης
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: PT-17 Stearman, Lindberg 1/48 PT-17 Stearman, Lindberg 1/48 - Σελίδα 2 EmptyΣαβ 07 Σεπ 2013, 23:05

Λοιπόν, το μόνο που ψιλοστενοχωρήθηκα είναι που δεν κατάφερα να βρω κάτι για τα άδεια πλα'ι'νά των πιλοτηρίων. Δεν θα σκάσω όμως.

Προσπάθησα να εκτυπώσω σε χαλκομανία το νηολόγιο και τους σταυρούς, αλλά το Corel δεν είχε και την καλύτερη διάθεση και στη δοκιμή της εκτύπωσης παρατήρησα κάποια μαύρα στίγματα στους σταυρούς. Οπότε, εκτύπωσα μόνο το νηολόγιο για τις πτέρυγες και το πηδάλιο διεύθυνσης. Το SX δεν φαίνεται και τόσο μαύρο, αλλά είναι μικρό το γκριζάρισμα που εκτυπώθηκε.
Τους σταυρούς θα τους βάψω. Θα βάψω πρώτα το κόκκινο και θα μασκάρω για να περάσω το ασημί.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Prop-early

Prop-early
Συντονιστής
Συντονιστής

Μηνύματα : 2836
Ημερ/νία εγγραφής : 10/03/2012
Τόπος : Ενθάδε...
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: PT-17 Stearman, Lindberg 1/48 PT-17 Stearman, Lindberg 1/48 - Σελίδα 2 EmptyΣαβ 07 Σεπ 2013, 23:15

Καλά θα κάνεις διότι τα μεταλλικά χρώματα δεν δέχονται εύκολα άλλα χρώματα από πάνω....Δεν έχεις τίποτε ασθενοφόρο στο στοκ σου;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Anonymous

Επισκέπτης
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: PT-17 Stearman, Lindberg 1/48 PT-17 Stearman, Lindberg 1/48 - Σελίδα 2 EmptyΚυρ 08 Σεπ 2013, 00:18

Prop-early έγραψε:
Καλά θα κάνεις διότι τα μεταλλικά χρώματα δεν δέχονται εύκολα άλλα χρώματα από πάνω....Δεν έχεις τίποτε ασθενοφόρο στο στοκ σου;
Τίποτα. Δεν πειράζει, θα βάψω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Prop-early

Prop-early
Συντονιστής
Συντονιστής

Μηνύματα : 2836
Ημερ/νία εγγραφής : 10/03/2012
Τόπος : Ενθάδε...
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: PT-17 Stearman, Lindberg 1/48 PT-17 Stearman, Lindberg 1/48 - Σελίδα 2 EmptyΚυρ 08 Σεπ 2013, 00:19

Να σου κάνω την ζωή εύκολη ή δύσκολη; Πάρε τα νηολόγια των Ελληνικών Kaydet αλφαβητικά:
SX-EAD έως και SX-EAI,
SX-EAL,
SX-EAN έως και SX-EAV,
SX-EAX έως και SX-EAZ,
SX-EBA έως και SX-EBI,
SX-EBK και SX-EBL
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Prop-early

Prop-early
Συντονιστής
Συντονιστής

Μηνύματα : 2836
Ημερ/νία εγγραφής : 10/03/2012
Τόπος : Ενθάδε...
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: PT-17 Stearman, Lindberg 1/48 PT-17 Stearman, Lindberg 1/48 - Σελίδα 2 EmptyΚυρ 08 Σεπ 2013, 19:27

Και κάτι για..την ιστορία...και στον αντίποδα της εξαφάνισης της ελονοσίας από την χώρα μας.
Το φάρμακο που ψεκαζόταν χωρίς καμμία προφύλαξη τότε, ήταν το DDT! Ένα πολύ αποτελεσματικό εντομοκτόνο, που τότε πίστευαν πως ήταν τελείως ακίνδυνο για τον άνθρωπο και την φύση (στόχος άλλωστε, ήταν το κουνούπι που μετέφερε την ελονοσία στον άνθρωπο).
Αλλά το DDT αποδείχθηκε μακροπρόθεσμα, μία τοξικότατη καρκινογόνος και τερατογόνος ουσία, που δεν διασπάται καθόλου εύκολα στο οικοσύστημα, αλλά παραμένει και το μολύνει για πολλά-πολλά χρόνια, καταστρέφοντας πολλά είδη ωφέλιμων εντόμων (μέλισσες), πουλιών και θηλαστικών.
Η χρήση του πλέον έχει απαγορευτεί. Μέχρι πρόσφατα, χρησιμοποιείτο ακόμη σε μή αναπτυγμένες χώρες, όπου η ελονοσία μαστίζει ακόμη θανάσιμα τους ανθρώπους.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Prop-early

Prop-early
Συντονιστής
Συντονιστής

Μηνύματα : 2836
Ημερ/νία εγγραφής : 10/03/2012
Τόπος : Ενθάδε...
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: PT-17 Stearman, Lindberg 1/48 PT-17 Stearman, Lindberg 1/48 - Σελίδα 2 EmptyΔευ 09 Σεπ 2013, 00:17

Παρεμπιπτόντως, στο βιβλίο του Ηλία Καρταλαμάκη "Η Αεροπορία στον Εμφύλιο" τόμος β΄εμφανίζεται σε σελίδα εφημερίδας του Σεπτεμβρίου του 1948, αεροπλάνο Stearman Kaydet, με το δεύτερο κόκπιτ τελείως καλυμένο, (σαν να πρόκειται για μονοθέσιο αεροπλάνο).
Φέρει Ερυθρούς Σταυρούς και Ελληνικό εθνόσημο στην ουρά, όπως τα ψεκαστικά, αλλά δεν έχει ψεκαστικό εξοπλισμό.
Η διαμόρφωση του αεροπλάνου θυμίζει πολύ τα ομοιότυπα αμερικάνικα αεροπλάνα που ήταν διασκευασμένα σε φορειοφόρα. Αν επιβεβαιωθεί αυτή η χρήση, θα πρόκειται για άλλη μια ιδιάζουσα περίπτωση Ελληνικού αεροπλάνου....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Prop-early

Prop-early
Συντονιστής
Συντονιστής

Μηνύματα : 2836
Ημερ/νία εγγραφής : 10/03/2012
Τόπος : Ενθάδε...
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: PT-17 Stearman, Lindberg 1/48 PT-17 Stearman, Lindberg 1/48 - Σελίδα 2 EmptyΔευ 09 Σεπ 2013, 04:47

Prop-early έγραψε:
Παρεμπιπτόντως, στο βιβλίο του Ηλία Καρταλαμάκη "Η Αεροπορία στον Εμφύλιο" τόμος β΄εμφανίζεται σε σελίδα εφημερίδας του Σεπτεμβρίου του 1948, αεροπλάνο Stearman Kaydet, με το δεύτερο κόκπιτ τελείως καλυμένο, (σαν να πρόκειται για μονοθέσιο αεροπλάνο).
Φέρει Ερυθρούς Σταυρούς και Ελληνικό εθνόσημο στην ουρά, όπως τα ψεκαστικά, αλλά δεν έχει ψεκαστικό εξοπλισμό.
Η διαμόρφωση του αεροπλάνου θυμίζει πολύ τα ομοιότυπα αμερικάνικα αεροπλάνα που ήταν διασκευασμένα σε φορειοφόρα. Αν επιβεβαιωθεί αυτή η χρήση, θα πρόκειται για άλλη μια ιδιάζουσα περίπτωση Ελληνικού αεροπλάνου....
Ορίστε η επίμαχη φωτογραφία. Αν θίγονται τυχον copyright παρακαλώ την διαχείριση να την αποσύρει....PT-17 Stearman, Lindberg 1/48 - Σελίδα 2 001_zpse6cac929

Ταζ, με συγχωρείς φίλε, για το σπαμάρισμα. Ελπίζω να μήν σε πιάσουν τα ====-----;;;.... ====-----;;;.... ====-----;;;.... σου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Anonymous

Επισκέπτης
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: PT-17 Stearman, Lindberg 1/48 PT-17 Stearman, Lindberg 1/48 - Σελίδα 2 EmptyΔευ 09 Σεπ 2013, 10:54

Prop-early έγραψε:
Prop-early έγραψε:
Παρεμπιπτόντως, στο βιβλίο του Ηλία Καρταλαμάκη "Η Αεροπορία στον Εμφύλιο" τόμος β΄εμφανίζεται σε σελίδα εφημερίδας του Σεπτεμβρίου του 1948, αεροπλάνο Stearman Kaydet, με το δεύτερο κόκπιτ τελείως καλυμένο, (σαν να πρόκειται για μονοθέσιο αεροπλάνο).
Φέρει Ερυθρούς Σταυρούς και Ελληνικό εθνόσημο στην ουρά, όπως τα ψεκαστικά, αλλά δεν έχει ψεκαστικό εξοπλισμό.
Η διαμόρφωση του αεροπλάνου θυμίζει πολύ τα ομοιότυπα αμερικάνικα αεροπλάνα που ήταν διασκευασμένα σε φορειοφόρα. Αν επιβεβαιωθεί αυτή η χρήση, θα πρόκειται για άλλη μια ιδιάζουσα περίπτωση Ελληνικού αεροπλάνου....
Ορίστε η επίμαχη φωτογραφία. Αν θίγονται τυχον copyright παρακαλώ την διαχείριση να την αποσύρει....PT-17 Stearman, Lindberg 1/48 - Σελίδα 2 001_zpse6cac929

Ταζ, με συγχωρείς φίλε, για το σπαμάρισμα. Ελπίζω να μήν σε πιάσουν τα  ====-----;;;.... σου.
Κανένα πρόβλημα!
Και όχι μόνο δεν έχω κανένα πρόβλημα, αφού μαθαίνω κι εγώ την ιστορία του αεροσκάφους, αλλά με πιάνουν τα ====-----;;;....  μου
γιατί..........ΘΕΛΩ ΚΙ ΑΛΛΟ STEARMAN ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ!!!! Twisted Evil boy lafter
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Prop-early

Prop-early
Συντονιστής
Συντονιστής

Μηνύματα : 2836
Ημερ/νία εγγραφής : 10/03/2012
Τόπος : Ενθάδε...
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: PT-17 Stearman, Lindberg 1/48 PT-17 Stearman, Lindberg 1/48 - Σελίδα 2 EmptyΔευ 09 Σεπ 2013, 14:46

Άμα τα μάθει αυτά η κυρία Τάζμαν, θα σου πώ εγώ!HT  Πάρε βρέ 72αράκι να το ευχαριστηθείς διπλό και τρίδιπλο! Και είναι και PT-13 τσεκαρισμένο το ρεβελλάκι! Και είναι και γλύκα κιτάκι παρά τους αιώνες του....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Anonymous

Επισκέπτης
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: PT-17 Stearman, Lindberg 1/48 PT-17 Stearman, Lindberg 1/48 - Σελίδα 2 EmptyΔευ 09 Σεπ 2013, 20:38

Prop-early έγραψε:
Και είναι και PT-13 τσεκαρισμένο το ρεβελλάκι!
Νομίζω ο κινητήρας αλλάζει μόνο. Μπορούμε να διασταυρώσουμε αν το κιτ της Lindberg έχει διαφορετικό κινητήρα από το Ρέβελ;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Prop-early

Prop-early
Συντονιστής
Συντονιστής

Μηνύματα : 2836
Ημερ/νία εγγραφής : 10/03/2012
Τόπος : Ενθάδε...
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: PT-17 Stearman, Lindberg 1/48 PT-17 Stearman, Lindberg 1/48 - Σελίδα 2 EmptyΔευ 09 Σεπ 2013, 22:03

Tazman έγραψε:
Prop-early έγραψε:
Και είναι και PT-13 τσεκαρισμένο το ρεβελλάκι!
Νομίζω ο κινητήρας αλλάζει μόνο. Μπορούμε να διασταυρώσουμε αν το κιτ της Lindberg έχει διαφορετικό κινητήρα από το Ρέβελ;
Στις φωτοτυπίες που σου έδωσα, το μέν Ελληνικό (SX-AGI) είναι PT-13....To άλλο που φαίνεται είναι αμερικάνικο, και είναι PT-17.
Αν είδα καλά σε μια πρόχειρη γύρα στο γούγλη είναι PT-17....
Άν οι εξατμίσεις είναι ΠΙΣΩ από το μπλόκ των κυλίνδρων και συγκεντρώνονται σε έναν περιμετρικό σωλήνα, είναι PT-17.
Άν οι εξατμίσεις είναι μπροστά από το μπλόκ των κυλίνδρων και συνενώνονται σε κεντρικό σωλήνα περιμετρικά του άξονα του έλικα, ο οποίος εκβάλλει με μικρή εξάτμιση πρός τα πίσω, είναι PT-13.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Anonymous

Επισκέπτης
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: PT-17 Stearman, Lindberg 1/48 PT-17 Stearman, Lindberg 1/48 - Σελίδα 2 EmptyΔευ 09 Σεπ 2013, 22:21

Prop-early έγραψε:
Tazman έγραψε:
Prop-early έγραψε:
Και είναι και PT-13 τσεκαρισμένο το ρεβελλάκι!
Νομίζω ο κινητήρας αλλάζει μόνο. Μπορούμε να διασταυρώσουμε αν το κιτ της Lindberg έχει διαφορετικό κινητήρα από το Ρέβελ;
Στις φωτοτυπίες που σου έδωσα, το μέν Ελληνικό (SX-AGI) είναι PT-13....To άλλο που φαίνεται είναι αμερικάνικο, και είναι PT-17.
Αν είδα καλά σε μια πρόχειρη γύρα στο γούγλη είναι PT-17....
Άν οι εξατμίσεις είναι ΠΙΣΩ από το μπλόκ των κυλίνδρων και συγκεντρώνονται σε έναν περιμετρικό σωλήνα, είναι PT-17.
Άν οι εξατμίσεις είναι μπροστά από το μπλόκ των κυλίνδρων και συνενώνονται σε κεντρικό σωλήνα περιμετρικά του άξονα του έλικα, ο οποίος εκβάλλει με μικρή εξάτμιση πρός τα πίσω, είναι PT-13.
Μάλιστα. Η Lindberg λοιπόν το δίνει σαν PT-13. Εκτός αν αντιστρέψω τον κινητήρα.
Βέβαια, μπορώ να τον αφήσω ως έχει και να φτιάξω το νηολόγιο ΕΑΖ (νυν AGI). Αλλά το ΕΑΖ ήταν σίγουρα με κόκκινους σταυρούς;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Prop-early

Prop-early
Συντονιστής
Συντονιστής

Μηνύματα : 2836
Ημερ/νία εγγραφής : 10/03/2012
Τόπος : Ενθάδε...
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: PT-17 Stearman, Lindberg 1/48 PT-17 Stearman, Lindberg 1/48 - Σελίδα 2 EmptyΔευ 09 Σεπ 2013, 22:38

Μέτρα κυλίνδρους:
Εάν είναι εννέα, είναι PT-13.
Εάν είναι επτά, είναι PT-17.
To EAZ έχει έναν κόκκινο σταυρό επάνω δεξιά....Ίσως (κρίνοντας από κάτι μπαλώματα χρώματος στην άτρακτο) να είχε και εκεί....
Για δές και το αεροπλανάκι στον παραπάνω σύνδεσμο (Μιά γυναίκα στην αντίσταση). Είναι 13άρι, και έχει ωραία κίτρινα κάτω φτερά....
Στην ανάγκη, αμα καλά και σώνει θές 17άρι, βρές έναν επτακύλινδρο κινητήρα από άλλο, φτιάξε και τις εξατμίσεις, και είσαι κομπλέ....

Παρεμπιπτόντως.....Γιατί νομίζεις πως το EBF που θές να φτιάξεις είναι 17άρι; Εγώ μάλλον 13άρι το βλέπω....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Anonymous

Επισκέπτης
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: PT-17 Stearman, Lindberg 1/48 PT-17 Stearman, Lindberg 1/48 - Σελίδα 2 EmptyΤρι 10 Σεπ 2013, 00:30

Prop-early έγραψε:
Μέτρα κυλίνδρους:
Εάν είναι εννέα, είναι PT-13.
Εάν είναι επτά, είναι PT-17.
To EAZ έχει έναν κόκκινο σταυρό επάνω δεξιά....Ίσως (κρίνοντας από κάτι μπαλώματα χρώματος στην άτρακτο) να είχε και εκεί....
Για δές και το αεροπλανάκι στον παραπάνω σύνδεσμο (Μιά γυναίκα στην αντίσταση). Είναι 13άρι, και έχει ωραία κίτρινα κάτω φτερά....
Στην ανάγκη, αμα καλά και σώνει θές 17άρι, βρές έναν επτακύλινδρο κινητήρα από άλλο, φτιάξε και τις εξατμίσεις, και είσαι κομπλέ....

Παρεμπιπτόντως.....Γιατί νομίζεις πως το EBF που θές να φτιάξεις είναι 17άρι; Εγώ μάλλον 13άρι το βλέπω....
Στην κεφαλή κάθε κυλίνδρου υπάρχουν δύο μικρά, σχεδόν κυλινδρικά, εξογκώματα. Αν είχαν βαλβίδες οι κινητήρες αυτοί, θα μπορούσε να είναι ο χώρος για το ''κοκκοράκι'' που τις κινεί. Στη φωτό του Stearman που μόλις απογειώνεται, εγώ μετράω επτά κυλίνδρους. Ο ένας φαίνεται στο κάτω αριστερά σημείο του κινητήρα. Οι άλλοι δεν φαίνονται καλά, αλλά μπορείς να συγκρίνεις το μέγεθος του κυλίνδρου με τον υπόλοιπο κινητήρα. Οπότε η Lindberg το δίνει σαν PT-17 αφού ο κινητήρας της έχει επτά κυλίνδρους. Θα τον αφήσω ως έχει. Από τη στιγμή που δεν υπάρχει αρκετό και σαφές υλικό, τότε δεν θα ασχοληθώ παραπάνω.

Ήδη έβαψα τις πτέρυγες και την άτρακτο με κόκκινο στα σημεία που θα μπουν οι σταυροί. Η κάτω πτέρυγα με την κοιλιά άφησε ένα κενό-χάσμα-φαράγγι, οπότε την ακούμπησα στην κοιλιά και άφησε την άτρακτο να εξέχει ελαφρώς στο ρύγχος και πίσω από την πτέρυγα. Δεν θα του ρίξω στόκο γιατί θα του χαλάσω το σχήμα. Φαίνεται πολύ λίγο και δεν θέλω να το κάνω χειρότερο.

Μου αρέσει πολύ σαν θέμα, αλλά αρκετή φαιά ουσία χάλασα! boy lafter   Αν είχα κι άλλο υλικό θα αγχωνόμουν λιγότερο.
Τουμόροου θα μασκάρω τους σταυρούς και θα βάψω το ασημί με το 27001. Πιστεύω αύριο το βράδυ να έχω κολλήσει και την πάνω πτέρυγα με τα στυλίδια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Prop-early

Prop-early
Συντονιστής
Συντονιστής

Μηνύματα : 2836
Ημερ/νία εγγραφής : 10/03/2012
Τόπος : Ενθάδε...
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: PT-17 Stearman, Lindberg 1/48 PT-17 Stearman, Lindberg 1/48 - Σελίδα 2 EmptyΤρι 10 Σεπ 2013, 00:49

Παραδίνομαι κι εγώ, δεν μπορώ ειλικρινά να δώ τί τύπος είναι, ούτε να μετρήσω κυλίνδρους. Αν κάποτε βρεθεί φωτογραφία που να σε αμφισβητεί, θα βρούμε τρόπο να φτιάξεις και τον σωστό κινητήρα ή απλώς θα αλλάξεις το νηολόγιο. Περιμένω να δώ φωτογραφίες από το ωραίο αυτό αεροπλανάκιJHGFDT . Καλή συνέχεια φίλε Ταζ, ελπίζω να μήν σε κούρασα με τις παρεμβάσεις μου! Όταν θα φτιάξω το δικό μου, θα χρειαστώ τα φώτα σου για την γραφή του νηολογίου!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μοιραστείτε αυτό το θέμα

Σελίδα 2 από 5
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
PASYFIMON :: ΘΕΜΑΤΙΚΕΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ  :: ΑΕΡΟΣΚΑΦΗ ΕΛΙΚΟΦΟΡΑ-