Τελευταία Ανάρτηση
Ημερ/νία και ώρα
Από
ΜΑΧΗ ΚΡΗΤΗΣ Γαλατάς Χανίων Μάιος 1941
VICKERS mk VIb του Roy Farran Κρήτη 1941
PROKHOROVKA 1943 τελευταίο ταξί απο κόλαση.
Πεζικό κατά αρμάτων(JSU 152)
Βόλγας αν.όχθη, Νοέμβριος 1942.
OPERATION market garden
CH-53 Super Stallion Academy 1/48
ΣΕΒΑΣΤΟΥΠΟΛΗ μέρος 3ο "η απελευθέρωση"
Μοσον Ουγγαρία 2019
Tamiya German 3ton 4x2 Cargo Truck (Opel Blitz) με 20mm Flak 38 της Tristar
Σαβ 03 Απρ 2021, 21:11
Τρι 25 Φεβ 2020, 12:40
Παρ 04 Οκτ 2019, 00:17
Τετ 02 Οκτ 2019, 23:12
Τετ 02 Οκτ 2019, 19:33
Παρ 09 Αυγ 2019, 14:07
Πεμ 25 Ιουλ 2019, 10:12
Δευ 01 Ιουλ 2019, 11:09
Παρ 03 Μάης 2019, 11:42
Δευ 01 Απρ 2019, 00:11











 

 Παρακολουθείτε το θέμα:Έτοιμη φιγούρα ή κατασκευή από το μηδέν;

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Χρήστος

Χρήστος
V.I.P member
V.I.P member

Μηνύματα : 854
Ημερ/νία εγγραφής : 14/03/2012
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Έτοιμη φιγούρα ή κατασκευή από το μηδέν; Έτοιμη φιγούρα ή κατασκευή από το μηδέν; - Σελίδα 2 EmptyΔευ 19 Νοε 2012, 23:41

Σαφώς και μία ιδιοκατασκευή, ιδιαίτερα όταν είναι και ποιοτική, πιστεύω πως χρίζει κάποιας διαφορετικής προσοχής. Αυτό όμως ίσως να μπορεί να μην μπορεί να γίνει αντιληπτό από όλους τους μοντελιστές. Έτσι το σκάλισμα μίας φιγούρας ή το άνοιγμα των πάνελ ενός αεροσκάφους, ίσως να μην μπορεί να γίνει κατανοητό από ένα μοντελιστή που ασχολείται ως επί των πλείστων με πλοία λόγου χάρη. Στο ερώτημα που έθεσες τώρα, αν είχα δύο μοντέλα ολόιδια, μα το ένα κατασκευή από το μηδέν και το άλλο του εμπορίου, μάλλον θα συμφωνήσω με τον Zark. Το πιο πιστό θα κερδίσει τις εντυπώσεις. Επειδή όμως από ότι μπορώ να καταλάβω μιλάς για κάτι συγκεκριμένο και ίσως εξειδικευμένο, δεν θα ήθελα να επιμείνω. Απλώς εκφράζω την συγκεκριμένη γνώμη, έχοντας στο μυαλό μου κάτι πιο γενικό.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΟΧΙ ΠΡΟΕΔΡΟΣ

ΟΧΙ ΠΡΟΕΔΡΟΣ
Diamond member
Diamond  member

Μηνύματα : 397
Ημερ/νία εγγραφής : 11/03/2012
Ηλικία : 49
Τόπος : πατρα
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Έτοιμη φιγούρα ή κατασκευή από το μηδέν; Έτοιμη φιγούρα ή κατασκευή από το μηδέν; - Σελίδα 2 EmptyΤρι 20 Νοε 2012, 09:32

Εχουμε καποιον ο οποιος αγορασε μια φιγουρα, εκανε ολα τα πρεποντα πριν το βαψιμο (τα οποια δεν ειναι και λιγα, οποιος ξερει ,ξερει...) και την βαφει καλα. Και εχουμε και καποιον ο οποιος θελει την ιδια φιγουρα αλλα προτιμαει να την φτιαξει μονος του και την φτιαχνει ιδια ακριβως με του εμποριου. Το τελικο αποτελεσμα ομως που δινει με το βαψιμο του, ειναι κατωτερο ποιοτικως απο του πρωτου.Σε μια εκθεση λοιπον , πιστευω οτι ο πρωτος μοντελιστης (του εμποριου), θα "τερματισει" πρωτος , αντι του δευτερου μοντελιστη (scratsbuilder), γιατι εχει ανωτερο τελικο αποτελεσμα.Γιατι το ζωγραφισμα της φιγουρας ειναι τεχνη απο μονο του.Εκτος αν υπαρχει ξεχωριστη κατηγορια "ιδιοκατασκευασμενες φιγουρες" οπου εκει ο scratsbuilder διαγωνιζεται και κρινεται με αλλα κριτηρια...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gharitos

gharitos
Silver member
Silver member

Μηνύματα : 51
Ημερ/νία εγγραφής : 25/10/2012
Ηλικία : 55
Τόπος : ΠΑΤΡΑ
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Έτοιμη φιγούρα ή κατασκευή από το μηδέν; Έτοιμη φιγούρα ή κατασκευή από το μηδέν; - Σελίδα 2 EmptyΤρι 20 Νοε 2012, 18:36

Το ίδιο ερώτημα βάζω και εγώ.
Μήπως να "υπάρχει μια ξεχωριστή κατηγορία "ιδιοκατασκευασμένες φιγούρες" όπου εκεί ο scratsbuilder να διαγωνίζεται και να κρίνεται με άλλα κριτήρια..."
Λέω; Αυτό, ίσως, να είναι μία λύση.

Ευχαριστώ για τη συμμετοχή και το ενδιαφέρον στο θέμα μου.
Ήθελα να δω τη γνώμη σας.

Και πάλι ευχαριστώ.
Γιάννης
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Prop-early

Prop-early
Συντονιστής
Συντονιστής

Μηνύματα : 2836
Ημερ/νία εγγραφής : 10/03/2012
Τόπος : Ενθάδε...
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Έτοιμη φιγούρα ή κατασκευή από το μηδέν; Έτοιμη φιγούρα ή κατασκευή από το μηδέν; - Σελίδα 2 EmptyΤρι 20 Νοε 2012, 21:01

Σε μιά έκθεση στατικού μοντελισμού, είναι αρκετά δύσκολο να μπεί ξεχωριστή κατηγορία "ιδιοκατασκευές" σε κάθε εννότητα (διότι έτσι πρέπει να γίνει αν θέλουμε να είμαστε δίκαιοι απέναντι σε όλους: φιγουρομοντελιστές και μή)...Οι ιδιοκατασκευές όμως, φιγούρες και μή, είναι πάντοτε μετρημένες στα δαχτυλα του ενός χεριού...Σίγουρα μιά καλή ιδιοκατασκευή, πολύ πειστική και σωστή θα κερδίσει κορυφαία διάκριση όπως και να έχει σε μια έκθεση γενικού στατικού μοντελισμού. Όπως και να το κάνουμε ξεχωρίζει σαν δουλειά!
Σε μια έκθεση φιγούρας, που το αντικείμενο είναι πιό ειδικό, μπορεί να γίνει ίσως, αυτό που λές...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
avatar

αμομφαρετος
Bronze member
Bronze  member

Μηνύματα : 24
Ημερ/νία εγγραφής : 18/04/2012
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Έτοιμη φιγούρα ή κατασκευή από το μηδέν; Έτοιμη φιγούρα ή κατασκευή από το μηδέν; - Σελίδα 2 EmptyΤετ 21 Νοε 2012, 22:52

Καλησπερα κι απο μενα !!Ομολογουμενως παρακολουθησα το θεμα με εντονο ενδιαφερον!!Ειδα το βαθος των εκαστοτε αποψεων και θελω και εγω να παραθεσω την δικη μου αποψη.Ασχολουμαι με το συγκεκριμενο μοντελισμο(φιγουρας)15 χρονια τωρα,ενω ειχα ξεκινησει πριν απο 33 χρονια το πρωτο μοντελο.Τα τελευταια 5 χρονια αρχισα ενω εβαφα και βλεποντας παραλληλα σε ελληνικα αλλα και ξενα σοου,να μου αρεσει και η μετατροπη της φιγουρας.Ετσι ξεκινησα δειλα μερικες απλες μετασκευες και εν συνεχεια της εξελιξα σε πολυ καλες π,χ. Ο Συκιωνιος οπλιτης.Η παρουσιαση μιας ξεχωριστης φιγουρας η οποια θα ειναι διαφορετικη απο του εμποριου,η λατρεια για τα αρχαιοελληνικα θεματα και παραλληλα η ιστορικα ακριβης παρουσιαση ηταν οι λογοι που με ωθησαν στο ξεκινημα αυτου του κατι παραπανω στη φιγουρα.κατεληξα τελικα να ετοιμασω και ολοκληρη σκρατσια την οποια ειδατε και μερικοι απο εσας στο Αιγιο βαμμενη πλεον.Τωρα οσων αφορα το κομματι του διαγωνισμου σαφως και υπαρχουν τα εξης για να γνωριζετε καλυτερα ολοι σας.

1.Υπαρχουν εκθεσεις και διαγωνισμοι τοσο εσωτερικου οσο και εξωτερικου.
2.Σε διαγωνισμους υπαρχουν οροι οι οποιοι καθοριζουν επακριβως τι ζητα η οργανωτικη επιτροπη απο τους εκθετες
3.Το πιο γνωστο συστημα ειναι το OPEN αυτο δουλευει και η Καβαλα.Δηλαδη υπαρχουν κατηγοριες master και standards και αυτες χωριζονται σε ιδιοκατασκευες και σε βαψιμο.Οταν παει λοιπον καποιος να κριτικαρει μια σκρατσια αυτοματα το βαρος μετατοπιζεται στο κομματι του πως φτιαχτηκε η φιγουρα και αν ειναι π.χ. σωστα ανατομικη ή οι πτυχωσεις του ρουχου ειναι ορθες.Επαναλαμβανω ο κριτης θα κρινει βασει σκρατς και οχι βασει βαψιματος.Το ποσοστο αξιολογησης θα παει για το σκρατς 70% και 30% για το βαψιμο ή 75 με 25.Τελος τα μεταλλια δινονται οχι για τις 3 πρωτες θεσεις αλλα για οσα εκθεματα το αξιζουν ασχετως συμμετοχης εκθεματων.
4.Σε αλλο ειδος διαγωνισμου (βλεπε euromillitaire) ολοι οι διαγωνιζομενοι ειτε ειναι μαστερ ειτε αρχαριοι ειτε πεπειραμενοι ολοι μπαινουν στο ιδιο καζανι (της κριτικης εννοω!!)Αυτο δινει την δυνατοτητα καποιος μαστερ να αξιολογηθει απο τα ιδια ατομα που θα κρινουν και εναν μετριο η ενα αρχαριο.Βεβαια και εδω παλι οι σκρατσιες ειναι ξεχωριστη κατηγορια.Οπως και τα βαψιματα αλλη.
5.Υπαρχουν μοντελιστες τοσο Ελλαδα οσο και εξω που παρουσιαζουν εκθεματα μαζι.Δηλαδη καποιος το φτιαχνει και καποιος αλλος το βαφει.Αυτο δεν ειναι παραλογο (αρκει να αναφερεται στην εγγραφη του εκθεματος).
Στην Ελλαδα θεωρω οτι καλως εχουμε την ιδιοκατασκευη ξεχωριστα για το λογο οτι ειναι κατι που φτιαχτηκε απο το 0.
Σαν μοντελιστης πανω απ ολα μου αρεσει η δημιουργια.Δεν εχω προγραμμα οπως οι επαγγελματιες,αλλα οταν το εσωτερικο μαγικο ραβδι του μοντελισμου μου χτυπησει (ειτε γιατι ειδα ενα απογευμα μια ετοιμη φιγουρα εμποριου ελληνα οπλιτη και θελω να τη αγορασω και να τη βαψω, ή γιατι ειδα ενα σχεδιο του Tadema με αρχαιες ιερειες στα θεσμοφορια και θελω να φτιαξω μια σε ενα βωμο μαζι με θυσια)τοτε καθομαι και αναλωνομαι στο σχεδιο μου.

Καταληγωντας λοιπον νομιζω οτι μοντελισμο κανω γιατι γουσταρω, ετσι απλα...
keep modeling painter
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gharitos

gharitos
Silver member
Silver member

Μηνύματα : 51
Ημερ/νία εγγραφής : 25/10/2012
Ηλικία : 55
Τόπος : ΠΑΤΡΑ
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Έτοιμη φιγούρα ή κατασκευή από το μηδέν; Έτοιμη φιγούρα ή κατασκευή από το μηδέν; - Σελίδα 2 EmptyΠεμ 22 Νοε 2012, 13:40

Καλέ μου φίλε αμομφάρετε χαίρομαι που υπάρχεις στον χώρο του μοντελισμού. Άνθρωποι σαν εσένα είναι που με έκαναν να στραφώ "εδώ" και να ασχοληθώ με αυτό που αγαπώ, τη δημιουργία. Ελπίζω να είμαι ευπρόσδεκτος.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
avatar

KELESIDIS
Bronze member
Bronze  member

Μηνύματα : 44
Ημερ/νία εγγραφής : 21/04/2012
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Έτοιμη φιγούρα ή κατασκευή από το μηδέν; Έτοιμη φιγούρα ή κατασκευή από το μηδέν; - Σελίδα 2 EmptyΠαρ 23 Νοε 2012, 10:34

καλημέρα παιδιά, διάβασα τα όσα γράφηκαν και θα ήθελα να πώ ότι στους διαγωνισμούς φιγούρας οι μετατροπές-ιδιοκατασκευές έχουν δική τους κατηγορία και κρίνονται ανάλογα, αλλά και στους περισσότερους διαγωνισμούς υπάρχει διαχωρισμός. Ακόμη όμως και να μην έχει προβλεφθεί ειδική κατηγορία υπάρχουν λύσεις. Φέτος που πήγαμε στην Σόφια είχα κατεβάσει μια βινιέτα με 3 φιγούρες σκρατς (το έχω ποστάρει εδώ στο φόρουμ (NEAR MOSCOW 41 54mm) και επειδή δεν υπήρχε κατηγορία το δήλωσα στην γενική κατηγορία ιδιοκατασκευών και διαγωνίστηκε με πλοία,αεροπλάνα,οχήματα κλπ.σκρατς έτσι ώστε να κριθεί σαν δουλειά. Τέλος, αν κάποιος βάψει αρκετές φιγούρες, αργά ή γρήγορα θα δοκιμάσει και κάποια μετατροπή και στο τέλος ιδιοκατασκευή, το αν θα έχει καλά αποτελέσματα είναι απο ένα σημείο και μετά καθαρά θέμα ταλέντου και λιγότερο τεχνικής γιατί σήμερα δεν υπάρχουν μυστικά στον μοντελισμό, το ίντερνετ παρέχει περισσότερη πληροφόρηση απο όση μπορεί κάποιος να χρησιμοποιήσει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
zark

zark
-
-

Μηνύματα : 1853
Ημερ/νία εγγραφής : 08/03/2012
Ηλικία : 57
Τόπος : ΠΑΤΡΑ
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Έτοιμη φιγούρα ή κατασκευή από το μηδέν; Έτοιμη φιγούρα ή κατασκευή από το μηδέν; - Σελίδα 2 EmptyΠαρ 23 Νοε 2012, 10:36

Νομιζω ο Μπαμπης και ο Θοδωρος με την εμπειρια που εχουν, εβαλαν τα πραγματα στη "θεση" τους! Ευχαριστουμε πολυ κυριοι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
avatar

αμομφαρετος
Bronze member
Bronze  member

Μηνύματα : 24
Ημερ/νία εγγραφής : 18/04/2012
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Έτοιμη φιγούρα ή κατασκευή από το μηδέν; Έτοιμη φιγούρα ή κατασκευή από το μηδέν; - Σελίδα 2 EmptyΠαρ 23 Νοε 2012, 17:38

Παναγιωτη η ευχαριστηση ειναι και δικη μας που συμμετεχουμε εδω στο φορουμ και συζητουμε και ωραια θεματα που προκυπτουν οπως το παραπανω!! keep modeling
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μοιραστείτε αυτό το θέμα

Σελίδα 2 από 2
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

 Παρόμοια θέματα

-
» RMS TITANIC ώρα μηδέν 1/1200
» SANTA'S REST Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΦΙΓΟΥΡΑ! 54mm
PASYFIMON :: ΘΕΜΑΤΙΚΕΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ  :: ΦΙΓΟΥΡΕΣ-