Τελευταία Ανάρτηση
Ημερ/νία και ώρα
Από
ΜΑΧΗ ΚΡΗΤΗΣ Γαλατάς Χανίων Μάιος 1941
VICKERS mk VIb του Roy Farran Κρήτη 1941
PROKHOROVKA 1943 τελευταίο ταξί απο κόλαση.
Πεζικό κατά αρμάτων(JSU 152)
Βόλγας αν.όχθη, Νοέμβριος 1942.
OPERATION market garden
CH-53 Super Stallion Academy 1/48
ΣΕΒΑΣΤΟΥΠΟΛΗ μέρος 3ο "η απελευθέρωση"
Μοσον Ουγγαρία 2019
Tamiya German 3ton 4x2 Cargo Truck (Opel Blitz) με 20mm Flak 38 της Tristar
Σαβ 03 Απρ 2021, 21:11
Τρι 25 Φεβ 2020, 12:40
Παρ 04 Οκτ 2019, 00:17
Τετ 02 Οκτ 2019, 23:12
Τετ 02 Οκτ 2019, 19:33
Παρ 09 Αυγ 2019, 14:07
Πεμ 25 Ιουλ 2019, 10:12
Δευ 01 Ιουλ 2019, 11:09
Παρ 03 Μάης 2019, 11:42
Δευ 01 Απρ 2019, 00:11











 

 Παρακολουθείτε το θέμα:SANTA'S REST Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΦΙΓΟΥΡΑ! 54mm

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Χρύσα

Χρύσα
Silver member
Silver member

Μηνύματα : 54
Ημερ/νία εγγραφής : 29/05/2012
Ηλικία : 41
Τόπος : ΚΑΤΩ ΑΧΑ'Ι'Α
ΔημοσίευσηΘέμα: SANTA'S REST Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΦΙΓΟΥΡΑ! 54mm SANTA'S REST Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΦΙΓΟΥΡΑ! 54mm  EmptyΔευ 10 Σεπ 2012, 03:19

Καλημερα σας! Εχωντας σχεδον μηνα και κατι που ασχολουμε με το χομπυ και αφου περασα απο τα διοραματα μια βολτα μου τραβηξαν την προσοχη οι φιγουρες!Παντελως ασχετη και με βοηθεια απο ασχετο......βγηκε το αποτελεσμα πόυ θα δειτε!Μεσα στην ασχετοσυνη μας εχω φτασει στα μισα του ''δρομου'' στο να τελειωσω την φιγουρα του αη βασιλη με τα καλικατζαρακια του!Η φιγουρα ειναι 54 χιλιοστα βαμμενη με ακρυλικα αεροπλαναδικα.....χρωματα! lol! Στο σημειο που εχει φτασει θελει σκιες και την τελικη συναρμολογηση!Και φυσικα οπως μπορει ο καθενας με οποια γνωμη, παρεμβαση, συμβουλη να βοηθησει θα ανταμυφθει αναλογα απο το αγιο την πρωτοχρονια!

SANTA'S REST Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΦΙΓΟΥΡΑ! 54mm  IMG_0169
SANTA'S REST Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΦΙΓΟΥΡΑ! 54mm  IMG_0166
SANTA'S REST Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΦΙΓΟΥΡΑ! 54mm  IMG_0165
SANTA'S REST Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΦΙΓΟΥΡΑ! 54mm  IMG_0164
SANTA'S REST Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΦΙΓΟΥΡΑ! 54mm  IMG_0163
SANTA'S REST Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΦΙΓΟΥΡΑ! 54mm  IMG_0161
SANTA'S REST Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΦΙΓΟΥΡΑ! 54mm  IMG_0160
SANTA'S REST Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΦΙΓΟΥΡΑ! 54mm  IMG_0159

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΜΟΥΡΓΑ

ΜΟΥΡΓΑ
V.I.P member
V.I.P member

Μηνύματα : 2564
Ημερ/νία εγγραφής : 11/03/2012
Ηλικία : 47
Τόπος : ΛΕΜΜΥ ΖΕΙΣ ΕΣΥ ΜΑΣ ΟΔΗΓΕΙΣ
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: SANTA'S REST Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΦΙΓΟΥΡΑ! 54mm SANTA'S REST Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΦΙΓΟΥΡΑ! 54mm  EmptyΔευ 10 Σεπ 2012, 03:41

comfused cool man oups sad shyyyyy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Prop-early

Prop-early
Συντονιστής
Συντονιστής

Μηνύματα : 2836
Ημερ/νία εγγραφής : 10/03/2012
Τόπος : Ενθάδε...
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: SANTA'S REST Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΦΙΓΟΥΡΑ! 54mm SANTA'S REST Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΦΙΓΟΥΡΑ! 54mm  EmptyΔευ 10 Σεπ 2012, 08:58

Πολύ όμορφο θέμα, Και πολύ ατμοσφαιρικο!
Μια παρατήρηση:
Τον Άη-Βασίλη τον βοηθάνε ξωτικά και όχι καλλικάντζαροι. Αυτοί είναι κακοί και άσχημοι!!! hol eio Ανεβαίνουνε από τα τάρταρα, μπαίνουνε στα σπίτια και κάνουν ζαβολιές μέχρι των Φώτων! santa
Καλό χειμώνα λοιπόν, και εύχομαι να θαυμάσουμε την ωραία δουλείτσα τα Χριστούγεννα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sag997

Sag997
V.I.P member
V.I.P member

Μηνύματα : 506
Ημερ/νία εγγραφής : 08/03/2012
Ηλικία : 33
Τόπος : Αθήνα
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: SANTA'S REST Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΦΙΓΟΥΡΑ! 54mm SANTA'S REST Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΦΙΓΟΥΡΑ! 54mm  EmptyΔευ 10 Σεπ 2012, 11:37

Καλημέρα!
Λοιπόν το μοντελάκι σου είναι πολύ καλο παρόλο που επέλεξες κομματάκι λίγο δύσκολο!! Very Happy Και για πρώτη φιγούρα απο την μετάβαση στα διοράματα πολύ καλη προσπάθεια! Μπράβο! oooohj

Το μόνο που θέλω να σου επισημάνω είναι οτι σε κάποια σημεία το χρώμα έχει φύγει...

Θα σου πώ κάποια γενικότερα tips για να θυμάσαι:

1.Όταν ανοίγεις την φιγούρα την καθαρίζεις πάρα πολύ καλα! Η Andrea εχει γενικότερα βρώμικα κομματάκια [Εμένα μπορεί να μου πάρει και 2-3 μέρες]. Με το νυστέρι προσεχτικά τα περιττά κομματάκια και στην πορεία με ενα πολυ ψιλό υαλοχαρτάκι [ή dremmel με πολύ μαλακο βουρτσακι με μεγάλη προσοχή σε αυτο!!!!] τρίβεις όλη την φιγούρα για να φύγει η στρώση απο το καλούπι. Τέλος την πλένεις με μια οδοντόβουρτσα [θα έχεις μια μόνο για τις φιγούρες σου] και σαπούνι χεριών.

2. Καλό είναι η φιγούρα να τοποθετείτε πάνω σε μια βάση.. Αν είναι απλή φιγούρα βάζεις μια σταγόνα Logo τα πόδια της και την κολλάς πανω στην μεταλλική της βάση, και μολις στεγνώσει με μια ταινία διπλής όψεως, κολλάς την βαση της φιγούρας σε μια βασούλα που σε βολέβει για να βάφεις.. [Έγω έχω ξύλινες βασούλες 6x6x6 με βολεύει να έχει ύψος ].
Στήν συνέχεια οταν στεγνώσει πρέπει να ασταρώσεις με χρώμα primer [Εγω χρησιμοποιώ της MOTIP Grey Primer απο το Praktiker το πέρνω σε σπρεϊ. Έχει 4.50 € και θα το έχεις για παρα πολλες φιγούρες]. Βάζεις την φιγουρίτσα στην βάση σου και με μικρές κοφτές ψεκασιές απο απόσταση >25cm την ασταρώνεις γυρο-γύρο.

3.Αφού στεγνώσει το αστάρι ξεκινάμε το βάψιμο!
Την φιγουρά μετα το αστάρωμα ΔΕΝ την ξανακουμπάς!! το λίπος του χέριου αφήνει σημάδια και χαλάει το χρώμα! Ανάλογα το κομμάτι που βάφεις περνάς διαφορετικά χέρια.. μπορει να χρειαστει 2-3 αλλα και 8 και 10 μέχρι όσο σε ικανοποιεί εσένα το αποτέσεμα...Θέλει πολυ μεράκι και υπομονή η φιγούρα.. Προσοχή το χρώμα να είναι σωστά αραιωμένο για να μην σου χτίσει!!

4. Τέλος για την ιστορία τα καλύτερα χρώματα ειναι τα Ακρυλικά της Vallejo [μπορει το τοπικό ξέβαμα να οφείλετε στα Gunze δεν τα εχω δουλέψει ποτέ και δεν ξέρω..] και το πινέλο να ειναι καθάρο και μυτερό! Κατά το μοντελάρισμα το πλένουμε συνέχεια, συνέχεια! [εγω το καθαρίζω ανα 2-3 φορες που περνώ χρώμα].. Για να πλύνεις το πινέλο το βουτάς στο ποτιράκι σου με το νερο και το σκουπίζεις πανω σε ενα κομμάτι χαρτι η βαμβακερό πανι που εχεις διπλα σου.. Ξαπλώνεις το πινέλο και το τραβάς απαλά και περιστοφικα για να του φτιάχνεις και την μύτη οχι δεξια αρισιστερά γιατί χαλάει..

Αυτά! Σου είπα αυτές τις οδηγείες μιας και είσαι καινούρια στον χώρο και είναι τα απολύτος απαραίτητα! Υπάρχουν και άλλα βέβαια αλλα σιγά σιγά. Δν ξέρω πώς δουλεύεις και για αυτό τα επισήμανα ολα..

Ελπίζω να βοήθησα κάπως! Καλη συνέχεια!! Συνέχεισε να μοντελάρεις και να ανεβάζεις δουλειές σου!! Η δικία μου πρώτη φιγούρα δεν βλεπόταν μπροστά στην δική σου!! Μπράβο!

Υ.Γ. Αρε Φώτη με έφερες πολύ κοντά στο κλιμα χριστουγέννων και χάρηκα τσάμπα Sad Sad
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΟΧΙ ΠΡΟΕΔΡΟΣ

ΟΧΙ ΠΡΟΕΔΡΟΣ
Diamond member
Diamond  member

Μηνύματα : 397
Ημερ/νία εγγραφής : 11/03/2012
Ηλικία : 49
Τόπος : πατρα
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: SANTA'S REST Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΦΙΓΟΥΡΑ! 54mm SANTA'S REST Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΦΙΓΟΥΡΑ! 54mm  EmptyΔευ 10 Σεπ 2012, 17:42

Γεια σου και παλι Χρυσα.Μολις τελειωσεις τον Bill θα σου πω και τα δικα μου. Ειμαι σιγουρος οτι αν ακολουθησεις τα tips του Στελιου θα εχεις καλο αποτελεσμα... keep modeling What a Face
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sag997

Sag997
V.I.P member
V.I.P member

Μηνύματα : 506
Ημερ/νία εγγραφής : 08/03/2012
Ηλικία : 33
Τόπος : Αθήνα
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: SANTA'S REST Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΦΙΓΟΥΡΑ! 54mm SANTA'S REST Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΦΙΓΟΥΡΑ! 54mm  EmptyΔευ 10 Σεπ 2012, 21:47

ΟΧΙ ΠΡΟΕΔΡΟΣ έγραψε:
Γεια σου και παλι Χρυσα.Μολις τελειωσεις τον Bill θα σου πω και τα δικα μου.

Καλά σίγουρο είναι οτι περιμένουμε να τελειώσει!! Very Happy Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Χρύσα

Χρύσα
Silver member
Silver member

Μηνύματα : 54
Ημερ/νία εγγραφής : 29/05/2012
Ηλικία : 41
Τόπος : ΚΑΤΩ ΑΧΑ'Ι'Α
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: SANTA'S REST Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΦΙΓΟΥΡΑ! 54mm SANTA'S REST Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΦΙΓΟΥΡΑ! 54mm  EmptyΤρι 11 Σεπ 2012, 01:28

Ευχαριστω για τις συμβουλες και τις προτροπες! SANTA'S REST Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΦΙΓΟΥΡΑ! 54mm  1301509511
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
avatar

KELESIDIS
Bronze member
Bronze  member

Μηνύματα : 44
Ημερ/νία εγγραφής : 21/04/2012
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: SANTA'S REST Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΦΙΓΟΥΡΑ! 54mm SANTA'S REST Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΦΙΓΟΥΡΑ! 54mm  EmptyΤρι 11 Σεπ 2012, 12:27

μπράβο σου Χρύσα για την επιλογή σου να ασχοληθείς με τη φιγούρα και για την πρώτη σου προσπάθεια που είναι πολύ καλύτερη από την πρώτη δική μου... πρσπάθησε να ακολουθήσεις τις οδηγίες του Sag997 , καθάρισμα-κόλλημα-αστάρωμα και προμηθεύσου ένα σετάκι βασικών χρωμάτων για φιγούρες σαν τα βαλέχο,ανδρέα κλπ. θα δείς ότι με υπομονή και μεράκι κάθε σου φιγούρα θα γίνεται και καλύτερη cheers
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Prop-early

Prop-early
Συντονιστής
Συντονιστής

Μηνύματα : 2836
Ημερ/νία εγγραφής : 10/03/2012
Τόπος : Ενθάδε...
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: SANTA'S REST Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΦΙΓΟΥΡΑ! 54mm SANTA'S REST Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΦΙΓΟΥΡΑ! 54mm  EmptyΤρι 11 Σεπ 2012, 16:35

Μακάρι να υπήρχε και μιά συμπληρωματική σκηνή, όπου ένα νεαρό ξωτικό χωρίς γένια να έχει κάνει λάθος, πχ να έχει βάλει ρόδες σε καραβάκι,ή να έχει βάψει μπλέ την στέγη ενός σπιτιού, κι ένα πιό γέρικο με γένια και γυαλάκια, να το μαλώνει δείχνοντάς του τα σχέδια με το σωστό (καραβάκι με πανί, και σπιτάκι με κόκκινη στέγη)! Ή κα'να δυό γκαφατζίδικα ξωτικά να έχουν ρίξει κάτω τα χρώματα και να προσπαθούν να τα μαζέψουν....ή κάποιο να έχει καπακωθεί μέσα σε κουτί δώρου, να φαίνονται μόνο τα πόδια του και να περπατάει στα τυφλά...
Και να έχει η όλη σκηνή τίτλο:
"Όταν ο Άγιος κοιμάται..."
Ά ρε Τάσο, πού είσαι να τα μας τα σκαλίσεις όλα αυτά;!!! /.[=-] /.[=-] Smile**^*^!(:
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kami

kami
V.I.P member
V.I.P member

Μηνύματα : 1301
Ημερ/νία εγγραφής : 09/03/2012
Τόπος : πατρα
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: SANTA'S REST Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΦΙΓΟΥΡΑ! 54mm SANTA'S REST Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΦΙΓΟΥΡΑ! 54mm  EmptyΤετ 12 Σεπ 2012, 15:00

propearly έχεις ξεφύγει τελείως & είναι μόλις Σεπτέμβρης!
Χρύσα συγγνώμη για το σπαμ!
πραγματικά πολυ όμορφο θεματάκι,θα το παρακολουθώ για να ημερεύω όταν παραγριεύομαι με το δικό μου!
(εἰδες στις τεχνικές-βἀψιμο φιγουρών πως δουλεύει η αμερικάνα;οπτικοποίηση των συμβουλών των παιδιών)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
zark

zark
-
-

Μηνύματα : 1853
Ημερ/νία εγγραφής : 08/03/2012
Ηλικία : 57
Τόπος : ΠΑΤΡΑ
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: SANTA'S REST Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΦΙΓΟΥΡΑ! 54mm SANTA'S REST Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΦΙΓΟΥΡΑ! 54mm  EmptyΣαβ 15 Σεπ 2012, 11:28

Χρυσα...ΜΠΡΑΒΟ!!! για πρωτη σου φιγουρα ειμαι σιγουρος οτι ειναι πολυ καλυτερη απο τις δικες μου. Ακολουθα τις οδηγιες του Στελιου και θα δεις μεγαλη προοδο.

ΕΝΑ να καταλαβεις... μην απογοητευεσαι ποτε!!! κανενας δεν γεννηθηκε μοντελιστης (...ισως εγω...) και κανενας δεν ειναι τελειος, παντοτε θα υπαρχει "χωρος" για βελτιωση.

Και παλι, μπραβο!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
avatar

johnboss
Bronze member
Bronze  member

Μηνύματα : 2
Ημερ/νία εγγραφής : 14/10/2012
Ηλικία : 52
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: SANTA'S REST Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΦΙΓΟΥΡΑ! 54mm SANTA'S REST Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΦΙΓΟΥΡΑ! 54mm  EmptyΚυρ 14 Οκτ 2012, 23:04

Very Happy Γεια σου Χρυσα και απο μενα,εγω καλα του τα'λεγα του Γιωργη οτι πρεπει πρωτα να καθαρισεις την φιγουρα και μετα να ασταρωσεις την φιγουρα.Πρωτον το ασταρι σε βοηθαει να δεις τις ατελειες που εχει η φιγουρα και δευτερον σε βοηθαει να κατσουν καλυτερα τα χρωματα στην φιγουρα,να δεσουν και να ειναι πιο θερμα.Επισης μπορεις να παιξεις και με μιξεις χρωματων,θα εχεις πιστευω την ευκαιρια με τον καιρο να την αφομιωσεις αυτην την τεχνικη.Προσοχη ομως μην το δεις σαν αγγαρεια αλλα σαν παιχνιδι με τα χρωματα γι'αυτο σου τονισα προηγουμενως οτι μπορεις να παιξεις με τα χρωματα, να το γουσταρεις και να το κανεις κεφι το χομπυ αυτο.Θα σου προτεινω να ξεκινησεις να χρησιμοποιεις τα ακρυλικα χρωματα της Vallejo ειναι τα καλυτερα.Παντως για πρωτη σου φιγουρα εχεις κανει ωραια δουλεια και ομορφο θεμα διαλεξες.Καλη Επιτυχια lol! και φιλουθια στην Μουργα afro
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Χρύσα

Χρύσα
Silver member
Silver member

Μηνύματα : 54
Ημερ/νία εγγραφής : 29/05/2012
Ηλικία : 41
Τόπος : ΚΑΤΩ ΑΧΑ'Ι'Α
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: SANTA'S REST Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΦΙΓΟΥΡΑ! 54mm SANTA'S REST Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΦΙΓΟΥΡΑ! 54mm  EmptyΚυρ 09 Δεκ 2012, 22:17

Ο ΑΓΙΟΣ τελειωσε πακεταριστικε και ειναι ετοιμος για την εκθεση!
Μερικες φωτο.....

SANTA'S REST Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΦΙΓΟΥΡΑ! 54mm  IMG_0141

SANTA'S REST Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΦΙΓΟΥΡΑ! 54mm  IMG_0140

SANTA'S REST Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΦΙΓΟΥΡΑ! 54mm  IMG_0139

Αυτα.... και μετα την εκθεση νεο προτζεκτ.......
Αν καποιος μπορει να βοηθησει με το πως θα εξαφανισουμε την θολουρα απο την κολλα στην βαση τελευταια στιγμη
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Prop-early

Prop-early
Συντονιστής
Συντονιστής

Μηνύματα : 2836
Ημερ/νία εγγραφής : 10/03/2012
Τόπος : Ενθάδε...
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: SANTA'S REST Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΦΙΓΟΥΡΑ! 54mm SANTA'S REST Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΦΙΓΟΥΡΑ! 54mm  EmptyΚυρ 09 Δεκ 2012, 23:45

Τρίψε με βρεγμένο, ψιλό ντουκόχαρτο να φύγει η πολλή ασπρίλα, και μετά, παρκετινούλα ή βερνικάκι γκλός! santa
Ωραίο θέμα, και δύσκολο! Άν θές, με αραιωμένο χρώμα 2 τόνους σκουρότερο από το χρώμα της επιδερμίδας, και ψιλό πινελάκι, τόνισε λίγο τις γραμμές έκφρασης στον Άη Βασίλη και στα ξωτικά! santa
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μοιραστείτε αυτό το θέμα

Σελίδα 1 από 1

 Παρόμοια θέματα

-
» Έτοιμη φιγούρα ή κατασκευή από το μηδέν;
» Αρχηγός Σιου 54mm
» Σπαρτιάτης Οπλίτης 54mm
» CAVE TROLL 54mm
» MORDOR TROLL 54mm
PASYFIMON :: ΘΕΜΑΤΙΚΕΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ  :: ΦΙΓΟΥΡΕΣ-