Τελευταία Ανάρτηση
Ημερ/νία και ώρα
Από
ΜΑΧΗ ΚΡΗΤΗΣ Γαλατάς Χανίων Μάιος 1941
VICKERS mk VIb του Roy Farran Κρήτη 1941
PROKHOROVKA 1943 τελευταίο ταξί απο κόλαση.
Πεζικό κατά αρμάτων(JSU 152)
Βόλγας αν.όχθη, Νοέμβριος 1942.
OPERATION market garden
CH-53 Super Stallion Academy 1/48
ΣΕΒΑΣΤΟΥΠΟΛΗ μέρος 3ο "η απελευθέρωση"
Μοσον Ουγγαρία 2019
Tamiya German 3ton 4x2 Cargo Truck (Opel Blitz) με 20mm Flak 38 της Tristar
Σαβ 03 Απρ 2021, 21:11
Τρι 25 Φεβ 2020, 12:40
Παρ 04 Οκτ 2019, 00:17
Τετ 02 Οκτ 2019, 23:12
Τετ 02 Οκτ 2019, 19:33
Παρ 09 Αυγ 2019, 14:07
Πεμ 25 Ιουλ 2019, 10:12
Δευ 01 Ιουλ 2019, 11:09
Παρ 03 Μάης 2019, 11:42
Δευ 01 Απρ 2019, 00:11











 

 Παρακολουθείτε το θέμα: "Ο.Κ....Τα κάναμε θάλασσα" Grumman Duck στην 1/72

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΜΟΥΡΓΑ

ΜΟΥΡΓΑ
V.I.P member
V.I.P member

Μηνύματα : 2564
Ημερ/νία εγγραφής : 11/03/2012
Ηλικία : 48
Τόπος : ΛΕΜΜΥ ΖΕΙΣ ΕΣΥ ΜΑΣ ΟΔΗΓΕΙΣ
ΔημοσίευσηΘέμα: "Ο.Κ....Τα κάναμε θάλασσα" Grumman Duck στην 1/72  "Ο.Κ....Τα κάναμε θάλασσα" Grumman Duck στην 1/72  EmptyΚυρ 01 Ιουλ 2012, 16:47

Kαλησπερα χθες Σαββατο ημουν υπηρεσια και μην εχοντας σοβαρες δουλειες να ασχοληθω πηρα μαζι μου το Duck της Airfix να ξεκινησω σιγα σιγα την ομαδικη!Ευκολη κατασκευη και σε λιγα σταδια το αεροπλανακι χωρις να σηκωσω κεφαλι σιγα σιγα τελειωσε κατασκευαστικα και εμεινε το βαψιμο οι φθορες και η κατασκευη της βασης!
Παλιο το κιτ φαινετε η ηλικια του αλλα καλη εφασμογη λιγοστος στοκος και λιγοτερο τριψιμο!
Ανεβαζω μερικες φωτο οχι καλης ποιοτητας απο κινητο ετσι να παρετε μια γευση..........Συντομα τα νεοτερα αφου και τα υπολοιπα υλικα για την συνεχεια της κατσκευης εχουν συγκεντρωθει......
Το κιτακι φτιαχτηκε οπως ειναι κατευθειαν απο το κουτι χωρις προσθεση λεπτομερειων επιπλεων απο αυτες που δινει το κιτ!



 "Ο.Κ....Τα κάναμε θάλασσα" Grumman Duck στην 1/72  0159


 "Ο.Κ....Τα κάναμε θάλασσα" Grumman Duck στην 1/72  0158

 "Ο.Κ....Τα κάναμε θάλασσα" Grumman Duck στην 1/72  0157

 "Ο.Κ....Τα κάναμε θάλασσα" Grumman Duck στην 1/72  0156
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Prop-early

Prop-early
Συντονιστής
Συντονιστής

Μηνύματα : 2836
Ημερ/νία εγγραφής : 10/03/2012
Τόπος : Ενθάδε...
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: "Ο.Κ....Τα κάναμε θάλασσα" Grumman Duck στην 1/72  "Ο.Κ....Τα κάναμε θάλασσα" Grumman Duck στην 1/72  EmptyΚυρ 01 Ιουλ 2012, 18:24

Τί είσαι εσύ βρέ παιδί μου, το ξεπέταξες το παπάκι! Εγώ τρίβω-τρίβω, και τελειωμό δεν έχω! Και βγαίνει και ωραίο!
Ποιά από τις δύο επιλογές θα φτιάξεις; Εκτός αν θέλεις να μας κρατήσεις σε αγωνία μέχρι τέλους, οπότε σεβαστόν!
Καλή συνέχεια φίλε! cheers
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΜΟΥΡΓΑ

ΜΟΥΡΓΑ
V.I.P member
V.I.P member

Μηνύματα : 2564
Ημερ/νία εγγραφής : 11/03/2012
Ηλικία : 48
Τόπος : ΛΕΜΜΥ ΖΕΙΣ ΕΣΥ ΜΑΣ ΟΔΗΓΕΙΣ
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: "Ο.Κ....Τα κάναμε θάλασσα" Grumman Duck στην 1/72  "Ο.Κ....Τα κάναμε θάλασσα" Grumman Duck στην 1/72  EmptyΚυρ 01 Ιουλ 2012, 23:45

Μην νομιζεις την εκανα και εγω την πατατα μου αλλα δεν φαινετε απο τις φωτο...θα φτιαξω μια αλλη τριτη............. pirat Παρακληση μηπως εχει κανεις τα αμερικανικα σηματα περισευμα χωρις την κοκκινη οριζοντια γραμμη????στην 1/72 παντα!!!!
 "Ο.Κ....Τα κάναμε θάλασσα" Grumman Duck στην 1/72  Rokrd72002_0
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Prop-early

Prop-early
Συντονιστής
Συντονιστής

Μηνύματα : 2836
Ημερ/νία εγγραφής : 10/03/2012
Τόπος : Ενθάδε...
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: "Ο.Κ....Τα κάναμε θάλασσα" Grumman Duck στην 1/72  "Ο.Κ....Τα κάναμε θάλασσα" Grumman Duck στην 1/72  EmptyΔευ 02 Ιουλ 2012, 09:46

Ξέρεις, μαγκιά δεν είναι μόνο να φτιάχνεις ωραία μοντέλα, αλλά να μπορείς και να σκεπάζεις τις ματσαράγκες σου ώστε να μήν φαίνονται What a Face What a Face What a Face
Νομίζω πως κάτι μπορεί να γίνει με τα σήματα. Είχα φτιάξει το Duck από προηγούμενο boxing και δεν χρησιμοποίησα τα σήματα. Εάν δεν τα έχω δώσει αλλού, δικά σου!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΜΟΥΡΓΑ

ΜΟΥΡΓΑ
V.I.P member
V.I.P member

Μηνύματα : 2564
Ημερ/νία εγγραφής : 11/03/2012
Ηλικία : 48
Τόπος : ΛΕΜΜΥ ΖΕΙΣ ΕΣΥ ΜΑΣ ΟΔΗΓΕΙΣ
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: "Ο.Κ....Τα κάναμε θάλασσα" Grumman Duck στην 1/72  "Ο.Κ....Τα κάναμε θάλασσα" Grumman Duck στην 1/72  EmptyΔευ 02 Ιουλ 2012, 13:51

Ειχες φτιαξει το μπλε??????Αν εχεις τα χρωματα να μου πεις που εδεινε ?????
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Prop-early

Prop-early
Συντονιστής
Συντονιστής

Μηνύματα : 2836
Ημερ/νία εγγραφής : 10/03/2012
Τόπος : Ενθάδε...
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: "Ο.Κ....Τα κάναμε θάλασσα" Grumman Duck στην 1/72  "Ο.Κ....Τα κάναμε θάλασσα" Grumman Duck στην 1/72  EmptyΔευ 02 Ιουλ 2012, 18:28

Ναί ρε σύ, αλλά το μπλέ δεν είχε την κεραία αυτή στην ράχη που έχεις βάλει...Όσο για τα σήματα, έχω τα δύο μεγάλα των φτερών και σ'τα δίνω φυσικά! Περισσεύουν και δύο μικρότερα για την άτρακτο, αλλά από άλλο αεροπλάνο... Νομίζω πως κάνουν...Όμως δεν έχω τα s/n δυστυχώς.... (Θα κανονίσουμε με Π.Μ.)
Όσο για τα χρώματα, θα σου σκανάρω το φύλλο των οδηγιών και θα το ανεβάσω...
Παρ'όλα αυτά ως μή ειδικός στο US NAVY, δεν είμαι σίγουρος για την ορθότητά του!
 "Ο.Κ....Τα κάναμε θάλασσα" Grumman Duck στην 1/72  001-4
Δές εδώ λοιπόν:
Το 104+135 μην σε προβληματίζει: Εννοεί 104 με σατινέ υφή. Όπως βλέπεις δεν έχει κεραία RDF στην ράχη.
Έχεις δεί το έργο "Ο Murphy πάει στον πόλεμο"; Πρωταγωνιστεί σε αυτήν ένα τέτοιο αεροπλάνο!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Prop-early

Prop-early
Συντονιστής
Συντονιστής

Μηνύματα : 2836
Ημερ/νία εγγραφής : 10/03/2012
Τόπος : Ενθάδε...
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: "Ο.Κ....Τα κάναμε θάλασσα" Grumman Duck στην 1/72  "Ο.Κ....Τα κάναμε θάλασσα" Grumman Duck στην 1/72  EmptyΔευ 02 Ιουλ 2012, 19:52

Παρεμπιπώντως, εαν σου περισσεύουν οι άγκυρες από τα δικά σου σήματα, θα τις ήθελα! Εάν δεν σου χρειάζονται εννοείται! Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΜΟΥΡΓΑ

ΜΟΥΡΓΑ
V.I.P member
V.I.P member

Μηνύματα : 2564
Ημερ/νία εγγραφής : 11/03/2012
Ηλικία : 48
Τόπος : ΛΕΜΜΥ ΖΕΙΣ ΕΣΥ ΜΑΣ ΟΔΗΓΕΙΣ
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: "Ο.Κ....Τα κάναμε θάλασσα" Grumman Duck στην 1/72  "Ο.Κ....Τα κάναμε θάλασσα" Grumman Duck στην 1/72  EmptyΔευ 02 Ιουλ 2012, 21:08

Λοιπον ακου να δεις τι θα κανουμε......εγω θα σου δωσω ολη την αργεντινικη καρτελα εσυ θα μου δωσεις τα σηματα και θα κανουμε γαργαρα την κεραια....Το χρωμα το εχω ακριβως σε τεστορς!!!Με φτιαξες φιλε !!τωρα συναντηση θα δουμε ,κυριακη εχει στο νεον στην τριων ναυαρχων ??
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Prop-early

Prop-early
Συντονιστής
Συντονιστής

Μηνύματα : 2836
Ημερ/νία εγγραφής : 10/03/2012
Τόπος : Ενθάδε...
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: "Ο.Κ....Τα κάναμε θάλασσα" Grumman Duck στην 1/72  "Ο.Κ....Τα κάναμε θάλασσα" Grumman Duck στην 1/72  EmptyΔευ 02 Ιουλ 2012, 23:03

Κεραία; Suspect Ποιά κεραία..;Τί ειναι αυτά που λές... silent Προχώρα φίλε δώσ' του να καταλάβει!
Και μην ακούσω κανέναν σας να λέει τίποτε για κεραίες, θα σας μπαννάρω για τρείς μήνες! :\\\\\\\'\\\'\' .;;;;[
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
zark

zark
-
-

Μηνύματα : 1853
Ημερ/νία εγγραφής : 08/03/2012
Ηλικία : 57
Τόπος : ΠΑΤΡΑ
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: "Ο.Κ....Τα κάναμε θάλασσα" Grumman Duck στην 1/72  "Ο.Κ....Τα κάναμε θάλασσα" Grumman Duck στην 1/72  EmptyΔευ 02 Ιουλ 2012, 23:37

...και ελεγα..."που το ξερω???...που το ξερω???..."

https://www.youtube.com/watch?v=aED7xvYbMfw

δειτε το γιατι δεν παιζεται... Μπραβο ρε Φωτη που το θυμήθηκες!

...Εγω θα το εβαφα οπως στην ταινια...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Prop-early

Prop-early
Συντονιστής
Συντονιστής

Μηνύματα : 2836
Ημερ/νία εγγραφής : 10/03/2012
Τόπος : Ενθάδε...
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: "Ο.Κ....Τα κάναμε θάλασσα" Grumman Duck στην 1/72  "Ο.Κ....Τα κάναμε θάλασσα" Grumman Duck στην 1/72  EmptyΤρι 03 Ιουλ 2012, 00:06

Εεεε, τί μας το λές και δεν το φτιάχνεις; Και ρημαδιό είναι, και κομμάτια του λείπουν,(cowling, καλύπτρες, τζαντζαλα-μάντζαλα) και γρατζουνιές έχει, καί αλμύρες έχει, και τρύπες... από κάποια στγμή του έργου και μετά....Ό,τι πρέπει για σένα δηλαδή...Ο Μούργας θα το κάνει αμερικανιά, τό'πε και το ξεκαθάρισε, εγώ το είχα φτιάξει προτού δώ την ταινία... Εσύ αντέγραψες φωτογραφία, εδώ έχεις ολόκληρη ταινία... Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΜΟΥΡΓΑ

ΜΟΥΡΓΑ
V.I.P member
V.I.P member

Μηνύματα : 2564
Ημερ/νία εγγραφής : 11/03/2012
Ηλικία : 48
Τόπος : ΛΕΜΜΥ ΖΕΙΣ ΕΣΥ ΜΑΣ ΟΔΗΓΕΙΣ
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: "Ο.Κ....Τα κάναμε θάλασσα" Grumman Duck στην 1/72  "Ο.Κ....Τα κάναμε θάλασσα" Grumman Duck στην 1/72  EmptyΤρι 03 Ιουλ 2012, 00:45

Zark την ειδα την ταινια βασικα την ειχα δει παλια και καπως ετσι μου ηρθε η εμπνευση απο την ταινια....!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΟΧΙ ΠΡΟΕΔΡΟΣ

ΟΧΙ ΠΡΟΕΔΡΟΣ
Diamond member
Diamond  member

Μηνύματα : 397
Ημερ/νία εγγραφής : 11/03/2012
Ηλικία : 49
Τόπος : πατρα
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: "Ο.Κ....Τα κάναμε θάλασσα" Grumman Duck στην 1/72  "Ο.Κ....Τα κάναμε θάλασσα" Grumman Duck στην 1/72  EmptyΤρι 03 Ιουλ 2012, 19:39

zark έγραψε:
...και ελεγα..."που το ξερω???...που το ξερω???..."

https://www.youtube.com/watch?v=aED7xvYbMfw

δειτε το γιατι δεν παιζεται... Μπραβο ρε Φωτη που το θυμήθηκες!

...Εγω θα το εβαφα οπως στην ταινια...


Ο Peter πραγματικα τα εκανε θαλασσα στην αρχη της πτησης στο βιντεο.
Working, να τον παρεις για το group build...
flag el
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
zark

zark
-
-

Μηνύματα : 1853
Ημερ/νία εγγραφής : 08/03/2012
Ηλικία : 57
Τόπος : ΠΑΤΡΑ
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: "Ο.Κ....Τα κάναμε θάλασσα" Grumman Duck στην 1/72  "Ο.Κ....Τα κάναμε θάλασσα" Grumman Duck στην 1/72  EmptyΤρι 03 Ιουλ 2012, 20:09

Η συγκεκριμενη ταινια ειναι απο τις αγαπημενες μου για πολλους λογους. Για οσους ενδιαφερονται υπαρχει καπου ενα βιντεακι για τον πιλοτο που το πεταγε και εκανε ολα αυτα τα κολπα... βασικα ο καμεραμαν και το συνεργειο της ταινιας πιστεψε αρκετες φορες οτι το "εχασαν" το αεροπλανο... και φυσικα τον πιλοτο μαζι!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Prop-early

Prop-early
Συντονιστής
Συντονιστής

Μηνύματα : 2836
Ημερ/νία εγγραφής : 10/03/2012
Τόπος : Ενθάδε...
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: "Ο.Κ....Τα κάναμε θάλασσα" Grumman Duck στην 1/72  "Ο.Κ....Τα κάναμε θάλασσα" Grumman Duck στην 1/72  EmptyΤρι 03 Ιουλ 2012, 23:14

zark έγραψε:
Η συγκεκριμενη ταινια ειναι απο τις αγαπημενες μου για πολλους λογους. Για οσους ενδιαφερονται υπαρχει καπου ενα βιντεακι για τον πιλοτο που το πεταγε και εκανε ολα αυτα τα κολπα... βασικα ο καμεραμαν και το συνεργειο της ταινιας πιστεψε αρκετες φορες οτι το "εχασαν" το αεροπλανο... και φυσικα τον πιλοτο μαζι!!!
Έλα,λοιπόν! spammm Πές μας ποιά σκηνή από την ταινία θα φτιάξεις! What a Face

Χωρίς πλάκα τώρα, πράγματι και μένα πιάστηκε η ανάσα μου κα'να δυό φορές σε κάποιες σκηνές. Υπάρχει καμμία δόση αλήθειας στο έργο αυτό;
Είχα δεί κάποιον να προσπαθεί να κάνει το μοντελάκι της αιρφιξ λειτουργικό.
Το είχε τιγκάρει στο φελιζόλ και του είχε βάλει κινητηράκι. Είχα βάλει κι εγώ φελιζόλ μέσα στο δικό μου, όσο πιό πολύ μπορούσα, με την ελπίδα να πλέει στο τέλος, αλλά πού....
Σπλάτς! Γκλουργκ-μπλουργκ-μπλου-μπλου-μπλούρπ!!!
Συγγνώμη για το σπάμ Μούργα! Δώσε μας πράμα!!! cheers
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΜΟΥΡΓΑ

ΜΟΥΡΓΑ
V.I.P member
V.I.P member

Μηνύματα : 2564
Ημερ/νία εγγραφής : 11/03/2012
Ηλικία : 48
Τόπος : ΛΕΜΜΥ ΖΕΙΣ ΕΣΥ ΜΑΣ ΟΔΗΓΕΙΣ
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: "Ο.Κ....Τα κάναμε θάλασσα" Grumman Duck στην 1/72  "Ο.Κ....Τα κάναμε θάλασσα" Grumman Duck στην 1/72  EmptyΤετ 04 Ιουλ 2012, 00:33

Zark νομιζω ο working properly εχει δικιο πρεπει να φτιαξεις καμια προπελα και μαλιστα αυτην την προπελα μιας και εχει αλλη σημασια για σενα.......

Αυτο ειναι το δικο μου ως εχει μεχρι τωρα......

 "Ο.Κ....Τα κάναμε θάλασσα" Grumman Duck στην 1/72  IMG_0026

 "Ο.Κ....Τα κάναμε θάλασσα" Grumman Duck στην 1/72  IMG_0027-1

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΜΟΥΡΓΑ

ΜΟΥΡΓΑ
V.I.P member
V.I.P member

Μηνύματα : 2564
Ημερ/νία εγγραφής : 11/03/2012
Ηλικία : 48
Τόπος : ΛΕΜΜΥ ΖΕΙΣ ΕΣΥ ΜΑΣ ΟΔΗΓΕΙΣ
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: "Ο.Κ....Τα κάναμε θάλασσα" Grumman Duck στην 1/72  "Ο.Κ....Τα κάναμε θάλασσα" Grumman Duck στην 1/72  EmptyΤρι 17 Ιουλ 2012, 23:51

Η Παπια ειναι ετοιμη να σκισει τους μοντελιστικους αιθερες!Χαλκομανιες φθορες οι τελευταιες πινελιες μπηκαν και ωρα να αφοσιοθουμε στην αληθινη προκληση που θα ειναι η βαση διοραμα!
Δυο λογια για το μοντελακι ...ευκολο, ομορφο!
Φτιαχτηκε απευθειας απο το κουτι δεν βαφτηκε ομως οπως αυτο καποιες μικρο ατασταλειες και καποια λαθακια και στα σηματα αλλα και στον εξοπλισμο γινανε για να δειχνει λιγο πιο αλητικο και θα καταλαβετε στην συνεχεια και μολις ολοκληρωθει το ολο σχεδιο τι εννοω.....? μιλαμε για χυμα στο κυμα τα παλληκαρια!!!!

 "Ο.Κ....Τα κάναμε θάλασσα" Grumman Duck στην 1/72  IMG_0037-1

 "Ο.Κ....Τα κάναμε θάλασσα" Grumman Duck στην 1/72  IMG_0038-1

 "Ο.Κ....Τα κάναμε θάλασσα" Grumman Duck στην 1/72  IMG_0039

 "Ο.Κ....Τα κάναμε θάλασσα" Grumman Duck στην 1/72  IMG_0040-1

 "Ο.Κ....Τα κάναμε θάλασσα" Grumman Duck στην 1/72  IMG_0041-1

 "Ο.Κ....Τα κάναμε θάλασσα" Grumman Duck στην 1/72  IMG_0042-1

 "Ο.Κ....Τα κάναμε θάλασσα" Grumman Duck στην 1/72  IMG_0043-1

Ωρα για συζητηση τωρα..........ακουω! kity

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Anonymous

Επισκέπτης
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: "Ο.Κ....Τα κάναμε θάλασσα" Grumman Duck στην 1/72  "Ο.Κ....Τα κάναμε θάλασσα" Grumman Duck στην 1/72  EmptyΤετ 18 Ιουλ 2012, 01:56

Κοιταξε να δεις.....αεροπλανας δεν ειμαι αλλα μου αρεσει JHGFDT .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Prop-early

Prop-early
Συντονιστής
Συντονιστής

Μηνύματα : 2836
Ημερ/νία εγγραφής : 10/03/2012
Τόπος : Ενθάδε...
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: "Ο.Κ....Τα κάναμε θάλασσα" Grumman Duck στην 1/72  "Ο.Κ....Τα κάναμε θάλασσα" Grumman Duck στην 1/72  EmptyΤετ 18 Ιουλ 2012, 10:02

Ωραία έχεις κάνει τα ξεφτίσματα του χρώματος σε ορισμένα σημεία, και γενικά φαίνεται η "ταλαιπώρια" του αεροσκάφους!
Όμως γυαλίζει λίγο το φίλμ από τις χακομανίες περιμετρικά.Θες λίγο γυαλιστερό βερνικάκι. Κι άμα μπορείς, να διορθώσεις λίγο με το πινέλο το εθνόσημο στην άνω πτέρυγα. Δυστυχώς πολλές φορές τα εθνόσημα της Ai-frix είναι τυπωμένα έκκεντρα, με αποτέλεσμα να φαίνεται το άσπρο στην περιφέρειά τους, και μάλιστα ασυμμετρα. Evil or Very Mad
Θα του βάλεις συρματόσχοινα; Δεν θα ήταν άσχημα αν δεν βαριέσαι την διαδικασία!
Και μήν ξεχάσεις τις κάπνες γύρω από την μηχανή-εξατμίσεις! Ξέρεις εσύ.... Very Happy
Ανυπομονώ όμως να δώ τους "καμμένους" να το περιστοιχίζουν στην συνέχεια!!! afro geek
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΜΟΥΡΓΑ

ΜΟΥΡΓΑ
V.I.P member
V.I.P member

Μηνύματα : 2564
Ημερ/νία εγγραφής : 11/03/2012
Ηλικία : 48
Τόπος : ΛΕΜΜΥ ΖΕΙΣ ΕΣΥ ΜΑΣ ΟΔΗΓΕΙΣ
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: "Ο.Κ....Τα κάναμε θάλασσα" Grumman Duck στην 1/72  "Ο.Κ....Τα κάναμε θάλασσα" Grumman Duck στην 1/72  EmptyΤετ 18 Ιουλ 2012, 13:38

Prop-early έγραψε:
Ωραία έχεις κάνει τα ξεφτίσματα του χρώματος σε ορισμένα σημεία, και γενικά φαίνεται η "ταλαιπώρια" του αεροσκάφους!
Όμως γυαλίζει λίγο το φίλμ από τις χακομανίες περιμετρικά.Θες λίγο γυαλιστερό βερνικάκι.
Θα του βάλεις συρματόσχοινα; Δεν θα ήταν άσχημα αν δεν βαριέσαι την διαδικασία!
Και μήν ξεχάσεις τις κάπνες γύρω από την μηχανή-εξατμίσεις! Ξέρεις εσύ.... Very Happy
Ανυπομονώ όμως να δώ τους "καμμένους" να το περιστοιχίζουν στην συνέχεια!!! afro geek

Prop-early καλημερα το εχω περασει με γυαλιστερο μηπως θελει ματ βερνικι?Συρματοσχοινα δεν βαζω φιλε εβαλα σε ενα 48αρι καποτε και ειπα ποτε ξανα!!!!Εκτος κιαν κανω λαθος διαδικασια!Καπνιες εχουν μπει απλα δεν φαινοντε στις φωτο!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Prop-early

Prop-early
Συντονιστής
Συντονιστής

Μηνύματα : 2836
Ημερ/νία εγγραφής : 10/03/2012
Τόπος : Ενθάδε...
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: "Ο.Κ....Τα κάναμε θάλασσα" Grumman Duck στην 1/72  "Ο.Κ....Τα κάναμε θάλασσα" Grumman Duck στην 1/72  EmptyΤετ 18 Ιουλ 2012, 19:24

Κοίτα, κανονικά η σειρά είναι:
-Γυαλιστερό βερνίκι
-χαλκομανίες
-γυαλιστερό βερνίκι
και εάν χρειάζεται για το τελικό εφφέ
-ματ ή σατινέ βερνίκι
Τα πρώτα τρία στάδια γίνονται για να πιάσουν οι χαλκομανίες καλά, και για να περιοριστεί το silvering του φιλμ που περισσεύει καμμιά φορά γύρω γύρω.
Τα συρματόσχοινα είναι όντως θέμα, θέλουν υπομονή. Αλλά η εξάσκηση σε βοηθά να βρείς τον καλύτερο τρόπο και υλικά για σένα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΜΟΥΡΓΑ

ΜΟΥΡΓΑ
V.I.P member
V.I.P member

Μηνύματα : 2564
Ημερ/νία εγγραφής : 11/03/2012
Ηλικία : 48
Τόπος : ΛΕΜΜΥ ΖΕΙΣ ΕΣΥ ΜΑΣ ΟΔΗΓΕΙΣ
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: "Ο.Κ....Τα κάναμε θάλασσα" Grumman Duck στην 1/72  "Ο.Κ....Τα κάναμε θάλασσα" Grumman Duck στην 1/72  EmptyΤετ 18 Ιουλ 2012, 22:25

Prop-early έγραψε:
Κοίτα, κανονικά η σειρά είναι:
-Γυαλιστερό βερνίκι
-χαλκομανίες
-γυαλιστερό βερνίκι
και εάν χρειάζεται για το τελικό εφφέ
-ματ ή σατινέ βερνίκι
Τα πρώτα τρία στάδια γίνονται για να πιάσουν οι χαλκομανίες καλά, και για να περιοριστεί το silvering του φιλμ που περισσεύει καμμιά φορά γύρω γύρω.
Ετσι και εγινε.... thing
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Prop-early

Prop-early
Συντονιστής
Συντονιστής

Μηνύματα : 2836
Ημερ/νία εγγραφής : 10/03/2012
Τόπος : Ενθάδε...
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: "Ο.Κ....Τα κάναμε θάλασσα" Grumman Duck στην 1/72  "Ο.Κ....Τα κάναμε θάλασσα" Grumman Duck στην 1/72  EmptyΤετ 18 Ιουλ 2012, 23:33

Τί να πώ...Ο νόμος του Μέρφυ στον Πόλεμο του Μέρφυ Rolling Eyes
Βελτιωτικό είχες χρησιμοποιήσει;
(Κάτι πρέπει να ρωτήσω κι εγώ...)
Όσο για τα συρματόσχοινα...
Η μισή δουλειά είναι ο προγραμματισμός:
Μελετάει κανείς φωτογραφίες, και βάσει αυτών ανοίγει τρύπες με ψιλό τρυπανάκι όπου χρειάζεται, καλύτερα πρίν την τελική συναρμολόγηση.
Έχοντας χρησιμοποιήσει διάφορα υλικά κατά καιρούς, το καλύτερο είναι-για εμένα πάντα- το ΖΤΠ, τεντώνει καλύτερα από ο,τιδήποτε έχω χρησιμοποιήσει μέχρι τώρα.
Η κόλληση γίνεται με κυανοακρυλική κόλλα στην μύτη μιάς καρφίτσας.
Στεγνώνει η μία ακρη καλά, και έπειτα τεντώνεται και κολλιέται η άλλη.
Το περισσευούμενο μήκος κόβεται με ξυραφάκι σύρριζα, αφού έχει στεγνώσει η κόλληση καλά.
Παλαιά υπήρχε η άποψη να φτιάχνει κανείς συνεχόμενα τα διάφορα συρματόσχοινα, και να κόβει ό,τι περισσεύει στο τέλος. Εγώ πιστεύω πως κάθε τμήμα καλύτερα να φτιάχνεται χωριστά. Αυτό σου δίνει και την δυνατότητα να κάνεις και το διάλειμμά σου όταν "σου την δώσει", ενώ ελέγχεις καλύτερα την δουλειά σου, άν κάτι δεν πάει καλά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΜΟΥΡΓΑ

ΜΟΥΡΓΑ
V.I.P member
V.I.P member

Μηνύματα : 2564
Ημερ/νία εγγραφής : 11/03/2012
Ηλικία : 48
Τόπος : ΛΕΜΜΥ ΖΕΙΣ ΕΣΥ ΜΑΣ ΟΔΗΓΕΙΣ
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: "Ο.Κ....Τα κάναμε θάλασσα" Grumman Duck στην 1/72  "Ο.Κ....Τα κάναμε θάλασσα" Grumman Duck στην 1/72  EmptyΤετ 18 Ιουλ 2012, 23:51

Φιλε ας τελειωσουμε με το υπολοιπο προτζεκτ και τα συρματοσχοινα ειναι το λιγοτερο παντως η τεχνικη μ'αρεσει και λεω να την χρησιμοποιησω στο αποτερο μελλον σε 32αρι...............
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Prop-early

Prop-early
Συντονιστής
Συντονιστής

Μηνύματα : 2836
Ημερ/νία εγγραφής : 10/03/2012
Τόπος : Ενθάδε...
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: "Ο.Κ....Τα κάναμε θάλασσα" Grumman Duck στην 1/72  "Ο.Κ....Τα κάναμε θάλασσα" Grumman Duck στην 1/72  EmptyΠεμ 19 Ιουλ 2012, 00:21

ΜΟΥΡΓΑ έγραψε:
Φιλε ας τελειωσουμε με το υπολοιπο προτζεκτ και τα συρματοσχοινα ειναι το λιγοτερο παντως η τεχνικη μ'αρεσει και λεω να την χρησιμοποιησω στο αποτερο μελλον σε 32αρι...............
Ναι φυσικά! Πιό πολύ για ref. το έβαλα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μοιραστείτε αυτό το θέμα

Σελίδα 1 από 2
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

 Παρόμοια θέματα

-
» "Ο.Κ....Τα κάναμε θάλασσα" Grumman J4F-1 Widgeon/Gosling στην 1/72
» ΤΑ ΚΑΝΑΜΕ ΘΑΛΑΣΣΑ 1/72
» CL-415 Π.Α. στην 1/72
» Grumman F-14A Tomcat 1/72 hobby boss
» Grumman Hellcat F6F-3 VF1, USS Yorktown, Ιούνιος 1944 (Matchbox 1/72)
PASYFIMON :: ΘΕΜΑΤΙΚΕΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ  :: ΑΕΡΟΣΚΑΦΗ ΕΛΙΚΟΦΟΡΑ-