Τελευταία Ανάρτηση
Ημερ/νία και ώρα
Από
ΜΑΧΗ ΚΡΗΤΗΣ Γαλατάς Χανίων Μάιος 1941
VICKERS mk VIb του Roy Farran Κρήτη 1941
PROKHOROVKA 1943 τελευταίο ταξί απο κόλαση.
Πεζικό κατά αρμάτων(JSU 152)
Βόλγας αν.όχθη, Νοέμβριος 1942.
OPERATION market garden
CH-53 Super Stallion Academy 1/48
ΣΕΒΑΣΤΟΥΠΟΛΗ μέρος 3ο "η απελευθέρωση"
Μοσον Ουγγαρία 2019
Tamiya German 3ton 4x2 Cargo Truck (Opel Blitz) με 20mm Flak 38 της Tristar
Σαβ 03 Απρ 2021, 21:11
Τρι 25 Φεβ 2020, 12:40
Παρ 04 Οκτ 2019, 00:17
Τετ 02 Οκτ 2019, 23:12
Τετ 02 Οκτ 2019, 19:33
Παρ 09 Αυγ 2019, 14:07
Πεμ 25 Ιουλ 2019, 10:12
Δευ 01 Ιουλ 2019, 11:09
Παρ 03 Μάης 2019, 11:42
Δευ 01 Απρ 2019, 00:11











 

 Παρακολουθείτε το θέμα:Panther Ausf D, ICM 1/35

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
mafiozos

mafiozos
Bronze member
Bronze  member

Μηνύματα : 8
Ημερ/νία εγγραφής : 19/10/2014
Ηλικία : 23
Τόπος : Αθήνα
ΔημοσίευσηΘέμα: Panther Ausf D, ICM 1/35 Panther Ausf D, ICM 1/35 EmptyΔευ 27 Οκτ 2014, 21:00

Πήρα το κιτ από την έκθεση της IPMS φέτος. Είναι το πρώτο μου μοντέλο. Η συσκευασία της ICM δεν ήταν καλή. Είχε όλα τα πλαίσια στριμωγμένα μέσα σε ένα σακουλάκι με αποτέλεσμα κάποια κομμάτια να έχουν σπάσει. Η εφαρμογή του δεν είναι πολύ καλή. Έτριψα το κομμάτι με τις δύο θυρίδες στο σκάφος και το καπάκι του κινητήρα. Αναγκάστηκα να μεγαλώσω το άνοιγμα στο καπάκι του κινητήρα περίπου 1,5 χιλιοστά και μίκρυνα τις διαστάσεις του κομματιού με τις θυρίδες. Έβαλα κόλλα στιγμής γιατί δεν είχα τρίψει σωστά το κομμάτι αυτό και δημιουργήθηκαν κενά.  Embarassed

Με ποιο χρώμα πρέπει να βάψω τις ερπύστριες και με ποιο τα καπνογόνα; comfused
Panther Ausf D, ICM 1/35 DSC_8310_zpsf6e2690aPanther Ausf D, ICM 1/35 DSC_8309_zpsc6585d9cPanther Ausf D, ICM 1/35 DSC_8308_zpsfd3eec7cPanther Ausf D, ICM 1/35 DSC_8306_zpsa2a36ab5Panther Ausf D, ICM 1/35 DSC_8305_zps207689bd
Η ICM δεν δίνει σίτες. Μου έδωσε από τα περισσεύματα ο Tazman και ο phantomakias. Έβαλα λευκή κόλλα η οποία στεγνώνει διάφανη. Δυστυχώς δεν είχα κάτι για να βάλω περιμετρικά στα στρογγυλά κομμάτια. Μπορώ να βάλω κάτι τώρα;
Panther Ausf D, ICM 1/35 DSC_8307_zpse1219145
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ntinosa

ntinosa
V.I.P member
V.I.P member

Μηνύματα : 451
Ημερ/νία εγγραφής : 17/01/2013
Ηλικία : 66
Τόπος : Πατρα
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Panther Ausf D, ICM 1/35 Panther Ausf D, ICM 1/35 EmptyΤρι 28 Οκτ 2014, 06:05

Φιλαρακο πετα το και παρε της Dragon
Οι ερπυστριες εαν ειναι μετταλικες οξειδονονται με οξειδοτικο υγρο για απομιμμηση σκουριας
Εαν ειναι πλαστικες μαυρο - Rust - Rust Streaks της ΑΚ
Τα Grenade Smokes βαφονται με το χρωμα του πηγματος
εσωτερικα Rust
Τα Smoke green dark
Εαν το μοντελο σου το εχεις βαψει να ξερεις οτι τα κομμιατα που πρεπει να προστεθουν δεν θα κολλανε πλεον
καλη συνεχεια
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Prop-early

Prop-early
Συντονιστής
Συντονιστής

Μηνύματα : 2836
Ημερ/νία εγγραφής : 10/03/2012
Τόπος : Ενθάδε...
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Panther Ausf D, ICM 1/35 Panther Ausf D, ICM 1/35 EmptyΤρι 28 Οκτ 2014, 10:36

Μαφιόζε, πές μας τί γκάμα χρωμάτων έχεις για βάψιμο και θα βρεθούνε όλα.
Εγώ θα έβαφα τις ερπύστριες με κάτι σε steel. Μετά θα έκανα γουώς με μαύρο, και ένα πολύ ελαφρό στεγνό πινέλο με κάποιο ανοιχτότερο μεταλλικό χρώμα.
Τα καπνογόνα θα τα έβαφα κι εγώ στο χρώμα του άρματος, αλλά δεν έχω απόλυτη γνώση του θέματος.
Τώρα για τις σίτες....Στις τετράγωνες μπορείς να βάλεις περιμετρικά στενές λωρίδες πλαστικού. Στις κυκλικές νομίζω πως πρέπει μαζύ με τον Ταζ να ανακαλύψεις τις χαρές του ζ.τ.π., όχι όμως μόνος σου!

Βρέ, γιατί το βασανίζετε το παιδί με σίτες κτλ; Αφήστε το να φτιάξει το αρματάκι του κατευθείαν από το κουτί να γουστάρει για αρχή, και μετά τον ρίχνετε στα βαθειά!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Anonymous

Επισκέπτης
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Panther Ausf D, ICM 1/35 Panther Ausf D, ICM 1/35 EmptyΤρι 28 Οκτ 2014, 15:11

ntinosa έγραψε:
Φιλαρακο πετα το και παρε της Dragon

Δώσε μας τα λεφτά και παίρνω κι εγώ ένα! boy lafter boy lafter  Με 22 ευρώ, Dragon δεν παίρνεις!


Prop-early, κάπου έχω έτοιμο ζτπ. Θα του δώσω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kami

kami
V.I.P member
V.I.P member

Μηνύματα : 1301
Ημερ/νία εγγραφής : 09/03/2012
Τόπος : πατρα
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Panther Ausf D, ICM 1/35 Panther Ausf D, ICM 1/35 EmptyΤρι 28 Οκτ 2014, 18:46

ntinosa:συγκρατήσου! ο φίλος μας είναι μικρός & πολύ καλά κάνει που χρησιμοποιεί "φθηνά" μοντέλα.Πολύ περισσσότερο καλά κάνει αν είναι το 1ο του κιτ.Κατά συνέπεια μην τον ζαλίζεις με ακριβά κιτ & εξωτικά βελτιωτικά.
Με "φθηνά" κιτ ξετρίβουν τα χέρια ,αποκτάμε πολύτιμη εμπειρία,βελτιώνουμε τεχνικές.Οταν το επιτρέψουν πλεον τα οικονομικά μας , η  ηλικία, πάμε για ακριβότερα.
Ντίνο έχεις τεχνική ποινή: 2 φθηνά κιτ για τον μαφιόζο μεχρι τα Χριστούγεννα & αν τα Χριστούγεννα του 2017 είναι ακόμη μαζί μας ενα σουπερ κιτ με όλα του τα βελτιωτικά,της απολύτου επιλογής του!
μαφιόζε: & τίποτα να μην βάλεις περί τις κυκλικές σίτες ,δεν χάλασε ο κόσμος!μπράβο που έβαλες σίτες!Μετά μην ακούς "αεροπλανάδες" για ερπύστριες.Βασικό σκούρο καφέ(σοκολατί), στις κορυφές απο δόντια,ακμές πέδιλων πέρασμα με μολύβι να μεταλλίσουν.Εδώ για αρχή μπορείς να σταματήσεις.Προαιρετικά μπορείς στις εσοχές να βάλεις σκόνες αγιογραφίας ή τριμμένα ξηρά παστέλ  ή τυχόν σκόνες(pigments) αν έχουν ο ταζ ή ο φαντομάκιας ,σε αποχρώσεις χώματος ή λασπης ή σκόνης ,ανάλογα με έδαφος που θα είναι ο "γατούλης"!Τα παραπάνω με πινέλο & όπου κάτσουν,αποφεύγοντας να πιάνεις το μοντελάκι σε αυτά τα σημεία γιατί θα σβήσει το "βρώμισμα".
Πάλι welcome  keep modeling
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Anonymous

Επισκέπτης
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Panther Ausf D, ICM 1/35 Panther Ausf D, ICM 1/35 EmptyΤρι 28 Οκτ 2014, 18:53

Kami, κόλλησα...
Όταν λες βασικό σκούρο καφέ, εννοείς να βάψουμε τις ερπύστριες με αυτό;
Το track colour που έχω της White Ensign, το οποίο είναι σαν red brown με μια δόση καφετί, κάνει;
Αν δεν κάνει, ποιο προτείνεις για σκούρο καφέ, είτε ακρυλικό είτε έναμελ;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kami

kami
V.I.P member
V.I.P member

Μηνύματα : 1301
Ημερ/νία εγγραφής : 09/03/2012
Τόπος : πατρα
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Panther Ausf D, ICM 1/35 Panther Ausf D, ICM 1/35 EmptyΤρι 28 Οκτ 2014, 18:54

κάνει! αλλά άσε τον μαφιόζο να βάψει!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ntinosa

ntinosa
V.I.P member
V.I.P member

Μηνύματα : 451
Ημερ/νία εγγραφής : 17/01/2013
Ηλικία : 66
Τόπος : Πατρα
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Panther Ausf D, ICM 1/35 Panther Ausf D, ICM 1/35 EmptyΤρι 28 Οκτ 2014, 19:20

Συγνωμη παιδια εκανα λαθος .....νομιζα οτι ο φιλος ειναι προχωρημενος
Παρ ολα αυτα καποιος πρεπει να τον προχωρησει σωστα ειδαλως θα κουραστει αδικα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Anonymous

Επισκέπτης
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Panther Ausf D, ICM 1/35 Panther Ausf D, ICM 1/35 EmptyΤρι 28 Οκτ 2014, 19:29

ntinosa έγραψε:
Συγνωμη παιδια εκανα λαθος .....νομιζα οτι ο φιλος ειναι προχωρημενος
Παρ ολα αυτα καποιος πρεπει να τον προχωρησει σωστα ειδαλως θα κουραστει αδικα
Μην ανησυχείς. Αρματάδες με γνώσεις έχει το φόρουμ, οπότε θα πάρει αυτό που θέλει από τον καθέναν
και θα προχωρήσει. Ομοίως και με τους αεροπλανάδες. =[=[=[=[=[-



Kami, δεν έχω ακουμπήσει σχεδόν τίποτα πάνω στο μοντέλο του και ούτε πρόκειται!
Του έδειξα σε δύο-τρία κομμάτια πώς να τα κόβει, να αφαιρεί τα σημάδια από τα πλαίσια και να τα κολλάει και τα υπόλοιπα τα έκανε μόνος του!
Αυτό θα γίνει και με τον αερογράφο. Θα εξασκηθεί στα παλιά δικά μου που τα έχω κι εγώ για δοκιμές!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Ernst Barkman

Ernst Barkman
Silver member
Silver member

Μηνύματα : 68
Ημερ/νία εγγραφής : 26/11/2012
Ηλικία : 46
Τόπος : Aθηνα
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Panther Ausf D, ICM 1/35 Panther Ausf D, ICM 1/35 EmptyΤετ 29 Οκτ 2014, 11:55

Tazman έγραψε:
Kami, κόλλησα...
Όταν λες βασικό σκούρο καφέ, εννοείς να βάψουμε τις ερπύστριες με αυτό;
Το track colour που έχω της White Ensign, το οποίο είναι σαν red brown με μια δόση καφετί, κάνει;
Αν δεν κάνει, ποιο προτείνεις για σκούρο καφέ, είτε ακρυλικό είτε έναμελ;

Δοκίμασε και το Humbrol 98 matt chocolate.Εγώ αυτό χρησιμοποιώ σαν βάση.Επίσης με μικρό ψαλιδάκι,"κούρεψε" τις "κεραίες" από τις σίτες που περισσεύουν στα κυκλικά καπάκια μέχρι το όριο της κόλλησης.Καλή συνέχεια Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Anonymous

Επισκέπτης
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Panther Ausf D, ICM 1/35 Panther Ausf D, ICM 1/35 EmptyΤετ 29 Οκτ 2014, 14:16

Ernst Barkman έγραψε:
Tazman έγραψε:
Kami, κόλλησα...
Όταν λες βασικό σκούρο καφέ, εννοείς να βάψουμε τις ερπύστριες με αυτό;
Το track colour που έχω της White Ensign, το οποίο είναι σαν red brown με μια δόση καφετί, κάνει;
Αν δεν κάνει, ποιο προτείνεις για σκούρο καφέ, είτε ακρυλικό είτε έναμελ;

Δοκίμασε και το Humbrol 98 matt chocolate.Εγώ αυτό χρησιμοποιώ σαν βάση.Επίσης με μικρό ψαλιδάκι,"κούρεψε" τις "κεραίες" από τις σίτες που περισσεύουν στα κυκλικά καπάκια μέχρι το όριο της κόλλησης.Καλή συνέχεια Wink

Δεν έχω το 98. Θα ζητήσω από τον phantomakia και αν δεν έχει θα ξεκινήσουμε με το track colour και βλέπουμε.

Οι σίτες είναι κολλημένες σε όλο το μέγεθός τους και ακουμπούν στην περίμετρο του κιτ.
Δυστυχώς δεν γίνεται να σηκωθούν και να μπει το ψαλιδάκι από κάτω. Crying or Very sad  
Οπότε θα του δώσω μια καινούρια λεπίδα να τις κόψει με προσοχή.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kami

kami
V.I.P member
V.I.P member

Μηνύματα : 1301
Ημερ/νία εγγραφής : 09/03/2012
Τόπος : πατρα
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Panther Ausf D, ICM 1/35 Panther Ausf D, ICM 1/35 EmptyΤετ 29 Οκτ 2014, 18:22

Tazman έγραψε:
 Οπότε θα του δώσω μια καινούρια λεπίδα να τις κόψει με προσοχή.
προσοχή στα χέρια σου μαφιόζε! & δεν το λέω υπερπροστατευτικά ...όλοι μας έχουμε "σημαδεμένους" & "χαρακωμένους" δείχτες & αντίχειρες απο το 11αρι!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Anonymous

Επισκέπτης
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Panther Ausf D, ICM 1/35 Panther Ausf D, ICM 1/35 EmptyΤετ 29 Οκτ 2014, 20:39

kami έγραψε:
Tazman έγραψε:
 Οπότε θα του δώσω μια καινούρια λεπίδα να τις κόψει με προσοχή.
προσοχή στα χέρια σου μαφιόζε! & δεν το λέω υπερπροστατευτικά ...όλοι μας έχουμε "σημαδεμένους" & "χαρακωμένους" δείχτες & αντίχειρες απο το 11αρι!

Μην ανησυχείς. Ήδη γνωρίζει τι σημαίνει αυτό!!! boy lafter boy lafter
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Anonymous

Επισκέπτης
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Panther Ausf D, ICM 1/35 Panther Ausf D, ICM 1/35 EmptyΤετ 29 Οκτ 2014, 22:19

Tazman έγραψε:
kami έγραψε:
Tazman έγραψε:
 Οπότε θα του δώσω μια καινούρια λεπίδα να τις κόψει με προσοχή.
προσοχή στα χέρια σου μαφιόζε! & δεν το λέω υπερπροστατευτικά ...όλοι μας έχουμε "σημαδεμένους" & "χαρακωμένους" δείχτες & αντίχειρες απο το 11αρι!

Μην ανησυχείς. Ήδη γνωρίζει τι σημαίνει αυτό!!! boy lafter boy lafter
το έσφαξες το παιδί κακουργίες donald duk
Μαφιόζε πάμε σιγά σιγά  έχεις στο πλάι σου δυο κάλους δάσκαλους.
καλή συνεχεια μικρέ μου φίλε...
CAMOUFLAGE
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sag997

Sag997
V.I.P member
V.I.P member

Μηνύματα : 506
Ημερ/νία εγγραφής : 08/03/2012
Ηλικία : 33
Τόπος : Αθήνα
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Panther Ausf D, ICM 1/35 Panther Ausf D, ICM 1/35 EmptyΠεμ 30 Οκτ 2014, 09:07

Γεια σου Μαφιοζε! Και καλωσόρισες στο Forum!! Πολύ ενδιαφέρον το θεματάκι σου!

Περιμένω με αγωνία την συνέχεια!! Καλή αρχή να έχεις!! keep modeling
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Anonymous

Επισκέπτης
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Panther Ausf D, ICM 1/35 Panther Ausf D, ICM 1/35 EmptyΣαβ 28 Φεβ 2015, 21:28

Σήμερα ο mafiozos έβαψε όλον τον πύργο και το πήγμα, εκτός από την πάνω πλευρά, με τον αερογράφο μου.
Του έδειξα μία φορά πώς ψεκάζουμε σε ένα μοντέλο δοκιμών και έπειτα δοκίμασε αυτός.
Έβαψα στο άρμα του την κάτω επιφάνεια ενός φτερού, δηλαδή αυτό που είναι ακριβώς πάνω από την ερπύστρια και το πλαι'ι'νό κομμάτι του πήγματος.
Στη συνέχεια πήρε αυτός τον αερογράφο και έβαψε τα υπόλοιπα με αρκετά καλά αποτελέσματα για πρώτη φορά.
Δεν του έτρεξε πουθενά, δεν άφησε κενά και γενικά έμεινα έκπληκτος από το πόσο γρήγορα μαθαίνει.
Είχα ρυθμίσει τη σκανδάλη σε σημείο τέτοιο που να μην κάνει μεγάλη κίνηση προς τα πίσω. Εννοείται πως αν κάποιος είναι κουλός, ακόμα κι έτσι θα του τρέξει...
Θα τραβήξω φωτογραφίες αύριο με το φως της μέρας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Prop-early

Prop-early
Συντονιστής
Συντονιστής

Μηνύματα : 2836
Ημερ/νία εγγραφής : 10/03/2012
Τόπος : Ενθάδε...
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Panther Ausf D, ICM 1/35 Panther Ausf D, ICM 1/35 EmptyΣαβ 28 Φεβ 2015, 23:26

Μπράβο το παλληκαράκι! oooohj


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Prop-early στις Τετ 23 Μαρ 2016, 01:28, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Ernst Barkman

Ernst Barkman
Silver member
Silver member

Μηνύματα : 68
Ημερ/νία εγγραφής : 26/11/2012
Ηλικία : 46
Τόπος : Aθηνα
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Panther Ausf D, ICM 1/35 Panther Ausf D, ICM 1/35 EmptyΚυρ 01 Μαρ 2015, 14:23

kami έγραψε:
Tazman έγραψε:
 Οπότε θα του δώσω μια καινούρια λεπίδα να τις κόψει με προσοχή.
προσοχή στα χέρια σου μαφιόζε! & δεν το λέω υπερπροστατευτικά ...όλοι μας έχουμε "σημαδεμένους" & "χαρακωμένους" δείχτες & αντίχειρες απο το 11αρι!
Το Σωτήριον Έτος 2007,στα επείγοντα του Βουβάλειου Νοσοκομείου Καλύμνου όπου είχα καταλήξει με σφαγμένο τον αριστερό δείκτη,η νοσοκόμα ρώτησε:
-Μα καλά,πως το κατάφερες αυτό;
-Με κόφτη
-Τι κόφτη;
-Εμμμ μοντελιστικό,ξέρετε για πλαστικά αεροπλανάκια...
Για κάποιο λόγο η νοσοκόμα ενθουσιάστηκε κι άρχισε να φωνάζει:
-Γιατρέ,γιατρέ το παιδί είναι μοντελιστής!
Πολύ σύντομα είχα απο πάνω μου δύο γιατρούς και πέντε νοσηλευτές που με κοίταζαν σαν να έβλεπαν Σαολίν με πορτοκαλί χιτώνα!Αισθάνθηκα τόσο αμήχανα που ξέχασα τον πόνο μου!
brrrerrr
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kami

kami
V.I.P member
V.I.P member

Μηνύματα : 1301
Ημερ/νία εγγραφής : 09/03/2012
Τόπος : πατρα
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Panther Ausf D, ICM 1/35 Panther Ausf D, ICM 1/35 EmptyΣαβ 07 Μαρ 2015, 22:02

μοντελιστής χωρίς χαρακιές σε δείχτες-αντίχειρες ,δεν είναι μοντελιστής , είναι "θέλω να γίνω"...
Ταζ & μαφιόζε αναμένουμε φωτογραφίες!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Anonymous

Επισκέπτης
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Panther Ausf D, ICM 1/35 Panther Ausf D, ICM 1/35 EmptyΔευ 09 Μαρ 2015, 22:02

Ανεβάζω εγώ φωτογραφίες για τον μαφιόζο, αφού αυτός έχει διαβάσματα. Panther Ausf D, ICM 1/35 DSC_8926Panther Ausf D, ICM 1/35 DSC_8925Panther Ausf D, ICM 1/35 DSC_8923Panther Ausf D, ICM 1/35 DSC_8924
Στην τελευταία φωτογραφία, στην στρογγυλή σίτα, φαίνεται η κόλλα η οποία είναι για καλύπτρες. Δηλαδή στεγνώνει διάφανη, αλλά εδώ φάνηκε αρκετά,
μετά το βάψιμο. Αν κάνουμε κίνηση να το διορθώσουμε, φοβάμαι μήπως καταστρέψουμε την σίτα. Και δεν έχω άλλη...
Για πρώτη φορά που βάφει και μάλιστα με αερογράφο, το αποτέλεσμα είναι πολύ καλό. Φάνηκαν όμως κάποια λαθάκια. Στο κυλινδρικό κομμάτι στο πλάι του σκάφους, δεν έχει τρίψει καλά την ένωση των κομματιών. Για να πω την αλήθεια, δεν το είχα παρατηρήσει νωρίτερα! Embarassed  (Αυτό το κυλινδρικό κομμάτι, είναι η θήκη για τη...μπατονέτα του πυροβόλου; )
Τώρα πρέπει να αφαιρέσω προσεκτικά το κομμάτι για να το τρίψει καλά. Αλλιώς, τσιν τσον τσαν, θα κάνουμε τους Κινέζους! boy lafter
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Anonymous

Επισκέπτης
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Panther Ausf D, ICM 1/35 Panther Ausf D, ICM 1/35 EmptyΠεμ 12 Μαρ 2015, 19:28

Η παραλλαγή που προτείνει η ICM είναι λίγο ασαφής, γιατί δεν φαίνεται το πάνω μέρος του άρματος.
Θα το προσπαθήσουμε βέβαια, παρ'όλη τη δυσκολία για τον μαφιόζο.
Μήπως μπορείτε να μας βρείτε καμιά εύκολη παραλλαγή; Θέλουμε μια δίχρωμη, κίτρινο-πράσινο.
Όσο για τα σήματα, ίσως να χρειαστούμε άλλα αν δεν κάνουμε την παραλλαγή του κουτιού.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Anonymous

Επισκέπτης
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Panther Ausf D, ICM 1/35 Panther Ausf D, ICM 1/35 EmptyΠεμ 12 Μαρ 2015, 20:48

Tazman έγραψε:
Η παραλλαγή που προτείνει η ICM είναι λίγο ασαφής, γιατί δεν φαίνεται το πάνω μέρος του άρματος.
Θα το προσπαθήσουμε βέβαια, παρ'όλη τη δυσκολία για τον μαφιόζο.
Μήπως μπορείτε να μας βρείτε καμιά εύκολη παραλλαγή; Θέλουμε μια δίχρωμη, κίτρινο-πράσινο.
Όσο για τα σήματα, ίσως να χρειαστούμε άλλα αν δεν κάνουμε την παραλλαγή του κουτιού.

την μόνη δίχρωμη παραλλαγή που βρήκα γρηγορα ειναι αυτή
Panther Ausf D, ICM 1/35 Profilpanther_D_1
click image upload

περίμενε τώρα & τον κ. kami που ειναι ο ιδικός σε αυτα....

άντε μικρέ μου φίλε καλή συνεχεια
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Anonymous

Επισκέπτης
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Panther Ausf D, ICM 1/35 Panther Ausf D, ICM 1/35 EmptyΠεμ 12 Μαρ 2015, 21:16

stamkos έγραψε:
Tazman έγραψε:
Η παραλλαγή που προτείνει η ICM είναι λίγο ασαφής, γιατί δεν φαίνεται το πάνω μέρος του άρματος.
Θα το προσπαθήσουμε βέβαια, παρ'όλη τη δυσκολία για τον μαφιόζο.
Μήπως μπορείτε να μας βρείτε καμιά εύκολη παραλλαγή; Θέλουμε μια δίχρωμη, κίτρινο-πράσινο.
Όσο για τα σήματα, ίσως να χρειαστούμε άλλα αν δεν κάνουμε την παραλλαγή του κουτιού.

την μόνη δίχρωμη παραλλαγή που βρήκα γρηγορα ειναι αυτή
Panther Ausf D, ICM 1/35 Profilpanther_D_1
click image upload

περίμενε τώρα & τον  κ. kami που ειναι ο ιδικός σε αυτα....

άντε μικρέ μου φίλε καλή συνεχεια  

Αυτό το έχω φτιάξει εγώ, από Dragon, αλλά δεν μας κάνει γιατί έχει ζίμεριτ. Ευχαριστώ πάντως stamko!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kami

kami
V.I.P member
V.I.P member

Μηνύματα : 1301
Ημερ/νία εγγραφής : 09/03/2012
Τόπος : πατρα
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Panther Ausf D, ICM 1/35 Panther Ausf D, ICM 1/35 EmptyΤετ 25 Μαρ 2015, 09:07

πολύ ωραίο Μαφιόζε,έχεις ταλέντο!...& καλό δάσκαλο βεβαίως.Σε βεβαιώνω πως πέρασαν χρόνια & μοντέλα αρκετά ,για να φτάσω στο επίπεδο που μολις έφτασες!Ταζ οντως το μάκτρο= η μπατονέτα boy lafter  του πυροβόλου φυλασσόταν εκεί.
Για 2/χρωμη παραλλαγή στο συγκεκριμένο τύπο μολις βρω λίγο χρόνο να ψάξω στα αρχεία μου...μήπως μεχρι τότε να με "καλύψει" ο Ερνστ;
Ελάτε παιδιά δεν θέλω να "χώσω" κάποιον ,αλλα όντως έχω μπλέξει & έκανα έξαίρεση για μαφιοζάκο!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MAVERICK

MAVERICK
Diamond member
Diamond  member

Μηνύματα : 222
Ημερ/νία εγγραφής : 08/12/2014
Ηλικία : 53
Τόπος : ΠΑΡΑΛΙΑ
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Panther Ausf D, ICM 1/35 Panther Ausf D, ICM 1/35 EmptyΤετ 25 Μαρ 2015, 10:15

Από Σκουαδρομ αν το γράφω καλά.

Panther Ausf D, ICM 1/35 2rwuxcxPanther Ausf D, ICM 1/35 1zwydr6[Panther Ausf D, ICM 1/35 2i9ft1
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μοιραστείτε αυτό το θέμα

Σελίδα 1 από 2
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

 Παρόμοια θέματα

-
» panzer III ausf M.
» Sturmgeschutz III Ausf
» Panzer III ausf G D.A.K. Dragon 1/35
» PANTHER II
» PANTHER I
PASYFIMON :: ΘΕΜΑΤΙΚΕΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ  :: ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΑ ΟΧΗΜΑΤΑ Α' ΚΑΙ Β' Π.Π.-