Τελευταία Ανάρτηση
Ημερ/νία και ώρα
Από
ΜΑΧΗ ΚΡΗΤΗΣ Γαλατάς Χανίων Μάιος 1941
VICKERS mk VIb του Roy Farran Κρήτη 1941
PROKHOROVKA 1943 τελευταίο ταξί απο κόλαση.
Πεζικό κατά αρμάτων(JSU 152)
Βόλγας αν.όχθη, Νοέμβριος 1942.
OPERATION market garden
CH-53 Super Stallion Academy 1/48
ΣΕΒΑΣΤΟΥΠΟΛΗ μέρος 3ο "η απελευθέρωση"
Μοσον Ουγγαρία 2019
Tamiya German 3ton 4x2 Cargo Truck (Opel Blitz) με 20mm Flak 38 της Tristar
Σαβ 03 Απρ 2021, 21:11
Τρι 25 Φεβ 2020, 12:40
Παρ 04 Οκτ 2019, 00:17
Τετ 02 Οκτ 2019, 23:12
Τετ 02 Οκτ 2019, 19:33
Παρ 09 Αυγ 2019, 14:07
Πεμ 25 Ιουλ 2019, 10:12
Δευ 01 Ιουλ 2019, 11:09
Παρ 03 Μάης 2019, 11:42
Δευ 01 Απρ 2019, 00:11











 

 Παρακολουθείτε το θέμα:panzer III ausf M.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
kami

kami
V.I.P member
V.I.P member

Μηνύματα : 1301
Ημερ/νία εγγραφής : 09/03/2012
Τόπος : πατρα
ΔημοσίευσηΘέμα: panzer III ausf M. panzer III ausf M. EmptyΠεμ 10 Ιουλ 2014, 23:11

Ξεκινάω απο εδώ την παρουσίαση του 1ου (απο πολλά ελπίζω) μινι διοράματος,με σύντομη παρουσίαση του βασικού πρωταγωνιστή ,του αγαπημένου "τριαριού" στον τελευταίο τύπο-το ausf M- εξοπλισμένο με το μακρύκαννο πυροβόλο των 5cm.Eπέλεξα να το παρουσιάσω με τα ασπίδια (schurzen βαρβαριστί)πύργου & πήγματος ,που το έκαναν να μοιάζει με μεσαιωνικό θωρακοφόρο έφιππο ιππότη.
[μετά το Μ ,ακολούθησε το Ν με κοντόκαννο πυροβόλο των 7.5cm,αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία]
panzer III ausf M. 2lav3iqpanzer III ausf M. 2dslqhjpanzer III ausf M. 2s7ctj4panzer III ausf M. 245zyu0panzer III ausf M. Aui2zd
Το κιτ είναι το παλιό(πλέον)συσκευασία τηςrevell προερχόμενο απο το εξαιρετικό & ακριβο της gunze,το ίδιο παρουσιάστηκε  & σε συσκευασία dragon(τέλη δεκαετίας 1990)
Συνεχίζεται...με τραβάει η κόρη μουυυυ!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kami

kami
V.I.P member
V.I.P member

Μηνύματα : 1301
Ημερ/νία εγγραφής : 09/03/2012
Τόπος : πατρα
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: panzer III ausf M. panzer III ausf M. EmptyΠαρ 11 Ιουλ 2014, 00:33

η συναρμολόγηση είχε γίνει  τον Μαιο του 1997 στο μαγαζί,στην Κανακάρη.Τώρα έγιναν διορθώσεις ,καλωδίωση στα φώτα & τα καπνογόνα,τρυπήθηκε & ένα ,να δείχνει άδειο.Μπήκαν βίδες πολυγωνικές σε βάσεις στήριξης ποδιών πήγματος(ξυρίστηκαν απο τροχό tiger που ανασύρθηκε απο sparesbox).Τα ανοιχτά πορτάκια στη δεξιά πλευρά πύργου ,με εσωτ.λεπτομέρεια απο μεταγενέστερης παραγωγής ΙΙΙαρι της dragon(spares box).Η revell τα έδινε κλειστά.
Η σημαντικότερη αλλαγή,ήταν στην κάννη που εκτός του ότι δινόταν σε 2 μισά,με αναπόφευκτο το στοκάρισμα & αμφίβολο αποτέλεσμα για την κυλινδρικότητα μετά το τρίψιμο.Η "χαριστική βολή" δόθηκε οταν μετρήθηκε με σκίτσο στην 1/35 του πολύ καλού ιαπωνικού achtung panzer(τελευταία φωτο) & βρέθηκε 1 ολόκληρο εκατοστό κοντύτερη .Αντικαταστάθηκε με μπρουτζινο σωληνάκι σωστής διαμέτρου(μεγάλη τύχη) απο το κουτί με διατομές & λοιπά είδη "διασώσεως"!
Παρατηρήσεις ,προτάσεις τώρα που γυρίζει, πριν πάει στο βαφείο.
panzer III ausf M. Eqe4o6
Πιθανό σενάριο διοράματος ,ιούλιος 1943 Κουρσκ ,Σοβιετική Ενωση.(φόρτωση τραυματιών στο deck του κινητήρα)  
panzer III ausf M. 27x0t1
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Prop-early

Prop-early
Συντονιστής
Συντονιστής

Μηνύματα : 2836
Ημερ/νία εγγραφής : 10/03/2012
Τόπος : Ενθάδε...
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: panzer III ausf M. panzer III ausf M. EmptyΠαρ 11 Ιουλ 2014, 15:11

Ήθελα νά'ξερα ποιός "φωστήρας" είχε την ιδέα στην μηχανοποιήση του καλουπιού να χωρίσει την κάννη σε δύο μισά κατά μήκος....Κανένας σομποτέρ αεροπλανάς ίσως.... Twisted Evil 
Ο παντέρμος που φορτώνουν στο άρμα έχει καεί άσχημα στα μούτρα ή μου φαίνεται; Ο υγειονομικάριος που τον μπαντάρισε πάντως, πρέπει να είχε δύο αριστερά χέρια και να ήταν δεξιόχειρας...Σαν τον Μάμ Ρά τον Παντοτεινό τον έκανε...
https://www.youtube.com/watch?v=v6JT-skPSrA
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sag997

Sag997
V.I.P member
V.I.P member

Μηνύματα : 506
Ημερ/νία εγγραφής : 08/03/2012
Ηλικία : 33
Τόπος : Αθήνα
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: panzer III ausf M. panzer III ausf M. EmptyΔευ 14 Ιουλ 2014, 09:46

Νατα τα μισοτελειωμενα!! Αντε kami καλη αρχη!! Καλη ιδεα εμενα μου αρεσει! Περιμενω συνεχεια!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kami

kami
V.I.P member
V.I.P member

Μηνύματα : 1301
Ημερ/νία εγγραφής : 09/03/2012
Τόπος : πατρα
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: panzer III ausf M. panzer III ausf M. EmptyΤρι 15 Ιουλ 2014, 23:09

panzer III ausf M. 35mpff8panzer III ausf M. 1etixtpanzer III ausf M. 2vtefszpanzer III ausf M. 2pq2lbdpanzer III ausf M. Bhk7l2panzer III ausf M. Xdft01
Σημερινή εξέλιξη, με τις ιδιαίτερες ευχαριστίες μου στον Γιώργο "Μουρτζουφλο" ,για το "δάνειο" του αερογράφου(Χρησιμοποιούμε το ίδιο μοντέλο του "΄ολυμπου" το 18αρι,μονής ,αλλά με εξαιρετικά αποτελέσματα...προφανώς ο δικός μου πάει για βελόνα, μπεκ..ευτυχώς γιατί νόμιζα πως "κουλάθηκα").Τον ίδιο ευχαριστώ γιατί το μπρούτζινο σωληνάκι ,για κάννη ,ήταν δική του αγορά & εκχώριση & πάντα για το τεύχος αφιέρωμα στο ΙΙΙαρι του εξαιρετικού ιαπωνικού achtung panzer,δικό του απόλυτα "στοχευμένο"δώρο.
Στέλιο ελπίζω να ολοκληρωθεί όπως το φαντασιώνομαι & να μας "δικαιώσει"!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Χρήστος

Χρήστος
V.I.P member
V.I.P member

Μηνύματα : 854
Ημερ/νία εγγραφής : 14/03/2012
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: panzer III ausf M. panzer III ausf M. EmptyΤρι 15 Ιουλ 2014, 23:15

Η ζέστη δεν σε πτοεί καθόλου.
Δεν ξέρω πολλά, αλλά μου φαίνετε πως πάει καλά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Prop-early

Prop-early
Συντονιστής
Συντονιστής

Μηνύματα : 2836
Ημερ/νία εγγραφής : 10/03/2012
Τόπος : Ενθάδε...
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: panzer III ausf M. panzer III ausf M. EmptyΤρι 15 Ιουλ 2014, 23:50

Ωραία και η κάννη, και το μεταχειρισμένο καπνογόνο και το βάψιμο! Και μπαμπάς-μπαμπάς, και ζευγάς-ζευγάς! keep modeling 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sag997

Sag997
V.I.P member
V.I.P member

Μηνύματα : 506
Ημερ/νία εγγραφής : 08/03/2012
Ηλικία : 33
Τόπος : Αθήνα
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: panzer III ausf M. panzer III ausf M. EmptyΤετ 16 Ιουλ 2014, 11:05

Ωραία μέχρι εδώ! Όπως και να το κάνεις ο αερογράφος έχει άλλη χάρη!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kami

kami
V.I.P member
V.I.P member

Μηνύματα : 1301
Ημερ/νία εγγραφής : 09/03/2012
Τόπος : πατρα
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: panzer III ausf M. panzer III ausf M. EmptyΤετ 23 Ιουλ 2014, 00:58

panzer III ausf M. 25tde1vpanzer III ausf M. 2ex1q8gpanzer III ausf M. 6yjnk3panzer III ausf M. 2rzzxqopanzer III ausf M. 994cx4panzer III ausf M. 2z74efcpanzer III ausf M. 21f07dg
τρέχουσες εξελίξεις:1)το άγκιστρο στερέωσης του μπροστινού φτερού απο ζ.τ.π. διαμορφωμένο με πενσάκια.2) τα 2 μπουλόνια στη βάση του πυροβόλου ,απο σετ της meng με πολλά μπουλόνια & παξιμάδια σε πλαστικό ,σε διάφορα μεγέθη & λογική τιμή.Σχετική φωτό παραπάνω απο το  γιαπωνέζικο achtung panzer πάντα. Οπως & τα 2 σκίτσα που είναι στην 1/35 & δίνουν μήκος κεραίας & μήκος κάννης.

panzer III ausf M. Nplv6c
Σήμερα μπήκαν & τα σήματα,με βάση & το παραπάνω έγχρωμο σκίτσο απο το waffen ss colours της πολωνικής widawnictwo militaria(180).Στο σκίτσο εικονίζεται το 3ο αρμα 3ου ουλαμού της 2ης ίλης του 3ου συντ/τος της 3ης μεραρχίας θωρακισμένων γρεναδιέρων ςς, "νεκροκεφαλή"(totenkopf). H revell δίνει αριθμό σε μαύρο περίγραμμα το 203(3ο αρμα ,ουλαμός διοίκησης της 2ης ίλης).
[Αν σας πω πως το αριστερό 203 κατά την τοποθέτηση,βγαίνοντας απο το νερό έσπασε σε 5 κομμάτια ,μπορείτε να φανταστείτε τι άκουσαν revell, Μερκελ & γερμανία...]Οι "βαλκανικοί" σταυροί & το μεραρχιόσημο (3 κατακόρυφες μπάρες πάνω σε 1 οριζόντια.Λευκές όλες)το ειδικό για την μάχη του Κουρσκ ,προέρχονται απο το κουτί των περισσευμάτων ,μάλλον dragon,γιατί οι αντίστοιχοι σταυροί της
revell ,απλώς δεν χωράγανε στις ενδεικνυόμενες θέσεις...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Χρήστος

Χρήστος
V.I.P member
V.I.P member

Μηνύματα : 854
Ημερ/νία εγγραφής : 14/03/2012
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: panzer III ausf M. panzer III ausf M. EmptyΠεμ 24 Ιουλ 2014, 19:05

Μου αρέσει ρε Kami η προσοχή σου στην ιστορική ακρίβεια, αλλά και η πορεία.
Δεν μου λες όμως εσύ που ξέρεις από αυτά. Επειδή ανήκει στον ουλαμό διοίκησης,
έχει καμία διαφορά από τα άρματα των άλλων ουλαμών ή όχι.
Έτσι για να μαθαίνω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kami

kami
V.I.P member
V.I.P member

Μηνύματα : 1301
Ημερ/νία εγγραφής : 09/03/2012
Τόπος : πατρα
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: panzer III ausf M. panzer III ausf M. EmptyΠαρ 25 Ιουλ 2014, 02:03

Xρηστο,δεν νομίζω πως είχε διαφορές.[Τα άρματα διοικήσεως είχαν ειχαν περισσότερους ασυρμάτους & ήταν εύκολα αναγνωρίσημα από τις πολλές κεραίες...άσε που πολλές φορές δεν είχαν ενεργό κύριο οπλισμό,αλλά ψεύτικο προβόλο,για περισσότερο χώρο για ασυρμάτους.
Αλλά το παρόν δεν είναι τέτοια περίπτωση.Επιφυλάσσομαι να παρουσιάσω κάποια διοικήσεως,τουλάχιστον ενα ausf K που βόσκει στο στοκ των ΙΙΙαριων μου.]
panzer III ausf M. 2dbnxp1
panzer III ausf M. Xn9c80
Ενα δύσκολο ερώτημα, δηλαδή β ο ή θ ε ι α σχεδιάζω να βάλω ένα α/α πολυβόλο όπως παραπάνω ,αλλά κάπου διάβασα ότι δεν έπαιξε κάτι τέτοιο το 1943 στο Κούρσκ.Ξέρει κάποιος κάτι σίγουρο; πριν το ρίξω στην "καλλιτεχνική αδεία".
2ο ερώτημα :ξέρει κάποιος που μπαίνει το καλωδιο ανάφλεξης των καπνογόνων στον πύργο;
(η βάση στήριξης του α/α πολυβόλου λέγεται fliegerbeschussgerat αν αυτό βοηθήσει σε κάτι...λέμε τώρα!)
& τώρα καληνύχτα σας  Sleep
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Ernst Barkman

Ernst Barkman
Silver member
Silver member

Μηνύματα : 68
Ημερ/νία εγγραφής : 26/11/2012
Ηλικία : 46
Τόπος : Aθηνα
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: panzer III ausf M. panzer III ausf M. EmptyΠαρ 25 Ιουλ 2014, 10:40

Η πρώτη εκτεταμένη χρήση του Α/Α πολυβόλου στο πύργο έγινε στην Αφρική απ'όπου υπάρχουν κι αρκετές φώτο.Εκεί η RAF εκτός από κάποιες εξαιρέσεις είχε αποκτήσει σχεδόν από την αρχή αεροπορική υπεροχή.
Στη Ρωσία η Luftwaffe μέχρι τη μάχη του Kursk,αν και αντιμετώπιζε γενναία αντίσταση από τα σοβιετικά αεροσκάφη,ήταν κυρίαρχη οπότε και η πίεση για τις επίγειες δυνάμεις μικρότερη και δεν υπήρχε η ανάγκη εκτεταμένης χρήσης Α/Α όπλων.
Ώς εκ τούτου έχω ανακαλύψει μόνο δύο προφίλ από Pz III εποχής Kursk με την fliegerbeschussgerat κι επειδή δεν έχω καταφέρει να τα διασταυρώσω με φώτο,η αξιοπιστία τους αμφισβητείται και παραμένουμε στην εκδοχή πως το καλοκαίρι του '43 στη Ρωσία τα Pz III δεν έφεραν Α/Α MG.  Wink 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kami

kami
V.I.P member
V.I.P member

Μηνύματα : 1301
Ημερ/νία εγγραφής : 09/03/2012
Τόπος : πατρα
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: panzer III ausf M. panzer III ausf M. EmptyΠαρ 25 Ιουλ 2014, 13:21

γειά σου "αδερφέ εν οπλοις...εν πάντσερ Ερνστ", μέχρι στιγμής στα ίδια βρίσκομαι & γω.Καμμία φωτο εποχής Κουρσκ με τοποθετημένο α/α πολυβόλο & μου αρέσει τρελλά  No 
Ετσι & αλλιώς για την "άμεση επέμβαση" αξίζεις το 1ο:
panzer III ausf M. O7o7yf
το 2ο αν βρείς τι γίνεται με καλώδιο καπνογόνων...& ισόβια τροφοδοσία αν βρείς την "ανατρεπτική" για το fliegerbeschussgerat ,γιατί μου "την σπας" όπως με το αμφιμασχάλιο που δεν μ' άφησες να βάλω στη χλαίνη του χωροφύλακα.
panzer III ausf M. 20ijj38panzer III ausf M. 6scdwipanzer III ausf M. 2ptxagopanzer III ausf M. 2lnaatkpanzer III ausf M. 30wktclpanzer III ausf M. Dxbeh2panzer III ausf M. 2w3q5xvpanzer III ausf M. 359alav
...έχω φάει κόλλημα με το εξαρτηματάκι cherry
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Ernst Barkman

Ernst Barkman
Silver member
Silver member

Μηνύματα : 68
Ημερ/νία εγγραφής : 26/11/2012
Ηλικία : 46
Τόπος : Aθηνα
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: panzer III ausf M. panzer III ausf M. EmptyΠαρ 25 Ιουλ 2014, 15:53

Η καλωδίωση των καπνογόνων ξεκινάει από ένα κεντρικό καλώδιο (ξεπροβάλλει από μία τρυπούλα στην πλευρά του πύργου πίσω από την βάση των καπνογόνων) που χωρίζεται σε τρία μικρότερα τα οποία καταλήγουν σε έναν εκτοξευτήρα έκαστο:

http://armorama.com/modules.php?op=modload&name=SquawkBox&file=index&req=viewtopic&topic_id=163196

http://www.network54.com/Forum/47207/thread/1386559863/looking+for+info+on+the+PZIV+Smoke+Launchers.....

Η βάση του πολυβόλου φοβάμαι οτι πρέπει να συναντήσει το αμφιμασχάλιο του ενωματάρχη στο μοντελιστικό ρήγμα του χωροχρόνου,στο κενό της ανυπαρξίας (θέλω διακοπές αλλιώς θα γράψω κι άλλα τέτοια  lauffff   
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Prop-early

Prop-early
Συντονιστής
Συντονιστής

Μηνύματα : 2836
Ημερ/νία εγγραφής : 10/03/2012
Τόπος : Ενθάδε...
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: panzer III ausf M. panzer III ausf M. EmptyΠαρ 25 Ιουλ 2014, 16:54

Και τι σε χαλάει εσένα σε 3-4 μηνάκια να βάλεις μπροστά κι ένα "αφρικάνικο" τριάρι και να του κοτσάρεις το αξεσουάρ-φετίχ;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kami

kami
V.I.P member
V.I.P member

Μηνύματα : 1301
Ημερ/νία εγγραφής : 09/03/2012
Τόπος : πατρα
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: panzer III ausf M. panzer III ausf M. EmptyΣαβ 26 Ιουλ 2014, 00:42

...είναι διαφορετικό βρε προπ το "αφρικάνικο" ,πιθανόν πατέντα μηχανουργείου εκστρατείας ,χωρίς κινούμενα μέρη,πριτσινωμένο στη θυρίδα του διοικητή.Ετσι:
panzer III ausf M. P7260001_zps157c3d1c
τελείως άλλο πραγμα απο το "φετίχ", με τα αρθρωτά του,με τη βάση στηριξης του υφασμάτινου περιέκτη ταινίας πυρομαχικών  Sad 
Οσο για σένα Ερνστ,εντάξει τα κέρδισες τα "τιγροτσουράπια" ,αλήθεια είναι τα ίδια που φοράς;
Να φύγεις να μη σε βλέπω μπροστά μου, 2η φορά μου την σπας brrrerrr 
Στα σοβαρά ωραίοι σύνδεσμοι, μου έλυσαν απορία πολλών χρόνων...[να δεις που ανακάλυψα ότι στο s.b. είχα έτοιμα "κενά" καπνογόνα σε πλαστικό ,με τις εγκοπούλες τους,απο panther ausf D της dragon σε premium edition ,όπου ειχα χρησιμοποιήσει τα μεταλλικά που έδινε & φύλαξα τα πλαστικά.Αλλος για διακοπές...]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kami

kami
V.I.P member
V.I.P member

Μηνύματα : 1301
Ημερ/νία εγγραφής : 09/03/2012
Τόπος : πατρα
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: panzer III ausf M. panzer III ausf M. EmptyΣαβ 26 Ιουλ 2014, 21:26

panzer III ausf M. 27yvh51

ΕΥΡΗΚΑ!!!!στο βιβλίο "ασσοι των πάντσερ" του Frank Kurowski,σελίδα75 με λεζάντα "κοντά στην Προχόροφκα, Ιούλιος 1943:το XLVIII σώμα παντσερ έτοιμο να επιτεθεί."
Ενντυπωσιακή συγκέντρωση 3 βασικών τύπων αρματων της συγκεκριμένης σύγκρουσης.Στο βάθος δεξιά πάνθηρας (λογικά ausf D),στο κέντρο pzIV (μάλλον ausf G) &  σε 1ο πλάνο αριστερά pzIII ausf M(πέραν πάσης αμφιβολίας απο την χαρακτηριστική εξάτμιση).Χαμηλής ευκρίνειας φωτο, αλλά το fliegerbeschussgerat αναγνωρίζεται πέραν πάσης αμφιβολίας στα αριστερά της θυρίδας διοικητή(εντός του κύκλου).Ερνστ ακούς; Οχι δεν είναι κατά παραγγελία μου φωτομοντάζ!Αλήθεια ποιός είχε "κοτσαρει" 88αρι σε πήγμα Τ34 & είχε γίνει μεγάλο πανηγύρι σε ξένα φόρουμ.(εγώ το'χα χάψει αμάσητο!)
Σπόιλερ:
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kami

kami
V.I.P member
V.I.P member

Μηνύματα : 1301
Ημερ/νία εγγραφής : 09/03/2012
Τόπος : πατρα
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: panzer III ausf M. panzer III ausf M. EmptyΤρι 29 Ιουλ 2014, 12:52

panzer III ausf M. 2j2i4yhpanzer III ausf M. Vx16i0
μετά την "άδεια χρήσης" ετοιμάστηκε η βάση & το α/α πολυβόλο,με κομμάτια απο,tamiya,dragon,italeri ,"κυτίον περισσευμάτων", ζτπ, φύλλο μολυβιού.Γνωρίζω οτι κυκλοφορούν βάσεις πολυβόλου σε aftermarket με εξαιρετική λεπτομέρεια,αλλά δεν περισσεύουν χρήματα για τέτοια τώρα...άλλωστε την χάρηκα την ιδιοκατασκευή της...λέμε τώρα!
Προπ ,πως είπες τον όρο για την "σχάρα για τηγανίτες" σκοπευτικό;
panzer III ausf M. 2duigk0panzer III ausf M. W8lra9panzer III ausf M. Nmj8lipanzer III ausf M. 2hnwgn4panzer III ausf M. 9hsymt
μερικές προσθήκες ακόμη: το συρματόσχοινο & η τοποθέτηση του στο πίσω σημείο έλξης(πύρος ,αλυσιδίτσα) & μικρολεπτομέρειες στις δέστρες εργαλείων απο ζτπ.Τα νεώτερα κιτ ειναι λεπτομερέστερα & δεν χρειάζονται προσθήκες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Prop-early

Prop-early
Συντονιστής
Συντονιστής

Μηνύματα : 2836
Ημερ/νία εγγραφής : 10/03/2012
Τόπος : Ενθάδε...
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: panzer III ausf M. panzer III ausf M. EmptyΤρι 29 Ιουλ 2014, 14:00

Νομίζω πως αυτό που ονομάζεις "σχάρα για τηγανίτες", λέγεται "σκοπευτικό τύπου μέρμι(ν)θας"!
Όσο για τα "ψιλικοκό" πείρους, πόρπες, κλάπες ανάρτησης, νομίζω πως έχεις τρελλά κέφια! oooohj 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kami

kami
V.I.P member
V.I.P member

Μηνύματα : 1301
Ημερ/νία εγγραφής : 09/03/2012
Τόπος : πατρα
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: panzer III ausf M. panzer III ausf M. EmptyΤρι 29 Ιουλ 2014, 19:49

Σπόιλερ:
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kami

kami
V.I.P member
V.I.P member

Μηνύματα : 1301
Ημερ/νία εγγραφής : 09/03/2012
Τόπος : πατρα
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: panzer III ausf M. panzer III ausf M. EmptyΠαρ 01 Αυγ 2014, 19:31

panzer III ausf M. Hwj1gzpanzer III ausf M. Ok0osp
...μία χωροχρονική υπέρβαση.Δεν αντεξα στον πειρασμό & άφησα στην άκρη το ΙΙΙάρι & ξεκίνησα τις φιγούρες ,βασικά αυτές που θα σχετίζονται άμεσα με το πάντσερ.Ξέρω δεν είναι η θέση τους εδώ (στα οχήματα),αλλά ... η γνώμη σας μετράει.Καμμιά κουβέντα(κατά προτίμηση καλήthing ),η γνώμη σας μετράει  Suspect
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Prop-early

Prop-early
Συντονιστής
Συντονιστής

Μηνύματα : 2836
Ημερ/νία εγγραφής : 10/03/2012
Τόπος : Ενθάδε...
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: panzer III ausf M. panzer III ausf M. EmptyΠαρ 01 Αυγ 2014, 20:06

Δίνουν την εντύπωση πως ο τραυματίας ανεβαίνει περισσότερο με δικές του δυνάμεις, παρά ότι τον ανεβάζουν. Σαν ο "κάτω" να έβαλε "ποδαράκι" ώστε να ανέβει ο τραυματίας, ωθώντας με το δεξί πόδι και τον δεξί αγκώνα, και τραβώντας με το αριστερό χέρι τον "πάνω" συνάδελφό του.
Τώρα έχει κάτσει στο καπό, και ο "πάνω" προσπαθεί να τον ξαπλώσει, ενώ ο "κάτω" ετοιμάζεται να του ανεβάσει και τα πόδια στρίβοντάς τον προς τα δεξιά.
Άρα...τα χέρια του τραυματία είναι σχετικά γερά, όπως και το δεξί πόδι. Μπορείς άνετα να τραυματίσεις το αριστερό του πόδι, ελαφρά το κεφάλι, ίσως και ψηλά στο στήθος δεξιά ή αριστερά. Οι του πύργου, έχουν αλλού το νού τους...,ανησυχούν ίσως για άλλα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kami

kami
V.I.P member
V.I.P member

Μηνύματα : 1301
Ημερ/νία εγγραφής : 09/03/2012
Τόπος : πατρα
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: panzer III ausf M. panzer III ausf M. EmptyΠαρ 01 Αυγ 2014, 21:26

Eνδιαφέρουσες οι "τραυματιολογικές" παρατηρήσεις & απο "ειδικό",ένας λόγος να ληφθούν σοβαρά υπόψιν!
Οντως οι του πύργου κοιτάζουν αλλού.Σκόπιμον: ειναι οι γνωστοί αρματιστές απο διπλανό διόραμα κοιτάζουν τον αξ/κο πεζικού που υποδεικνύει την επόμενη ομάδα με τραυματία που έρχεται.[ΠΡΟΣΕΧΩΣ]
Αρχική σκέψη να κοιτάν με αγωνία τον ουρανό για επερχόμενα σοβιετικά jabo(λέγε iliusin sturmovik)απορρίφθηκε για μη πολυδιάσπαση ενδιαφέροντος σε μικρών διαστάσεων διόραμα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
zark

zark
-
-

Μηνύματα : 1853
Ημερ/νία εγγραφής : 08/03/2012
Ηλικία : 57
Τόπος : ΠΑΤΡΑ
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: panzer III ausf M. panzer III ausf M. EmptyΠαρ 01 Αυγ 2014, 21:40

ΑΧΧΧΧΧΧΧχχχχ...ΚΑΜΙ!!!...παλι η δουλεια σου δεν παιζεται...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kami

kami
V.I.P member
V.I.P member

Μηνύματα : 1301
Ημερ/νία εγγραφής : 09/03/2012
Τόπος : πατρα
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: panzer III ausf M. panzer III ausf M. EmptyΣαβ 02 Αυγ 2014, 13:53

panzer III ausf M. A23eyvpanzer III ausf M. 281xagkpanzer III ausf M. Uvk49
υποκύπτοντας συνεχώς να & οι τελευταίες 4 φιγούρες.Να'ναι καλά (...σαν Μητσοτάκης ακούγομαι ,έμαθα ότι έκλεισε)η tristar, ούτε προσωπική παραγγελία να'ταν το κιτ(νομίζω ότι διακρίνεται στη 2η φωτο).Προπ ικανοποιημένος για το που κοιτάζει το πλήρωμα;
Ζαρκ η τελευταία "αχ-αφιερωμένη"!
Σπόιλερ:
Αυτά για σήμερα πάω για ψηφιακό τσιγάρο.
panzer III ausf M. 14lk04
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μοιραστείτε αυτό το θέμα

Σελίδα 1 από 3
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3  Επόμενο

 Παρόμοια θέματα

-
» Panzer III ausf G D.A.K. Dragon 1/35
» Panther Ausf D, ICM 1/35
» Sturmgeschutz III Ausf
PASYFIMON :: ΘΕΜΑΤΙΚΕΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ  :: ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΑ ΟΧΗΜΑΤΑ Α' ΚΑΙ Β' Π.Π.-