Τελευταία Ανάρτηση
Ημερ/νία και ώρα
Από
ΜΑΧΗ ΚΡΗΤΗΣ Γαλατάς Χανίων Μάιος 1941
VICKERS mk VIb του Roy Farran Κρήτη 1941
PROKHOROVKA 1943 τελευταίο ταξί απο κόλαση.
Πεζικό κατά αρμάτων(JSU 152)
Βόλγας αν.όχθη, Νοέμβριος 1942.
OPERATION market garden
CH-53 Super Stallion Academy 1/48
ΣΕΒΑΣΤΟΥΠΟΛΗ μέρος 3ο "η απελευθέρωση"
Μοσον Ουγγαρία 2019
Tamiya German 3ton 4x2 Cargo Truck (Opel Blitz) με 20mm Flak 38 της Tristar
Σαβ 03 Απρ 2021, 21:11
Τρι 25 Φεβ 2020, 12:40
Παρ 04 Οκτ 2019, 00:17
Τετ 02 Οκτ 2019, 23:12
Τετ 02 Οκτ 2019, 19:33
Παρ 09 Αυγ 2019, 14:07
Πεμ 25 Ιουλ 2019, 10:12
Δευ 01 Ιουλ 2019, 11:09
Παρ 03 Μάης 2019, 11:42
Δευ 01 Απρ 2019, 00:11











 

 Παρακολουθείτε το θέμα:Μυκηναιος βασιλιας

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
avatar

αμομφαρετος
Bronze member
Bronze  member

Μηνύματα : 24
Ημερ/νία εγγραφής : 18/04/2012
ΔημοσίευσηΘέμα: Μυκηναιος βασιλιας Μυκηναιος βασιλιας  EmptyΣαβ 08 Δεκ 2012, 21:55

Καλησπερα παιδια μια δουλεια η οποια ειχε σχεδον τελειωσει καλοκαιρι την ξαναπιασα και την παρουσιαζω τωρα.Πολυ στοκαρισμα στην μπερτα για να μην φαινεται τιποτα στο τελος και δυσκολια στην τοποθετηση τοσο του χεριου με το κρανος οσο και στο ιδιο χερι με τον ωμο (η ταλαιπωρια ιδια οπως στη φιγουρα του θεοφιλου με τον Σπαρτιατη που μας ειχε ποσταρει) .Βαψιμο με ακρυλικα και η αποδοση των μεταλλικων μερων εγινε με μελανια τυπογραφιας και περασματα με λαδι υστερα των indigo,sepia,black.Τελος ενα ελαφρυ περασμα σε ορισμενα σημεια με σκονη χρυσου Tiranti αραιωμενη με διαλυτικο λαδιου.

Μυκηναιος βασιλιας  DSC09184
Μυκηναιος βασιλιας  DSC09185
Μυκηναιος βασιλιας  DSC09201
Μυκηναιος βασιλιας  DSC09202
Μυκηναιος βασιλιας  DSC09203
Μυκηναιος βασιλιας  DSC09204
Μυκηναιος βασιλιας  DSC09206
Μυκηναιος βασιλιας  DSC09207
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
zark

zark
-
-

Μηνύματα : 1853
Ημερ/νία εγγραφής : 08/03/2012
Ηλικία : 57
Τόπος : ΠΑΤΡΑ
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μυκηναιος βασιλιας Μυκηναιος βασιλιας  EmptyΣαβ 08 Δεκ 2012, 23:54

Τι να πω ρε Μπαμπη...για τις φιγουρες δεν εχω ιδεα, ουτε ιστορικο υποβαθρο, ουτε κατασκευαστικο υπαρχει στο νου μου για να μπορω να κρινω, ΑΛΛΑ οταν κοιταω και χαζευω μια φιγουρα περισσοτερο απο ενα λεπτο...κατι σημαινει, και αυτο συμβαινει με τις φιγουρες σου...περασαν δυο λεπτα και ακομα την "χαζευω"!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Ernst Barkman

Ernst Barkman
Silver member
Silver member

Μηνύματα : 68
Ημερ/νία εγγραφής : 26/11/2012
Ηλικία : 46
Τόπος : Aθηνα
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μυκηναιος βασιλιας Μυκηναιος βασιλιας  EmptyΚυρ 09 Δεκ 2012, 01:39

Ωραιότατος ο θώρακας,το ξίφος θυμίζει μυκηναικό φάσγανον αλλά το Κορινθιακό κράνος τι το ήθελες;Αυτό εμφανίστηκε περίπου 500 χρόνια αργότερα από την εποχή που τοποθετείς τη φιγούρα... Rolling Eyes

http://z8.invisionfree.com/Bronze_Age_Center/ar/t677.htm
http://www.mlahanas.de/Greeks/war/Armor.htm
http://z8.invisionfree.com/Bronze_Age_Center/index.php?act=Attach&type=post&id=3956183
http://z8.invisionfree.com/Bronze_Age_Center/ar/t1498.htm
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΟΧΙ ΠΡΟΕΔΡΟΣ

ΟΧΙ ΠΡΟΕΔΡΟΣ
Diamond member
Diamond  member

Μηνύματα : 397
Ημερ/νία εγγραφής : 11/03/2012
Ηλικία : 49
Τόπος : πατρα
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μυκηναιος βασιλιας Μυκηναιος βασιλιας  EmptyΚυρ 09 Δεκ 2012, 15:12

Εξαιρετικο βαψιμο Μπαμπη.Ποια εταιρια ειναι η φιγουρα και μεγεθος? flag el up hand ok kok
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
avatar

αμομφαρετος
Bronze member
Bronze  member

Μηνύματα : 24
Ημερ/νία εγγραφής : 18/04/2012
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μυκηναιος βασιλιας Μυκηναιος βασιλιας  EmptyΚυρ 09 Δεκ 2012, 22:53

Παναγιωτη,Κωστα ευχαριστω για τα καλα σας λογια!!Η φιγουρα αυτη της Ares ειναι 54μμ και ειναι απο τις πρωτες παραγωγες σχετικα καλες και λεω ετσι γιατι υπηρχε μεγαλα κενα στο πισω μερος της μπερτας που δεινοπαθησα μεχρι να τα φερω σε περας καθως και στα χερια με τις ενωσεις τους.Τονιζω στους νεους στο χομπυ ειδικα της φιγουρας οτι μονο η καλη φιγουρα θα δειξει αβιαστα το καλο βαψιμο.Εδω ακομα και στο προσωπο φαινεται η δυσκολια του βαψιματος.

Οσο για σενα Barkman. Πρωτον νομιζω πρεπει να απευθυνεσαι πιο ευγενικα.Δε με ξερεις προσωπικα και οσο τα αλλα μελη, για να μιλας ετσι.Δευτερον ενημερωσου λιγο καλυτερα για τον κοσμο της φιγουρας ωστε να ξερεις αν αυτο το οποιο συζηταμε ειναι κιτ εμποριου η οχι.Τριτον δε θα κρινω την Ares που πηγε και εβαλε κρανος τετοιο.Μπορει να ειναι λαθος η σωστο να ειχε πληροφοριες η να το εκανε οντως φαντεζι.Το κρανος με χαυλιοδοντες δεν ηταν το μοναδικο υπηρχαν κρανη και με λοφια και με κλειστα προστατευτικα παρειων.Τεταρτον αλλο το βαψιμο αλλο το σκαλισμα αλλα οτι πιανω στα χερια μου το κανω με πρωτη προθεση την ευχαριστηση μου και οχι αν θα αρεσει σε σενα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Ernst Barkman

Ernst Barkman
Silver member
Silver member

Μηνύματα : 68
Ημερ/νία εγγραφής : 26/11/2012
Ηλικία : 46
Τόπος : Aθηνα
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μυκηναιος βασιλιας Μυκηναιος βασιλιας  EmptyΔευ 10 Δεκ 2012, 02:30

Μπρρρρ οκ μάστορα ό,τι πείς...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
zark

zark
-
-

Μηνύματα : 1853
Ημερ/νία εγγραφής : 08/03/2012
Ηλικία : 57
Τόπος : ΠΑΤΡΑ
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μυκηναιος βασιλιας Μυκηναιος βασιλιας  EmptyΔευ 10 Δεκ 2012, 11:19

Whisky Tango Foxtrot

Smile((^):

Παιρνω το θαρρος να επεμβω "πυροσβεστικα" στο τοπικ, οχι ως moderator αλλά ως μοντελιστης που τρεφει μεγαλο σεβασμο και στον Ernst και στον Αμομφαρετο για λογους που γνωριζουν και οι δυο.
Ειλικρινα δεν καταλαβαινω τι εγινε...θελω να πιστευω οτι "δεν εγινε" τιποτα! Ελατε Πατρα να τα πουμε και να τα πιουμε απο κοντα και ειμαι σιγουρος οτι θα "λυθει" οτι εχει "δεσει".

Αυτα τα λιγα και απο εμενα...

αααα...να μην το ξεχασω, το διαβασα πριν καιρο και μου "εμεινε":

"Αυτοι που νομιζουν οτι τα ξερουν ολα, εκνευριζουν εμας που τα ξερουμε ολα."

brrrrrr

Παιδια καλες γιορτες να εχετε και
Ξερω οτι Ξερετε οτι υπαρχουν σημαντικοτερα πραματα στη ζωη!

ΜΦΧ
Ζαρκ.[b]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Ernst Barkman

Ernst Barkman
Silver member
Silver member

Μηνύματα : 68
Ημερ/νία εγγραφής : 26/11/2012
Ηλικία : 46
Τόπος : Aθηνα
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μυκηναιος βασιλιας Μυκηναιος βασιλιας  EmptyΔευ 10 Δεκ 2012, 13:48

Κανένα πρόβλημα από μένα και λυπάμαι πολύ που παρερμηνεύτηκε η χαλαρή και φιλική διάθεση μου.Απεχθάνομαι τους διαδικτυακούς καβγάδες και ούτε έχω προκαλέσει ούτε έχω συμμετάσχει σε τέτοιους σε κανένα ελληνικό ή ξένο forum στο οποίο είμαι μέλος και φυσικά δε θα το πράξω εδώ καθώς εκτιμώ και σέβομαι τη προσπάθεια και τη φιλοξενία των παιδιών του ΠΑΣΥΦΙΜΟΝ.Τέλος θα ήταν ίσως καλό για την αποφυγή παρεξηγήσεων να διευκρινίζουμε από την αρχή του thread οτι δεν επιθυμούμε τα σχόλια και θα είμαστε όλοι αγαπημένοι Wink Αυτά από μένα και καλές γιορτές keep modeling
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
avatar

αμομφαρετος
Bronze member
Bronze  member

Μηνύματα : 24
Ημερ/νία εγγραφής : 18/04/2012
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μυκηναιος βασιλιας Μυκηναιος βασιλιας  EmptyΔευ 10 Δεκ 2012, 21:41

Το προβλημα σου Βarkman ειναι οχι τα σχολια μια και ποτε σε οσα ποστ και αν εχω κανει σε οσα φορουμ και να ειμαι δεχομαι παντα ολα τα σχολια,ερωτηματα,αποριες.Φυσικα ολα κινουνται γυρω απο την αρχη της ευγενειας την οποια οπως και το οτι το απεδειξες ξανα τωρα πριν, στο τελευταιο σου ποσt, εσυ δεν διαθετεις.

Ζητω συγνωμη Παναγιωτη για τη "ταλαιπωρια" σου οπως και απο το φορουμ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
zark

zark
-
-

Μηνύματα : 1853
Ημερ/νία εγγραφής : 08/03/2012
Ηλικία : 57
Τόπος : ΠΑΤΡΑ
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μυκηναιος βασιλιας Μυκηναιος βασιλιας  EmptyΤρι 11 Δεκ 2012, 11:26

Μυκηναιος βασιλιας  483477_513160735371973_1651580519_n
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΟΧΙ ΠΡΟΕΔΡΟΣ

ΟΧΙ ΠΡΟΕΔΡΟΣ
Diamond member
Diamond  member

Μηνύματα : 397
Ημερ/νία εγγραφής : 11/03/2012
Ηλικία : 49
Τόπος : πατρα
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μυκηναιος βασιλιας Μυκηναιος βασιλιας  EmptyΚυρ 16 Δεκ 2012, 21:39

Μπαμπη ευχαριστω για τα βιβλια, τα παρελαβα απο τον Προδρομο...
thank you
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μοιραστείτε αυτό το θέμα

Σελίδα 1 από 1

 Παρόμοια θέματα

-
» Ο ΜΑΓΟΣ ΒΑΣΙΛΙΑΣ ΤΗΣ ANGMAR
PASYFIMON :: ΘΕΜΑΤΙΚΕΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ  :: ΦΙΓΟΥΡΕΣ-