Τελευταία Ανάρτηση
Ημερ/νία και ώρα
Από
ΜΑΧΗ ΚΡΗΤΗΣ Γαλατάς Χανίων Μάιος 1941
VICKERS mk VIb του Roy Farran Κρήτη 1941
PROKHOROVKA 1943 τελευταίο ταξί απο κόλαση.
Πεζικό κατά αρμάτων(JSU 152)
Βόλγας αν.όχθη, Νοέμβριος 1942.
OPERATION market garden
CH-53 Super Stallion Academy 1/48
ΣΕΒΑΣΤΟΥΠΟΛΗ μέρος 3ο "η απελευθέρωση"
Μοσον Ουγγαρία 2019
Tamiya German 3ton 4x2 Cargo Truck (Opel Blitz) με 20mm Flak 38 της Tristar
Σαβ 03 Απρ 2021, 21:11
Τρι 25 Φεβ 2020, 12:40
Παρ 04 Οκτ 2019, 00:17
Τετ 02 Οκτ 2019, 23:12
Τετ 02 Οκτ 2019, 19:33
Παρ 09 Αυγ 2019, 14:07
Πεμ 25 Ιουλ 2019, 10:12
Δευ 01 Ιουλ 2019, 11:09
Παρ 03 Μάης 2019, 11:42
Δευ 01 Απρ 2019, 00:11











 

 Παρακολουθείτε το θέμα:" ΚΟΚΚΙΝΟ" groupbuild αφιερωμένο στο Γ. Μούρτζη.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
kami

kami
V.I.P member
V.I.P member

Μηνύματα : 1301
Ημερ/νία εγγραφής : 09/03/2012
Τόπος : πατρα
ΔημοσίευσηΘέμα: " ΚΟΚΚΙΝΟ" groupbuild αφιερωμένο στο Γ. Μούρτζη. " ΚΟΚΚΙΝΟ" groupbuild  αφιερωμένο στο Γ. Μούρτζη. EmptyΔευ 13 Φεβ 2017, 14:04

Αρχές του χρόνου "έφυγε" ο φίλος & πολύ καλός μοντελιστής Γιώργος Μούρτζης.Προτείνω να ξεκινήσουμε ένα groupbuild αφιερωμένο στη μνήμη του με τίτλο "Κόκκινο",μιάς & μεγάλη του αγάπη -μοντελιστικά & όχι μονο- ήταν καθε τι Ρώσικο & σοβιετικό.
Βάζω αόριστα "κόκκινο"(αν σκεφτείτε κάτι πιο ευρηματικό ,για τίτλο,πέστε το) ωστε να συμπεριλαμβάνονται τα πάντα-& ο ίδιος έφτιαχνε απ΄ολα.Φιγούρες, άρματα ,πλοία,αεροσκάφη,διοράματα.Από εποχής Αλ.Νιέφσκυ μέχρι σήμερα.
Εναρξη από σήμερα & λήξη με την έναρξη της έκθεσής μας για το 2017.Θα δοθεί ιδιαίτερο αναμνηστικό & κάποια κιτ απο το στοκ ,που μου είχε εκχωρήσει παλιότερα.
Απο την στιγμή που θα δηλωθούν οι συμμετοχές των περισσότερων-χωράμε όλοι με την ελευθερία αντικειμένου που δίνεται-δεσμεύομαι να προσπαθήσω να επικοινωνήσω με πρεσβεία ρωσικής ομοσπονδίας ,να τους έχουμε στην έκθεση μας για την απονομή του βραβείου στη μνήμη του.
Κάνοντας "άνοιγμα" στις συμμετοχές , θα μεταφέρω το διόραμα μου για την απελευθέρωση της Σεβαστούπολης εδώ.Σας περιμένω όλους!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Χρήστος

Χρήστος
V.I.P member
V.I.P member

Μηνύματα : 854
Ημερ/νία εγγραφής : 14/03/2012
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: " ΚΟΚΚΙΝΟ" groupbuild αφιερωμένο στο Γ. Μούρτζη. " ΚΟΚΚΙΝΟ" groupbuild  αφιερωμένο στο Γ. Μούρτζη. EmptyΤρι 14 Φεβ 2017, 21:17

Δεν ξέρω αν θα μπορέσω να συμμετάσχω σε ένα τέτοιο group build, αν και δύο τρεις τύπους ελικοπτέρων του ανατολικού μπλοκ τους έβρισκα πάντα ενδιαφεροντες. Όπως και να έχει όμως και κατά την ταπεινή μου γνώμη, τέτοιες σκέψεις και πρωτοβουλίες μου ακούγονται ωραίες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kami

kami
V.I.P member
V.I.P member

Μηνύματα : 1301
Ημερ/νία εγγραφής : 09/03/2012
Τόπος : πατρα
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: " ΚΟΚΚΙΝΟ" groupbuild αφιερωμένο στο Γ. Μούρτζη. " ΚΟΚΚΙΝΟ" groupbuild  αφιερωμένο στο Γ. Μούρτζη. EmptyΤετ 15 Φεβ 2017, 09:57

ευτυχώς βρε Χρήστο που απάντησες,γιατί ένοιωσα "κάπως"...δλδ δεν είναι αρκετά "δελεαστικό" ,είναι "πιεστικό" χρονικά ή σαν αντικείμενο;
2η συμμετοχή του Ν.Γ.(δεν θυμάμαι πως "εμφανίζεται" -σπανίως- στο φορουμ)με ντηζελάμαξα της ρεβελ,σοβιετικής κατασκευής ,που τρέχει & σήμερα & στην ενοποιημένη Γερμανία.Περισσότερα από τον ίδιο.
Αν σε εύλογο χρονικό διάστημα δεν έχουμε & άλλες ,πολλές συμμετοχές θα το αποσύρω σαν πρόταση.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
georgosk

georgosk
V.I.P member
V.I.P member

Μηνύματα : 669
Ημερ/νία εγγραφής : 18/03/2012
Ηλικία : 47
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: " ΚΟΚΚΙΝΟ" groupbuild αφιερωμένο στο Γ. Μούρτζη. " ΚΟΚΚΙΝΟ" groupbuild  αφιερωμένο στο Γ. Μούρτζη. EmptyΤετ 15 Φεβ 2017, 11:36

Εμένα μου αρέσει σαν ιδέα, άλλωστε ήταν μία από τις τρεις προτάσεις που είχα θέσει στην τελευταία ψηφοφορία για γκρουπ μπιλντ. Το θέμα είναι ότι για μένα η συμμετοχή είναι αδύνατη λόγω χρονικής διαθεσημότητας συνολικά αλλά και γιατί μοντελιστικά έχω 3 θέματα ήδη ανοικτά Α) το διόραμα Βιετνάμ που θέλω οπωσδήποτε να τελειώσει φέτος (δεν την παλεύω να το σέρνω άλλο) Β) Το F-104 από το άλλο GB που δεν βλέπω όμως να προχωράει καλά.... και Γ) κάτι άλλο που θέλω να το παρουσιάσω εδώ ολοκληρωμένο. Μετά από όλα αυτά δεν μπορώ / θέλω να προσθέσω και Δ....
Θα πρότεινα είτε να το δούμε από νέο έτος είτε στο πολύ χαλαρό με μεγαλύτερο εύρος χρονικό (πχ. τέλος η έκθεση του 2018 ή του χρόνου τον Φεβρουάριο) σε κάποιο τέτοιο σενάριο θα συμμετείχα σίγουρα με ένα θέμα ίσως και δύο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Prop-early

Prop-early
Συντονιστής
Συντονιστής

Μηνύματα : 2836
Ημερ/νία εγγραφής : 10/03/2012
Τόπος : Ενθάδε...
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: " ΚΟΚΚΙΝΟ" groupbuild αφιερωμένο στο Γ. Μούρτζη. " ΚΟΚΚΙΝΟ" groupbuild  αφιερωμένο στο Γ. Μούρτζη. EmptyΤετ 15 Φεβ 2017, 12:48

Το μοντέλο πρέπει να φέρει ρωσικά ή σοβιετικά εθνόσημα, ή αρκεί να είναι ρωσικής/σοβιετικής σχεδίασης και κατασκευής και τα εθνόσημα να είναι και άλλων χωρών;

Π.χ.1: ένα P-39 Airacobra ή μια Matilda με κόκκινα αστέρια "παίζουν";
Π.χ.2: ένα πολωνικό Lim-1 ή κινέζικο J-2 (αντίγραφα του Mig15) με αντίστοιχα εθνόσημα "παίζουν";

Και εγώ τείνω να συμφωνήσω υπέρ της αναβολής, ή της παρατεταμένης διάρκειας του G.B. μέχρι την έκθεση του 2018...Σίγουρα θα συμμετάσχω με ένα αεροπορικό θέμα τουλάχιστον.

Με αγάπη,
ο ψυχαναγκαστικός σας φίλος monkey
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kami

kami
V.I.P member
V.I.P member

Μηνύματα : 1301
Ημερ/νία εγγραφής : 09/03/2012
Τόπος : πατρα
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: " ΚΟΚΚΙΝΟ" groupbuild αφιερωμένο στο Γ. Μούρτζη. " ΚΟΚΚΙΝΟ" groupbuild  αφιερωμένο στο Γ. Μούρτζη. EmptyΤετ 15 Φεβ 2017, 14:20

Προπ ναι & στα 2! φυσικά & αεροσκάφη ,οχήματα που περιήλθαν με τον περίφημο σχέδιο Lend-Lease ,στην Σοβιετική Ενωση,θα έλεγα ακόμη & αιχμαλωτισμένα π.χ. panther , fw190 με κόκκινα αστέρια.
Εννοείται & άλλα εθνόσημα ,σε σοβιετικής-ρώσικης σχεδίασης ή κατασκευής ,αρκεί να γίνεται στην εισαγωγή εκτενής αναφορά στην "ρωσικότητα" του θέματος.
Για δε την μετάθεση -επέκταση του χρόνου,θα ήθελα να μην γίνει.Εξήγησα ότι το "θέλω" σαν "μνημόσυνο" για τον Γιώργο Μούρτζη που ''έφυγε" το 2017.ΓιώργοΚ ,ελπίζω να καταλαβαίνεις την επιμονή μου-σεβαστά τα επιχειρήματά σου.
Αν φέτος πετύχει,σκέψη κάνω να το καθιερώσουμε-αν μπορούμε να το υποστηρίζουμε- ,όπως το βραβείο Γκας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Prop-early

Prop-early
Συντονιστής
Συντονιστής

Μηνύματα : 2836
Ημερ/νία εγγραφής : 10/03/2012
Τόπος : Ενθάδε...
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: " ΚΟΚΚΙΝΟ" groupbuild αφιερωμένο στο Γ. Μούρτζη. " ΚΟΚΚΙΝΟ" groupbuild  αφιερωμένο στο Γ. Μούρτζη. EmptyΤετ 15 Φεβ 2017, 16:50

Εντάξει λοιπόν...Να βάλουμε τότε όλες μας τις δυνάμεις για τη μνήμη του φίλου. ΑΛΛΑ να δώσουμε τότε μία γενναια αναβολή στο θέμα του F-104, ώστε να τύχει κι αυτό της προσοχής που αξίζει, μιας και έχει έντονη τοπική σημασία.
Αν συμφωνούν οι αστρομαχηταριοι, να πάει το δικό τους θέμα ένα χρόνο πίσω, και να αποτελέσει κεντρικό θέμα στην έκθεση του 2018, με έπαθλο φυσικά, κατ'εξαιρεση αν δεν έχει η έκθεση του 2018 διαγωνιστικό χαρακτηρα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
zark

zark
-
-

Μηνύματα : 1853
Ημερ/νία εγγραφής : 08/03/2012
Ηλικία : 57
Τόπος : ΠΑΤΡΑ
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: " ΚΟΚΚΙΝΟ" groupbuild αφιερωμένο στο Γ. Μούρτζη. " ΚΟΚΚΙΝΟ" groupbuild  αφιερωμένο στο Γ. Μούρτζη. EmptyΤετ 15 Φεβ 2017, 18:39

Νομίζω ότι "αναλλωνομαστε" χωρίς λόγο...Το GB για το 104 διαρκεί 5 μήνες και "τελειώνει" τέλος Μαρτιου...από τον Απριλιο έως και το Νοεμβριο-πριν την εκθεση-ειναι 8 μήνες...χωράνε και με το παραπάνω και τα δύο GB...νομίζω?

...το πρόβλημα είναι με μία λέξη..."συμμετοχές"...και για τα δύο GB...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vagelis207

vagelis207
Diamond member
Diamond  member

Μηνύματα : 325
Ημερ/νία εγγραφής : 08/03/2012
Ηλικία : 49
Τόπος : Πατρα
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: " ΚΟΚΚΙΝΟ" groupbuild αφιερωμένο στο Γ. Μούρτζη. " ΚΟΚΚΙΝΟ" groupbuild  αφιερωμένο στο Γ. Μούρτζη. EmptyΤετ 15 Φεβ 2017, 21:45

Έλεγα ν'αρχίσω ένα phantom αλλα για το Γιώργο θα το πάω παραπισω και θα αρχίσω κάτι Ρωσικο.Οπότε αν γίνει υπολογίστε και μενα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Anonymous

Επισκέπτης
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: " ΚΟΚΚΙΝΟ" groupbuild αφιερωμένο στο Γ. Μούρτζη. " ΚΟΚΚΙΝΟ" groupbuild  αφιερωμένο στο Γ. Μούρτζη. EmptyΠαρ 17 Φεβ 2017, 22:31

Εγω θα συμμετάσχω κ οποτε τελειώσω μπορει να ειναι ενας χρόνος έως & δεκα χρόνια εγω θα το τελειώσω.
 Η συμμετοχή μου θα ειναι με ενα su-32
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Anonymous

Επισκέπτης
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: " ΚΟΚΚΙΝΟ" groupbuild αφιερωμένο στο Γ. Μούρτζη. " ΚΟΚΚΙΝΟ" groupbuild  αφιερωμένο στο Γ. Μούρτζη. EmptyΠαρ 17 Φεβ 2017, 23:54

Prop-early έγραψε:
Εντάξει λοιπόν...Να βάλουμε τότε όλες μας τις δυνάμεις για τη μνήμη του φίλου. ΑΛΛΑ να δώσουμε τότε μία γενναια αναβολή στο θέμα του F-104, ώστε να τύχει κι αυτό της προσοχής που αξίζει, μιας και έχει έντονη τοπική σημασία.
Αν συμφωνούν οι αστρομαχηταριοι, να πάει το δικό τους θέμα ένα χρόνο πίσω, και να αποτελέσει κεντρικό θέμα στην έκθεση του 2018, με έπαθλο φυσικά, κατ'εξαιρεση αν δεν έχει η έκθεση του 2018 διαγωνιστικό χαρακτηρα.

Ενα ακόμη μοντέλο στην άκρη δεν θα με χαλάσει καθόλου....
Παμε για τον κ.ΓΙΏΡΓΟ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Anonymous

Επισκέπτης
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: " ΚΟΚΚΙΝΟ" groupbuild αφιερωμένο στο Γ. Μούρτζη. " ΚΟΚΚΙΝΟ" groupbuild  αφιερωμένο στο Γ. Μούρτζη. EmptyΔευ 20 Φεβ 2017, 16:56

Μόλις τώρα είδα το θέμα. Υπολογίστε κι εμένα με το MiG-25RBF. Και όποιο άλλο Ρώσικο ξεκινήσω και υπολογίζω να το τελειώσω, θα το αναρτήσω στο group build.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Anonymous

Επισκέπτης
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: " ΚΟΚΚΙΝΟ" groupbuild αφιερωμένο στο Γ. Μούρτζη. " ΚΟΚΚΙΝΟ" groupbuild  αφιερωμένο στο Γ. Μούρτζη. EmptyΤρι 21 Φεβ 2017, 20:01

Ελα παμε τωρα λεμε boatski
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΜΟΥΡΓΑ

ΜΟΥΡΓΑ
V.I.P member
V.I.P member

Μηνύματα : 2564
Ημερ/νία εγγραφής : 11/03/2012
Ηλικία : 47
Τόπος : ΛΕΜΜΥ ΖΕΙΣ ΕΣΥ ΜΑΣ ΟΔΗΓΕΙΣ
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: " ΚΟΚΚΙΝΟ" groupbuild αφιερωμένο στο Γ. Μούρτζη. " ΚΟΚΚΙΝΟ" groupbuild  αφιερωμένο στο Γ. Μούρτζη. EmptyΠεμ 02 Μαρ 2017, 04:23

Συμφωνω με τον Ζαρκαδη θα τελειωσω το θεμα 104 και δηλωνω και εγω συμμετοχη στο γκρουπ μπιλντ εις μνημη....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Anonymous

Επισκέπτης
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: " ΚΟΚΚΙΝΟ" groupbuild αφιερωμένο στο Γ. Μούρτζη. " ΚΟΚΚΙΝΟ" groupbuild  αφιερωμένο στο Γ. Μούρτζη. EmptyΠαρ 24 Νοε 2017, 09:43

Μαστόρια, η Έκθεση πέρασε και το Group Build ακόμα να ετοιμαστεί σαν θέμα.
Τι θα γίνει; Κοντεύω να τελειώσω και το Su-33 και το μόνο κόκκινο που βλέπω είναι τα χάλια της αγαπημένης Λίβερπουλ...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Prop-early

Prop-early
Συντονιστής
Συντονιστής

Μηνύματα : 2836
Ημερ/νία εγγραφής : 10/03/2012
Τόπος : Ενθάδε...
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: " ΚΟΚΚΙΝΟ" groupbuild αφιερωμένο στο Γ. Μούρτζη. " ΚΟΚΚΙΝΟ" groupbuild  αφιερωμένο στο Γ. Μούρτζη. EmptyΠαρ 24 Νοε 2017, 20:16

Μπορούμε να ανοίξουμε ένα "Κόκκινο" Group Build με ημερομηνία λευκή, αφιερωμένο στην μνήμη του Γιώργου. Όποιος επιθυμεί εντάσσει εκεί την "ρώσικη", ή "σοβιετική" κατασκευή του. Και όταν γίνει μιά έκθεση όπου θα θέλουμε να παρουσιάσουμε τις συμμετοχές σαν ξεχωριστή ενότητα, να λάβει διαγωνιστικό χαρακτήρα για όσα έχουν ολοκληρωθεί μέχρι εκείνη την στιγμή, με την προϋποθεση να έχουν ενταχθεί στο Group Build.
Και με αφετηρία την χρονιά εκείνη, να απονείμουμε βραβείο στο όνομα του Γιώργου, στο καλύτερο αντίστοιχο θέμα έκθεσης.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Anonymous

Επισκέπτης
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: " ΚΟΚΚΙΝΟ" groupbuild αφιερωμένο στο Γ. Μούρτζη. " ΚΟΚΚΙΝΟ" groupbuild  αφιερωμένο στο Γ. Μούρτζη. EmptyΠαρ 24 Νοε 2017, 21:42

Prop-early έγραψε:
Μπορούμε να ανοίξουμε ένα "Κόκκινο" Group Build με ημερομηνία λευκή, αφιερωμένο στην μνήμη του Γιώργου. Όποιος επιθυμεί εντάσσει εκεί την "ρώσικη", ή "σοβιετική" κατασκευή του. Και όταν γίνει μιά έκθεση όπου θα θέλουμε να παρουσιάσουμε τις συμμετοχές σαν ξεχωριστή ενότητα, να λάβει διαγωνιστικό χαρακτήρα για όσα έχουν ολοκληρωθεί μέχρι εκείνη την στιγμή, με την προϋποθεση να έχουν ενταχθεί στο Group Build.
Και με αφετηρία την χρονιά εκείνη, να απονείμουμε βραβείο στο όνομα του Γιώργου, στο καλύτερο αντίστοιχο θέμα έκθεσης.


Συμφωνώ και επαυξάνω: Πού είναι οι υπόλοιποι καλέεεε;;;;;;;;;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kami

kami
V.I.P member
V.I.P member

Μηνύματα : 1301
Ημερ/νία εγγραφής : 09/03/2012
Τόπος : πατρα
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: " ΚΟΚΚΙΝΟ" groupbuild αφιερωμένο στο Γ. Μούρτζη. " ΚΟΚΚΙΝΟ" groupbuild  αφιερωμένο στο Γ. Μούρτζη. EmptyΠαρ 24 Νοε 2017, 23:55

εννοείται ΠΑΡΟΝ με τη Σεβαστούπολη! το έχω δηλώσει επανειλημμένα! ΣΤΗ ΜΝΗΜΗ ΤΟΥ ΓΙΩΡΓΟΥ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Admin

Admin
Διαχειριστής
Διαχειριστής

Μηνύματα : 340
Ημερ/νία εγγραφής : 04/03/2012
Ηλικία : 54
Τόπος : ΠΑΤΡΑ
http://www.pasyfimon.com
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: " ΚΟΚΚΙΝΟ" groupbuild αφιερωμένο στο Γ. Μούρτζη. " ΚΟΚΚΙΝΟ" groupbuild  αφιερωμένο στο Γ. Μούρτζη. EmptyΣαβ 25 Νοε 2017, 12:14

Eαν συμφωνηθει να ανοιχθει ενα Group Build  με οποιο θεμα που θα αποφασισουμε
(δεν εχω προσωπικα προβλημα συμμετοχης με το "Κόκκινο" ...αφιερωμενο στην μνημη του Γιωργου Μουρτζη)
μπορω να ανοιξω μια θεματικη ενοτητα με το συγκεκριμενο θεμα...

Αρκει να μου δωσετε το οκ  νωριτερα μια δυο μερες.... compo man
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΜΟΥΡΓΑ

ΜΟΥΡΓΑ
V.I.P member
V.I.P member

Μηνύματα : 2564
Ημερ/νία εγγραφής : 11/03/2012
Ηλικία : 47
Τόπος : ΛΕΜΜΥ ΖΕΙΣ ΕΣΥ ΜΑΣ ΟΔΗΓΕΙΣ
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: " ΚΟΚΚΙΝΟ" groupbuild αφιερωμένο στο Γ. Μούρτζη. " ΚΟΚΚΙΝΟ" groupbuild  αφιερωμένο στο Γ. Μούρτζη. EmptyΣαβ 25 Νοε 2017, 17:55

επικαιροποιω παρων
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μοιραστείτε αυτό το θέμα

Σελίδα 1 από 1
PASYFIMON :: GROUP BUILD  :: ΕΝΟΤΗΤΑ Group Build-